Skocz do zawartości

Panowie, Panie - czas na Merkurego!


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Gość leszekjed

Od 3 miesięcy kościół obok mnie (150m) też tak "ładnie", jak na tm zdjęciu, oświetlili reflektorami, że łuny reflektorów pięknie prezentują się na od wschodniego do zachodniego horyzontu ze szczególnym uwzględnieniem południa gdzie kilka z nich się wdzięcznie krzyżuje.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
fotki bardzo ładne :D ja mam z Merkurym taki problem że najwieksza łuna od miasta jest włąsnie na zachodzie :( z wyliczen w Sky Map Pro wynika za szanse mam od 28 marca :D

 

Toż to dlatego ruszyłem swoje dupsko na zachód aby mieć miasto za sobą, inaczej nie da rady walić takich landszaftów z kolorkami nieba mając miasto przed sobą 8)

 

Ps. ISS'a mam też na kilku fotach jutro zapodam po nieznacznym zmniejszeniu do forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Obiecany ISS, 8 sek na 400 ASA na wide:

ISS220304.jpg

 

I drugi zachód księżyca z tego samego dnia, jak popędziłem na górkę pod obserwatorium, 8sek na 800 ASA na tele:

Moon1_220304.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Aquarius

A ja przedwczoraj (26.03'04) i wczoraj (27.03'04) oglądałem Merkurego (+Wenus i Księżyc :lol: ), w pięknych warunkach, niestety tylko gołym okiem :( . Ładny żółtoróżowy kolor planety. Szkoda, że nie dało się tego ,,zrobić'' ciężkim sprzętem. :wink: :lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajjj, akurat dzisiaj 29 marca cirrusy dopadły niebo. Na horyzontach do ok. 20 st. były szare wolne chmury. Teraz dopadają całe niebo. No dzisiaj po Merkurym (jutro ma być pogoda). Być może uda się o 20:38 zaobserwować ISS... no i Księżyc, Wenus, Saturna i Jowisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:x Niskie chmuryy, ja was zabije...! mam teraz klarowne niebo, ale tam nisko to ok. 8-10 stopni czarości. I znowu Merkurego nie upolowałem z pola. Jutro jak da radę kolejna próba.

Ale może będę zadowolony dzisiaj jak nigdy bo:

o 21:08 mam przelot ISS przez Pas Oriona,

0 22:57 zakrycie przy ciemnym w Raku no i...jak się uprę a chmury nie zajdą to o 0:37 Io chowa się za Jowiszem i o 3:31 Io wychodzi z cienia Jowisza. Mam cichą nadzieję, że dzisiaj jakoś zobaczę baterie słoneczne ISS, ale...powiem później jak z dzisiejszą nocą :) .

 

[ Add: Sro Mar 31, 2004 1:06 ]

No więc w sumie obserwacje się udały. Jestem już o krok od zaobserwowania ISS przez teleskop. Dzisiaj mi zwiała, choć miałem ją w polu szukacza i lornetki.

Na zakrycie się czaiłem przez 10 minut bez przerwy właściwie patrząc w 6,5mm okular. Trudno było bo Księżyc jasny, gwiazda się zbliżała do terminatora (już miejscami myślałem że już zakrycie ale po chwili znowu ją widziałem. No i przy takiej fazie już nie widać ciemnej strony, więc nie byłem w stanie dokładnie określić ile czasu jeszcze.

Ale wszystko się świetnie udało :D . Moment zniknięcia widziałem o 23:07, a nie o 22:57 :wink: .

Oprócz tego Jowisz z 4 księżycami, Saturn z "dodatkami" i 3 księżycami: Tytanem, Rheą i Tethysem. Na Kopernika też pokukałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie. Ale dzisiaj miałem PECHAAAAA, giga pech. POjechałem (rodzice wreszcie mnie samego na pole puścili) nie mam jeszcze prawka więc na nielegalu pojechałem.

