Skocz do zawartości
Yah

Widma gwiazd, czyli co da cię wycisnąć ze Star Analysera

Rekomendowane odpowiedzi

riklaunim    2569

Musiałbym jeszcze poczytać co jeszcze można robić ze Star Analyserem, bo to jest ciekawa sprawa :)

Można też mgławice fotografować - obraz rozszczepiony na poszczególne pasma emisji.

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bajastro    1744

Riklaunim, na Astromaniaku znalazłem Twoje dokonania na planetach:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=10413&f=4

Szacun

W ogóle jest atlas widm dla amatorów, w zasadzie był, ale już nie jest dostępny, bo ma być wydany oficjalnie atlas z widmami, więc będzie zastrzeżony prawami autorskimi. A był naprawdę fajny:

http://www.ursusmajor.ch/astrospektroskopie/richard-walkers-page/

Teraz trzeba będzie bulić, ale mam ostatnią wersję, gdy była jeszcze dostępna za darmo po angielsku. Gościu analizował: gwiazdy wszystkich typów, nowe, mgławice emisyjne i planetarne, galaktyki, pasma metanu w gazowych planetach, linie emisyjne lamp ulicznych i nawet widmo pioruna.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bajastro    1744

Dla gwiazd też są, ale zwykle nieopisane albo opisane ale tylko ogólnikowo i wyglądają jak z lat 90-tych. A w tym atlasie były kolorowe...w sam raz dla amatorów. Moje wykresy też za bardzo nie odbiegają od czarno białego standardu, przynajmniej tyle, że z kamery obraz mam od razu w kolorze :D

Przy mojej pierwszej węglówce sporo się naszukałem, zanim znalazłem widmo takie jak moje...bo nie pasowało do żadnej ze znanych kategorii od O do M. Ponadto programy nawet te komercyjne nie mają uwzględnionych widm referencyjnych dla tych niestandardowych gwiazd. Żeby uzyskać dobre widma dla węglówek, muszę czułość kamery kalibrować dla typu M, bo temperatura barwowa jest najbliższa. W komercyjnym RSpec zalecają kalibrację na Wedze, a w VSpec jest aż 20 gwiazd referencyjnych do wyznaczania charakterystyki spektralnej kamery. Z moich analiz wynika, że Wega nie wystarczy, bo ma zupełnie inny rozkład promieniowania, niż gwiazda czerwona i powstają spore różnice w wyglądzie wykresu, zwłaszcza w czerwonej części widma, gdzie kamera nie jest tak czuła jak w zielonej części.

W atlasie dla amatorów były opisane wszystkie pasma nawet takich czerwonych rarytasów, a nie tylko gołe wykresy jakie są na stronie z Harvardu :angry:

Cena atlasu ma być ok. 60 brytyjskich F, a sama książka pojawi się w 2017 r.

Te podlinkowane przez Ciebie planetarki mają oznaczone linie i na pewno się przydadzą w identyfikacji pierwiastków, w jakich świecą mgławice. Ale najpierw montaż trzeba będzie stuningować, bo nie pociągnę tak długich czasów bez użycia guidera, żeby złapać widmo planetarki (a kamerę mam tylko jedną). I druga sprawa: coś trzeba będzie zrobić z tym nieszczęsnym amp glow w ASI224 na dłuższych czasach.

Edytowane przez bajastro

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
oph    6

Cieszę się że wątek o spektroskopii ożywa. Sam również jakiś czas temu zainteresowałem się spektroskopią. Zacząłem od Rspec'a a teraz używam VSpec. Niestety błędy to chyba przypadłość tego softu. Zacząłem poszukiwania czegoś innego do obróbki. Do wyboru jest jeszcze BASS oraz ISIS. Pierwszy testowałem i wygląda obiecująco (działa i nie sypie się) w kolejce czeka ISIS, Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bajastro    1744

