Skocz do zawartości

1,25", czy 2"


P@weł

Rekomendowane odpowiedzi

Miesiąc temu zamówiłem teleskop Polluks w firmie Astrokrak i zastanawiam się teraz, czy może zanim teleskop nie jest gotowy nie zmienić troszkę zamówienia, zastępując standardowy wyciąg 1,25'' na 2".

Jaka będzie różnica w dawanych obrazach i czy w teleskopie o tej średnicy opłaca się zastosować wyciąg 2" :?:

Proszę o poradę :)

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w 66mm Pronto 2" wyciag i nie zamieniłabym go na 1.25". Zdecydowanie więc

bierz 2".

 

Jeśli chodzi o 2" okulary to Janusz ma w oferecie okulary RKE Soligora. To swietny sprzet.

Sam mam model o ogniskowej 40mm i nie moge wyjsc z podziwu, że 3-elementowy okular daje obraz ostry w 96% pola widzenia.

 

Ja bym na Twoim miejscu wziął RKE 32mm. On ma prawdziwą ogniskową 35mm więc

będziesz miał następujące parametry: powiększenie 21.4x, pole widzenia 2.75 stopnia

i zrednice wyjsciowa idealnie 7mm. Bedzie to idealny sprzet do duzych DSow, komet,

meteorow i przegladowych obserwacji np. Drogi Mlecznej.

 

Z pośrednich ogniskowych wybrałbym coś na poziomie 10-20mm. Tutaj wydaje mi się,

że solidny Plossl w zupełności wystarczy. No chyba, że stać Cię na kolejnego solidnego

dwucalaka, albo jakieś lantanowe cuda Vixena z serii LVW.

 

Zbierałbym ponadto pieniążki na krótkiego lantana lub przynajmniej ED. Coś z ogniskową

4-6mm byłoby ideałem.

 

Dobrym rozwiązaniem jest też zoom 8-24mm. Lantanowy Soligor lub Vixen jest świetnym

wyborem.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że Arek mnie ubiegł :oops:

 

Do DS wziąłbym okular 25mm to powiększenie masz 30x (750:25)

średnica źrenicy wyjściowej 5mm (150:30)

pole widzenia w zależności od okularu ~2-3st. więc spokojnie M31,M32 i M110 w jednym polu.

Okular o dłuższej ogniskowej to już ryzyko zobaczenia "ducha zwierciadła wtórnego" :lol:

np. okular 32mm to pow.23,4x a żrenica 6,4mm więc jak ktoś kiedyś napisał "dla młodych dżinksów o zdrowych oczach" :shock:

 

Janusz uściślij 8)

 

Do planetek dobry okular ok.5mm co da powiększenie 150x

na krótsze ogniskowe i większe powiekszenia i tak rzadko pozwala nasza kochana atmosfera :twisted:

 

Co do kolejnych o pośrednich ogniskowych to już twoja

(i twojego portfela :wink: ) decyzja ile ich chcesz mieć.

 

Pozdrawiam

:smoke:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet będziesz jednak korzystał ze standardu 1,25" allbowiem w zasadzie nie używa się okularów 2 calowych przy małych ogniskowych okularu.

 

Ja do planet używam 2" UWA 14mm co mi daje 180x .

Jest jeszcze drogi Nagler 12mm w standardzie 1 1/4" i 2", oraz okular Meade ( Mirek pisze o 14mm UWA ) 8,8mmUWA również 1 1/4" i 2" - http://www.meade.com/catalog/meade_4000/me...ies_4000_02.htm

Ja do planet stosuję z barlowem x4 okular Nagler 17mm 2", powiększenie 280x przy ogniskowej teleskopu 1200mm. Opisane okulary mają pole : Nagler 82*, Meade UWA 84*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.