Dobra czekam na polu na Merkurego, ale go nie ma i nie ma. Przed 19 wróciłem do domu, mama wjechała na podwurko a ja rozłorzyłęm się koło domu.

Ale kit, mówie lukne tak dla jaj przez lornetke z okna- może.... i to :shock: psia kość. Widze go lornetką z okna jeszcze nad drzewami (no już za jasny to on nie jest). I w telepiie go nie widziałem (za wcześnie się zwinąłem). Miałem znowu te niskie chmury i czerwoną poświatę.

Ale dobre i to, bo już jutro jak będzie pogoda to wiem kiedy i gdzie go szukać.

 

Jak już kończyłem powoli z polem, to koło mnie zatrzymali się jacyś państwo samochodem. I co jakieś zjawisko??, nie, szukam Merkurego. Aha no coś w radiu mówili. Się telepem i lornetką zainteresowali chyba. Może jutro też podjadą i kto wie, może zrobie mały pokazik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to koledzy macie podobnie jak ja, cały dzień mialem pogodny, a teraz nadeszły wysokie chmury i troszkę namieszały :wink: . Ostatnimi czasy dość często mi się tak zdarza, po pogodnym, słonecznym dniu, nadchodzi pochmurny wieczór :Cry:

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie wróciłem z obserwacji. Po przygodach na polu (jutro też pojadę przed 19 na Merkurego). Dzisiaj oczywiście tylko planetki:

- Wenus, oczywiście kapitalna...i coraz bliżej Plejad :D ,

- Mars, no dzisiaj się udało nieco więcej, tarcza wyraźna i białe wyraźne pojaśnienia. I chyba także widziałem jego fazę, ale...chyba.

- Saturn z tylko Tytanem (reszte naszkicowane to gwiazdki :( ), znowu żyleta,

- Jowisz: tu WCP i cień Io w roli głównej. Widziałem też jak się skrywają za jego tarczą Ganimedes i Kallisto. Tuż przed zjawiskami światnie wyglądały 3 kropki obok Jowisza :) . Podczas wchodzenia Io na tarczę, nie chce mi się wierzyć, ale widziałem wyraźnie że nie jest to tylko kropka tylko malutka biała kulka. Nie umiem tego skomentować jakoś...

 

Aha i dla ludzi którym coś już przeleciało- o 22:46 w pionie coś mi przeleciało na tle układu Saturna- no raczej jakiś satelita, na pewno satelita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars, no dzisiaj się udało nieco więcej, tarcza wyraźna i białe wyraźne pojaśnienia. I chyba także widziałem jego fazę, ale...chyba.

Dobrze Łukaszu że dodałeś "chyba" , bo to raczej marny seeing mógł spowodować takie wrażenie. :mrgreen:

Poszukaj na "google" coś o fazach Marsa i jak znajdziesz to daj nam znać :mrgreen: :salu:

A swoją drogą to dziś także udało mi się złapać Merkurego i resztę towarzystwa ( dość trudne w górach), jak wywołam compact flasha to coś umieszczę.

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukaszu, Mars nie posiada faz :shock:. Fazy występują tylko na ciałach, które znajdują się bliżej Słońca niż Ziemia, czyli : Merkury, Wenus i Księżyc. Planety znajdujące się w większej odległości od Słońca niż Ziemia faz nie posiadają (Mars, Jowisz, Saturn ...) . Według mnie, (podobnia jak napisał Darek) to było tylko złudzenie, powstałe na skutek złego seeingu.

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ośmielę sie poprawić KOLEGĘ W KWESTI MERYTORYCZNEJ, wszystkie planety posiadają i przechodzą fazy tyle że w przypadku Marsa to już tylko 87%, Jowisza do 98,5% a Saturna i jeszcze dalszych brakuje poniżej procenta.

Fazę Marsa widać dobrze w teleskopie od 6-10 cm, Jowiszowa wychodzi dopiero na fotkach w postaci przyciemnienia jednego z brzegów planety lub jest widoczna w większych teleskopach amatorskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.