Jump to content

C/2010 X1 (Elenin)


Recommended Posts

W kierunku Ziemi zbliża sie poprzednio nieznana kometa, która w tej chwili znajduje się w odległości ponad 600 mln. km od naszej planety. Kometa nazywa się Elenin i nosi taką nazwe na cześć swojego odkrywcy Leonida Elenina, Rosjanina mieszkającego pod Moskwą w miejscowości Lubiercy. Na razie wszystko wskazuje na to, że Elenin przejdzie w bezpiecznej odległości od Ziemi, jednak jej orbita jest niestabilna i może ulec kolejnym zmianom, gdy Elenin zderzy się po drodze z którymś z asteroidów.

 

Kometa-Elenin.gif

 

Elenin została odkryta w grudniu zeszłego roku i obliczono wówczas, że przejdzie ona obok naszej planety w odległości 8.8 jednostek astronomicznych (Au). 1 Au to równowartość dystansu od Ziemi do Słońca. Obecnie jednak ta kalkulacja uległa poważnej zmianie i Elenin ma minąć Ziemie w odleglości zaledwie 0.24 Au a nawet 0.15 Au. Dla porównania Księżyc znajduje się od Ziemi w odleglości 0.00256 Au. Odłeglość ta jest nieustannie rekalkulowana i z pewnością jeszcze nie raz ulegnie zmianie, zwłaszcza gdy kometa będzie przedzierać się przez Obłok Oorta. Jeśli orbita komety Elenin nie ulegnie zmianie znajdzie się ona najbliżej Ziemi ok. 18 października 2011 r.

 

Kometa ciągnie za sobą ogon pełen materiału skalnego i lodu. Ogon ten może zawadzić o Ziemię ok. 6 listopada 2011 r. Niektórzy nazywają Elenin powracająca Planetą X – czyli Nibiru, podejrzewając że jej orbita dookola Słońca wynosi 3600 lat i to o niej pisali starożytni Sumerowie. Inni widzą w komecie spełnienie się przepowiedni Indian Hopi i nadciągającą Błękitną Gwiazde Katsina. Przepowiednia Majow mówi z kolei, że: ” w czasie 12 baktun i 13 ahau (28 pażdziernika 2011 r.) nastąpi powrót Przodków i Mędrców”

 

Kometa-McNaught.jpg

 

Kometę będzie można obserwować golym okiem i może ona dać podobnie efektowne widowisko na niebosklonie jak kometa McNaught w 2007 r. (niestety można ją było zobaczyć tylko nad Australią)

 

info:

http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=C/2010%20X1

 

zdjęcie komety McNaught: Terry Cuttle

na podst: Sky&Telescope źródło

Edited by kwiku
 • Like 3
Link to post
Share on other sites

W kierunku Ziemi zbliża sie poprzednio nieznana kometa

nieznana? na naszym forum jest już znana od paru miesięcy :P

http://forum.astropolis.pl/topic/34766-c2010-x1-elenin/

 

Kometę będzie można obserwować golym okiem i może ona dać podobnie efektowne widowisko na niebosklonie jak kometa McNaught w 2007 r. (niestety można ją było zobaczyć tylko nad Australią)

to ciekawe bo ja ją widziałem nad Krakowem!

Link to post
Share on other sites

szuu nie łap mnie za słówka.. tekst nie mój po pierwsze primo, po drugie po to go wkleiłem, żeby uzyskać od was trochę innych informacji :))

Link to post
Share on other sites

Odłeglość ta jest nieustannie rekalkulowana i z pewnością jeszcze nie raz ulegnie zmianie, zwłaszcza gdy kometa będzie przedzierać się przez Obłok Oorta.

 

Uff, to mamy jeszcze ponad 4043811 lat do następnego spotkania (po 18 października 2011)... ;)

Edited by oxxid
Link to post
Share on other sites

 

na podst: Sky&Telescope --> http://nowaatlantyda.com/2011/01/18/kometa-elenin/

 

Obecnie jednak ta kalkulacja uległa poważnej zmianie i Elenin ma minąć Ziemie w odleglości zaledwie 0.24 Au a nawet 0.15 Au. Dla porównania Księżyc znajduje się od Ziemi w odleglości 0.00256 Au. Odłeglość ta jest nieustannie rekalkulowana i z pewnością jeszcze nie raz ulegnie zmianie, zwłaszcza gdy kometa będzie przedzierać się przez Obłok Oorta. Jeśli orbita komety Elenin nie ulegnie zmianie znajdzie się ona najbliżej Ziemi ok. 18 października 2011 r.

 

 

Ten post stracił powagę przez Twoje źródło... Nowa atlantyda? Planeta nibiru?

Boże Kwiku skąd się urwałeś?

Pisząc taki post powinieneś bardziej się postarać...poczytać podstawy a nie sypać dyrdymałami...

Kometa 17.10.2011 zbliży się do Ziemi na odłegłość 0.2333 AU - to już raczej nie ulegnie wielkim zmianom

 

Odpowiadając Wozlu:

 

Czy w Polsce będzie łatwo obserwowalna?

Będzie widoczna zaraz przed zachodem Słońca mniej więcej do sierpnia ale wtedy będzie miała ok 8-9mag a po przejściu na 2gą stronę Słońca w październiku będzie widoczna tuż przed jego wschodem .

Cytując www.aerith.net http://www.aerith.net/comet/catalog/2010X1/2010X1.html

 

chart.gif

 

Kometa będzie miała w maksimum blasku ok 5-6 Magnitudo.

 

mag.gif

 

Jak mawia David Levy: Komety są jak koty: mają ogony i chodzą własnymi ścieżkami

 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Ja liczę pocichu, że kiedy kometa zahaczy nas swoim ogonem, to u nas z jesieni na powrót zapanuje lato a i ubędzie nam wszystkim troche jednostek astronomicznych(średnia odległość Ziemia-Słońce), poza tym może warkocz z lodu i pyłu zamiecie ten Obłok Oorta i znów będziemy mieli błękitne niebo, przynajmniej latem. Szansa jest duża tym bardziej że istnieją takie przepowiednie. :astronomer2:

Link to post
Share on other sites

Boże Kwiku skąd się urwałeś?

 

ax, z choinki? nie! podchodzę do spraw nibiru sceptycznie, ciężko w internecie o jakieś informacje na ten temat, więc się powtórzę:

 

żeby uzyskać od was trochę innych informacji :))

 

i pogłębić wiedzę na ten temat, bo kometami na co dzień się nie interesuję i nie śledzę na bieżąco zagadnień.

nie mniej jednak kometą Elenin się zainteresowałem. dlatego też dziękuje ax, za wyjaśnienia. pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 17 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 117 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 213 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.