Skocz do zawartości

Lidletka a reszta świata


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

To jest normalne. Ten element jest ruchomy.

 

W prawym okularze masz ustawianie dioptri dlatego się róźni od lewego.

Ale to nie usprawiedliwia lewego że się rusza :blink:

 

Tak apropo. Zgodnie z prośbą przekazuję wiadomość jaką dostałem na sąsiednim forum:

 

Hej.Nie jestem zalogowany na astropolisie a chciałbym pomóc koledze Kris2 w sprawie lidletki.Jak możesz napisz mu żeby rozkręcił mostek i prawidłowo go złożył bo fabrycznie zrobiono to źle,wtedy okulary bedą symetrycznie względem siebie.Dzięki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z ciekawości poszedłem do Lidla i obmacałem dwie sztuki

wyglądają tak samo jak wersja z zeszłego roku ale niestety pod względem mechanicznym jest gorzej ... ale to pewnie dlatego, że te zeszłoroczne wypadły wyjątkowo dobrze

niestety ta wersja z poprzedniego roku była znacznie gorsza optycznie od poprzednich. Może teraz będzie lepiej

w każdym razie proponuję nie spieszyć się z zakupem. Zobaczmy co powiedzą nabywcy tej edycji

proszę zwrócić szczególną uwagę na ostrość gwiazd w całym polu. Poprzednia edycja była nieostra w około 30% od brzegu pola. Starsze tego nie miały ... były jednakowo ostre niemal w całym polu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbuffer masz racje, tez zauwazylem te wady, ale mimo wszystko kupilem te lornetke. zobacze za chwile jak widac przez nia nocne niebo.

 

 

wlasnie zerknalem na jasne planety. ani dystorsja, ani krzywizna pola mi nie przeszkadza, najgorsza jest nieostrosc na brzegu pola. dosc duza, przynajmniej u mnie. srodek ostry. efekt 3D wyrazny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem sobie lornetkę w sklepie. Odczucia mam mieszane. Z jednej strony bez wątpienia lornetka warta jest swojej ceny ale też nie stanowi jakiejś wyjątkowej rewelacji optycznej czy mechanicznej. W centrum pola obraz całkiem, całkiem na obrzeżach znacznie gorzej, pojawia się nieostrość i winietowanie. Do tego trochę odblasków. Jak co roku słyszę wewnętrzny głos "zasługujesz na coś lepszego..." ;) Optyka lornetkowa sprawia mi na tyle dużo frajdy, że jednak zainwestuję w coś lepszego ale tym co kupili specjalnie się nie dziwię choć cena w Lidlu niemieckim znacznie niższa (ale nie na tyle by opłacało się jechać).

Edytowane przez Marioo162
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem sobie lornetkę w sklepie. Odczucia mam mieszane. Z jednej strony bez wątpienia lornetka warta jest swojej ceny ale też nie stanowi jakiejś wyjątkowej rewelacji optycznej czy mechanicznej. W centrum pola obraz całkiem, całkiem na obrzeżach znacznie gorzej, pojawia się nieostrość i winietowanie. Do tego trochę odblasków. Jak co roku słyszę wewnętrzny głos "zasługujesz na coś lepszego..." ;) Optyka lornetkowa sprawia mi na tyle dużo frajdy, że jednak zainwestuję w coś lepszego ale tym co kupili specjalnie się nie dziwię choć cena w Lidlu niemieckim znacznie niższa (ale nie na tyle by opłacało się jechać).

I to jest dobre podsumowanie tej lornetki. Dla kogoś kto wie jaki obraz może lornetka dawać, lidletka będzie miała sporo wad. Nie jest to ideał niewątpliwie. Ma jednak jakość wystarczającą dla amatora i zupełnie nieporównywalną do tanich lornetek z allegro oraz cenę więcej niż zachęcającą. Da na pewno dużo przyjemności swojemu uzytkownikowi (dopóki ktoś mu nie powie że to byle co :) ). Gdybym miał ja polecać lub nie, powiedziałbym "kup bez wahania" komuś kto swoją przygodę z astronomią rozpoczyna, "nie kupuj" komuś kto już wie jaki obraz może dobra lornetka dawać.

Gwiazdki niestety w "nowej" lidletce też wyglądają jak iskierki, nie punkciki.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj pojechałem kupić ale po dokładniejszych oględzinach stwierdziłem,że chyba lepiej dołożyć trochę i kupić nikona (tego bez azotu).

W zasadzie nie ma co się ceną podniecać i też usprswiedliwiać stwierdzeniami "za tą cenę nic lepszego nie ma".

Akurat jest to trochę więcej tylko niż nisza i nie sądzę żeby ciężko było dozbierać do wcześniej wsppmnianego nikona (który z tego co pamiętam ma 20 letnią gwarancję i nikt tam nie widział "iskierek" zamiast gwiazd).

To tak jakby polecać refraktor za 200 zło aperturze 50 na statywie o nośności dla aparatu kompaktowego, bo co za 2 stówy lepszego kupimy?

Nie należę do osób szczególnie rozrzutnych dlatego nie kupiłem tej lidletki.

Osobom,które kupiły życzę jak najniej "iskierek" na rzecz "punkcików".

Może przynajmniej w dzień się sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikona VII 10x50 z czystym sercem można polecać. Jest to lornetka wyraźnie lepsza od Lidletki, zwłaszcza mechanicznie. Ma znacznie lepszą transmisję. Co do punktowości obiektów astronomicznych - trudno wyeliminować całkowicie "iskrzenie" tych o dużej jasności (np. Wenus, Syriusz...), nawet w najlepszych lornetkach. Natomiast dobre lornetki o niskim astygmatyzmie "punktują" dobrze ponad 90% gwiazd. Nikon do nich należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poleciłem koledze tę lornetkę do obserwacji ptaszków

wczoraj pojechał na stawy pod Milicz i był zadowolony z obserwacji

w tej cenie trudno znaleźć lornetkę zbliżonej jakości optycznej, a nawet mechanicznej

kupiłbym kolejną dla siebie bo moja lidletka już się rozlatuje ale niestety gwiazdki w tej nowej są nieostre przy brzegu pola co mnie bardzo drażni

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... gwiazdki w tej nowej są nieostre przy brzegu pola co mnie bardzo drażni ...

 

Byłem dziś rano w Lidlu po jakieś akcesoria ogrodnicze i z ciekawości obmacałem jedną z lidletek. Mam od lat jedną ze starszych wersji, sygnowaną jeszcze Meade. I dosyć sobie ją chwalę. Jakość optyki jest dla mnie akceptowalna. Mechanicznie nie miałem z nią większych problemów z wyjątkiem drobnej regulacji kolimacji po kilku latach. Ale to było banalnie proste.

Co do nowej wersji, rzeczywiście masz rację - w tej jest gorzej z ostrością im dalej od centrum pola. W mojej starej tego nie zauważam. Z różnic, które rzuciły mi się w oczy, jedna szczególnie mnie zaskoczyła na minus. Niesamowite luzy w mostku w najnowszej lornetce. Nie oglądałem, co prawda teraz innych egzemplarzy, ale kilka lat temu, gdy kupowałem swoją, obmacałem chyba z 10 sztuk i ani jedna nie miała nawet w połowie tak kiwającego się mostka.

Może trafiłem na jakiś felerny egzemplarz... Kto wie?

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od lat jedną ze starszych wersji, sygnowaną jeszcze Meade. I dosyć sobie ją chwalę.

 

Ja także. Egzemplarz MEADE. Przeżyła już nie jedno. Parę upadków na trawę. Nic się nie rozkolimowało. Gwiazdki punkty.

Jedyny minus za taką cenę (chyba była po 90zł jak pamietam...) - odblaski. Niestety.

 

Dobrze że teraz te nowe są spartolone bo gdyby znów były tej jakości co te stare to było by przegięcie ze strony Lidla. :ha:

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję szczęśliwym nabywcom,

też się uniosłem gdy kilka lat temu w Lidlu takową lornetę przypadkowo nabyłem,

następnie po kilku dniach przypadkiem zainteresowany tematem,luknąłem przez coś markowego,

kopara mi opadła i szczęśliwie pozbyłem się Lidletki,a dzięki jej sławie,przyciąłem na skrzyneczkę piweczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

W końcu miałem w rękach ta słynną lidletkę (auriol). Nie przyglądałem się jej jakoś szczególnie, bo od razu stwierdziłem, że oba okulary znacznie się przesuwają pod wpływem w sumie niewielkiego nacisku. No to chyba nie jest normalne? Kiedyś kupię sobie jednak coś troszkę lepszego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu miałem w rękach ta słynną lidletkę (auriol). Nie przyglądałem się jej jakoś szczególnie, bo od razu stwierdziłem, że oba okulary znacznie się przesuwają pod wpływem w sumie niewielkiego nacisku. No to chyba nie jest normalne? Kiedyś kupię sobie jednak coś troszkę lepszego.

 

to sobie kup. my tu rozmawiamy o Lidletce a nie o Svarowskim czy Zeissie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to sobie kup. my tu rozmawiamy o Lidletce a nie o Svarowskim czy Zeissie.

Zajrzyj do pierwszej strony tego wątku. Ten wątek jest (czy przynajmniej do pewnego momentu był) dyskusją na temat różnic w obrazach z lidletki a innych lornetek właśnie pod kątem sensowności zakupu lidletki.

Natomiast część tutejszych postów powinna była trafić do TEGO wątku i tam faktycznie jest miejsce na pogaduchy o jedynej, najjedyńszej lidletce.

 

Robert, co do twego pytania - nie, tak nie powinno się dziać. Z tego co piszesz, wydaje mi się, że podobną przypadłość miewał czasem SkyMaster 15x70. Tam wystarczyło dokręcić jedną śrubkę (która dociskała do mostku lornetki element trzymający okulary) i było ok. Ale niezależnie od tego takie wady na starcie pokazują, jak słaba jest kontrola jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.