Skocz do zawartości

Jowisz z 11.03.04.


Andrzej (Lysy)

Rekomendowane odpowiedzi

tyle tu zdjęć jowisza mamy ale na żadnym nie ma księżyca galieuszowego...  :?

 

Rozumiem, że nie robiłeś jeszcze fotek planetkom webcamem? Gdybyś robił, to byś się tak nie krzywił.

Webcam ma bardzo małe pole widzenia - szansa na to, by uchwycić któryś z księżyców jest tylko wtedy, gdy zbliży się on (ten księżyc) znacznie do tarczy planety. Pogoda nie zawsze pozwoli zrobić foto właśnie w takim momencie.

Poszukaj zdjęcia Andrzeja "Łysego" z przed kilku dni - ma fenomenalny klimat - jeden z księżyców zchodzi własnie z tarczy planety. Tak samo świetne fotki Jowisza z satelitami pokazał parę dni temu Chojrak.

Poszukaj, troszkę się wysil, a może przestaniesz marudzić :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Momencik, coś tu się mocno nie zgadza ;)

 

Po pierwsze oba zdjęcia są róznie zorientowane, u Łysego południe jest na godzinie 1, a u Leszka na 5. Czyli mowicie o dwoch zupelnie roznych obszarach.

 

Po drugie juz dawno przyjęło się, że jasniejsze obszary to strefy, a nie pasy. Ocelotx zaznaczył na rysunku  z lewej strony strefę umiarkowaną N (NTZ), a po prawej strefe umiarkowaną S (STZ). :)

pozdro

Malek widzę że masz głębsze rozeznanie w topografi Jowisza. Ja tak na szybciora podałem te info, bo tą planetą nie interesuję się specjalnie, ale jakie zainteresowanie to wywołało. I dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Momencik, coś tu się mocno nie zgadza ;)

 

Po pierwsze oba zdjęcia są róznie zorientowane, u Łysego południe jest na godzinie 1, a u Leszka na 5. Czyli mowicie o dwoch zupelnie roznych obszarach.

 

Po drugie juz dawno przyjęło się, że jasniejsze obszary to strefy, a nie pasy. Ocelotx zaznaczył na rysunku  z lewej strony strefę umiarkowaną N (NTZ), a po prawej strefe umiarkowaną S (STZ). :)

pozdro

Malek widzę że masz głębsze rozeznanie w topografi Jowisza. Ja tak na szybciora podałem te info, bo tą planetą nie interesuję się specjalnie, ale jakie zainteresowanie to wywołało. I dobrze.

 

Tak Leszku, planety to moja domena, a Jowisz szczególnie :) Dynamika jego atmosfery jest oszałamiająca i można głęboko się wciągnąć w analize amatorskich zdjęć tego giganta - ciekawe zjawiska zachodzą w niej ciągle jednak umykają najczęściej naszej uwadze. Niestety w Polsce nie prowadzi się systematycznych obserwacji planet i doskwiera mi brak takiej sekcji w PTMA. :( Może kiedyś uda się takową stworzyć? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.