Nad południową Polską przewalają się chmury, wczorajszej nocy w chmurach łapałem widmo Wegi. Teleskop miałem ciepły, a nie chciało mi się czekać, aż się schłodzi, pomimo tego linie wodorowe Balmera są widoczne od razu, ale takie trochę plackowate. Linia Ca-K, na którą liczyłem, tak się rozmyła, że jest na poziomie szumu. W lepszych warunkach do niej wrócę. Tymczasem testuję nowy soft do analizy danych, program BASS. Wygląda ciekawie, póki co jest najbardziej przyjazny z darmowych. Dzięki za info oph :)

Wynik dotychczasowego poznawania opcji tego programu przedstawia się następująco:

Wega widmo.png

Końcowe złożenie to przysłowiowy paint :D

Udało mi się też złapać w chmurach T Lyrae. Piękna węglóweczka typu C8, ta gwiazda praktycznie nic nie świeci w niebieskiej części widma. Te pasma węgla w atmosferze tej gwiazdy są tak gęste, że dopiero przepuszczają światło od koloru zielonego. Jak obrobię widmo, to wrzucę wyniki i zrobię porównanie z C6 i C7. Gdzieś widziałem, że jest węglówka C9, tylko nie pamiętam która to byłą, bo widmo może być jeszcze ciekawsze. Dzięki Bellatrix, wygląda na to, że z tych węglówek zrobił się ciekawy projekt obserwacyjny.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1980

WZ Cassiopeiae jest typu C9. Tutaj masz dość obszerną listę węglówek z wszystkimi ich podstawowymi danymi: https://www.astroleague.org/files/obsclubs/CarbonStar/CarbonStar-List.pdf

Bardzo mnie cieszą te Twoje analizy widma. Temat mi bardzo bliski z punktu widzenia teorii. Ale gdy widzę, że ktoś się tym zajmuje w praktyce, to aż serce rośnie ze szczęścia. Pamiętam, jak wspominałeś, że łatwiej jest wykonać pomiary, a następnie zestawić je i porównać z wykresami wzorcowymi, dla gwiazd późnych typów widmowych. A tu nagle Wegę analizujesz, brawo. Wega prześliczna, bielusia jak śnieg.

T Lyr, jak pewnie zauważyłeś jest głęboko czerwona, bez żółtawego poblasku. Ciekawe czy emituje znaczną część światła w podczerwieni..

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bajastro    1744

Wega najwięcej emituje światła w niebieskiej części widma, zielonego ma mniej, ale po nałożeniu na to krzywej czułości oka, która jest największa dla ok 555 nm, wyjdzie na białą.

Węglówki emitują znaczną część promieniowania w podczerwieni, fajnie jest to widzieć "live" na podglądzie z kamery, bez analizy, widmo T Lyrae prosto z kamery wygląda tak (stack planetarny 4x10 s):

HIP 90883 C8 d_AS_p70_stack 4x10s.png

Fioletowo-niebieska część z prawej strony to już jest podczerwień, tak to kolorowa kamera rejestruje.

Dzięki za listę, mamy tylko 3 węglówki C9, które są mocno zmienne...trzeba będzie polować w okolicy maksimum jasności, bo jak trafię w minimum przy jasności +11 mag, to nie wiem czy sprzęt da radę. C8 już była słaba, do tego jeszcze chmury, ale aż takiej zmienności nie wykazuje. Jak Kasjopeja będzie na zachodniej części nieba, to zapoluję na WZ Cas.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1980

Bajastro, mam dla Ciebie coś urokliwego... Niby nie węglówka, ani nawet emka. HIP 8626, 6,5-magnitudowa gwiazda, nadolbrzym typu widmowego K5 o wskaźniku barwy... 2,21 :) Dzisiaj ją obserwowałam i muszę przyznać, że jest na co popatrzeć. Ma piękny ceglasto-czerwony kolor z żółtawym środkiem.

post-29939-0-17037500-1474578406.png

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bajastro    1744

Ta T Lyrae sprawiła mi sporo problemów, nie łatwo było skalibrować widmo, ale w końcu się udało. Tym razem obróbka w RSpec. Opisy nanoszone ręcznie.

Najwięcej trudności sprawiła korekcja czułości kamery...nie wyszło kalibrowanie dla gwiazd M o podobnej temperaturze, za bardzo pocięte pasmami, więc wykorzystałem korekcję czułości kamery, jaką uzyskałem dla Mizara.

