Skocz do zawartości

meteoryty w okolicach Bydgoszczy


subzone1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

czy zna ktoś może historię o pozostałościach meteorytów w okolicach Bydgoszczy?

Zamierzam udać się na wypad z detektorem. Będę wdzięczny za sugestie.

 

 

 

Był taki meteoryt ,, Świecie " który spadł w okolicach Świecia tylko tyle wiem :) życzę powodzenia napisz mi co znalazłeś prócz meteorytów

bo zamierzam tez kupić wykrywacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był taki meteoryt ,, Świecie " który spadł w okolicach Świecia tylko tyle wiem :) życzę powodzenia napisz mi co znalazłeś prócz meteorytów

bo zamierzam tez kupić wykrywacz.

 

Nie do końca to jest prawdą. "Świecie" to znalezisko wykopane podczas prac budowlanych, w osadach przyniesionych przez lądolód ze Skandynawii. Mógł spaść tam, gdzie został wykopany, ale jest to bardzo wątpliwe. Prawie na pewno został przywleczony razem z całą masą zwykłych kamulców ze Skandynawii. Tak samo w osadach lodowcowych występują eratyki z wielu miejsc północnej Europy, które w Polsce nie występują w postaci wychodni skał. Nie ma żadnego dowodu na spadek "Świecia" pod Świeciem. A więc jest bardzo wątpliwe, żeby w okolicach miejsca znalezienia były jakieś inne jego fragmenty. Równie dobrze pozostałe części (o ile się zachowały) mogą znajdować się dziesiątki kilometrów od Świecia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czy zna ktoś może historię o pozostałościach meteorytów w okolicach Bydgoszczy?

Zamierzam udać się na wypad z detektorem. Będę wdzięczny za sugestie.

 

 

To fajne hobby ale trzeba się do niego nieco przygotować , no i oczywiście nie każdy wykrywacz reaguje na meteoryty kamienne .

 

Tu masz mapkę spadków http://www.ptmet.org.pl/mapa.htm

 

Poczytaj też moje próby znalezienia meteorytu pułtskiego może coś ci to pomoże w przygotowaniach http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,12970.0.html

 

Ja mam 70 km w jedną strone do Pułłtuska więc co dziennie nie mogę szukać ;) ale co jakiś czas na sobotę wyjeżdżam i tobie też polecam ten teren.

 

Inna sprawa że meteoryty mogą leżeć wszędzie ale znaleźć je jest bardzo trudno , nieco łatwiej na biegunach połódniowym i północnym ale tam zakaz szukania i na pustyniach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.