Była to najtrudniejsza analiza, jaką do tej pory wykonałem.

Samo widmo łapane w zeszłym tygodniu, gdy chmury się przewalały na niebie.

Kiedyś jeszcze do niej wrócę, jak będę miał poprawione prowadzenie na EQ, na razie jadę na widlaku.

Linia Na mi się trochę rozmyła, coś tam widać, ale szału nie ma.

T Lyrae z korekcją czułości kamery dla A2V.png

Ta węglówka ostro świeci w podczerwieni, w wizualu bardzo niewiele...

Dziękuję Bellatrix, będzie czas to zobaczy się co da się z jej widma wycisnąć.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1980

Cudne i tak przeuroczo smutniusie: większość emitowanego promieniowania jest w podczerwieni. Analogicznie sprawa wygląda w przypadku gwiazd typu widmowego O: większość promieniowania emitowana w zakresie nadfioletu. Bardzo mnie ciekawi jak sprawa wygląda w przypadku skrajnie chłodnych węglówek, takich na granicy życia, gdzie temperatura zaledwie pozwala, by reakcje jądrowe mogły zachodzić...

A dałbyś rady poddać analizie widmo Mintaki? Ona jest gwiazdą typu O. Ciekawe, czy na wykresie wyjdzie ten ultrafiolet... :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bajastro    1744

Moja kamera UV złapie niewiele, zejść mogę do 370 nm, dużo tnie atmosfera.

Pomimo tego powinien bez problemów wyjść kształt widma typowy dla typu O. Przy okazji sprawdzę czy maksimum się jeszcze złapie.

Analiza nie będzie prędko, bo widok generalnie mam na zachód.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bajastro    1744

Wczorajsza Ras Algethi (α Her), układ potrójny, przy czym dwa najjaśniejsze składniki dzieli odległość ok. 5".

Główny składnik to nadolbrzym typu widmowego M5II, w dodatku gwiazda zmienna. Temperatura powierzchni to ok. 3300 K.

W atmosferze tej gwiazdy występują znaczne ilości tlenku tytanu.

Widok z kamery (rozciągnięty):

Rasalgethi_F_00000011.png

Porównanie z widmem referencyjnym M5III:

Ras Algethi wykres.png

Zauważalnie łatwiej analizuje się od węglówek, a i też jest na co popatrzeć :icon_wink:

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1980

Ale masz wyczucie- wczoraj obserwowałam tę gwiazdkę. Wpatrywałam się pół godziny i oczu nie mogłam oderwać. Cudny pomarańczowy kolor.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bajastro    1744

W szukaczu już było widać kolor tej gwiazdki, na moje oko była pomarańczowa.

Później z kamerki, ale już bez star analysera zauważyłem, że jest to gwiazda podwójna.

Drugi składnik bardzo słaby. Chciałem też złapać widmo Izara, ale nic ciekawego nie było widać, więc odpuściłem nagrywanie i dalsze analizy.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1980

jaką masz aperturę? Izara nie tak prosto rozdzielić.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bajastro    1744

Izara bez problemów rozdziela 4" refraktor. W takim sprzęcie słabszy składnik świeci na tle pierwszego pierścienia dyfrakcyjnego znajdującego się wokół dysku Airy'ego.

Przez to łatwo jest go przeoczyć, przy czym sama gwiazda wygląda jak jaśniejsze zgrubienie na tym pierścieniu.

Moje APO ma nieco ponad 4" (107 mm). Widma w większości łapię przez SCT 8", zbiera więcej światła.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bajastro    1744

Porównanie widm różnych typów, które do tej pory sfotografowałem kamerką ASI224:

Widma gwiazd porównanie.png

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
oph    6

Wrzucam testową obserwację hip8626 z sobotniej nocy. Widmo uzyskane za pomocą SA100 oraz widmo referencyjne, obróbka w BASS.

Niestety kamera jest zbyt blisko siatki (skala 1nm na 1 px). Pogoda była taka sobie. Spieszyłem się aby złapać coś między chmurami.

post-25906-0-04761800-1475676295_thumb.png

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta