Skocz do zawartości

Atik 383L+ mono: Recenzja LIVE


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Titan został planetarnie olany, szczególnie na Cloudynights :D. Jest do niego też hack 30 FPS, ale 1. cena wysoka + 2. stara matryca = nudna kamerka (a wychodził w czasie gorączki ICX618).

No i wszystko jasne :) DS i planety to jest jedna totalnie inny świat i to co jest świetne do jednego, do drugiego się nie nadaje. Kupiłem sobie tego Titana jako następce 16IC do guidowania i sądzę, że będzie gut.

 

Swoją drogą, trzeba będzie zrobić docelowo w Astromarkecie "półki" planetarne, od low end, po hi end.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Macie jeszcze jakieś pomysły, co z nim zrobić?

 

Robiłeś kiedyś porównanie FLI z Canonem chyba 5D, fotografując w ciemnym pokoju półkę z książkami. Dla mnie to był fajny test pokazujący nie tylko laikom, jaka jest różnica pomiędzy kamerami astro a takimi normalnymi :)

Może to takie nic, ale dla niektórych mówiące więcej niż 1000 wykresów ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy tuż przed startem nowego Astromarketu, w którym chcemy Wam zaproponować wszystkie fajne brandy w jednym miejscu po racjonalnych cenach (bez chorej europejskiej marży).

 

W znanym brytyjskim sklepie cena Atika 383L+ wynosi Ł1514 co przy obecnym kursie funta daje cenę ok 7000 zł. Twoja cena katalogowa to 8000 zł. Możesz powiedzieć jak się to ma do powyższej wypowiedzi? Bo spodziewałem się kompletnie innych cen.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ja ustalam ceny katalogowe, tylko Atik. Cena katalogowa to cena, za którą rekomenduje sprzedawać producent (MRSP) i na tę chwilę wynosi ona 1600 euro netto. W UK daje to kwotę brutto ~7800 zł, a w PL 8068 zł. Dlaczego? O to musisz zapytać ministra finansów, dlaczego mamy VAT 23%.

 

Każdy dealer ma pewien margines ruchu. Akurat w przypadku Atika wybór dealerów w EU będziecie mieć do woli, bo to firma europejska i wszyscy dealerzy dostają je za tę samą cenę. Logicznie rzecz biorąc, cena w UK, a tym bardziej w DE zawsze będzie niższa, bo Niemcy mają 19% VAT, UK 20%. Żeby dotrzymać ceny w tych krajach muszę oddać różnicę ze swojej marży.

 

Pisząc to zdanie wyżej zacytowane miałem na myśli sprzęt z poza UE, bo w tym wypadku dzieją się dziwne rzeczy, choć też sytuacja powoli normalnieje.

 

Atik w PL ma 2 dealerów. Ja w tej chwili benchmarkuję cenę 7499,00, zaś drugi sprzedaje za 7799,00. Proponowana wartość na realia PL wydaje się rozsądna, biorąc pod uwagę koszty, alternatywy rynkowe i ogólne realia.

 

Porównanie mojej oferty z innymi:

1. Holandia - cena promo - 7498.90 zł przy VAT 19%

2. Włochy - cena - 7667 zł przy VAT 20%

3. Niemcy - cena - 7781.80 przy VAT 19%

4. UK - cena - 7393,50 przy VAT 20%

...

Polska - cena 7799,00 przy VAT 23%

Polska MY - cena 7499,00 przy VAT 23% - z przesyłką pod Twoje drzwi.

 

Czy nadal uważasz, że cena wprowadzenia Atika 383 na Polski rynek jest nienormalna? Uważam wręcz przeciwnie, że pierwszy raz cena jest zgodna z konkurencją europejską, a także z legalnym importem z USA.

 

Możesz powiedzieć jak się to ma do powyższej wypowiedzi? Bo spodziewałem się kompletnie innych cen.

Nie ma nic cenniejszego, niż poznanie oczekiwań klienta. Powiedz, czego się spodziewałeś i na jakiej podstawie? Bardzo bym chciał sprzedawać 383 za 5 tys. zł brutto. Powiedz tylko, jak to zrobić?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic cenniejszego, niż poznanie oczekiwań klienta. Powiedz, czego się spodziewałeś i na jakiej podstawie? Bardzo bym chciał sprzedawać 383 za 5 tys. zł brutto. Powiedz tylko, jak to zrobić?

 

Czyli tak jak sądziłem producent "rekomenduje" cene sprzedaży i Twoje pole manewru jest minimalne.

A spodziewałem sie niższych cen po optymistycznym poście który zacytowałem wcześniej. Poprostu narobiłeś nadziei i tyle :).

A do tego źle zrozumiałem "cenę katalogową". Myślałem że to będzie Twoja oficjalna cena, a kamerka która aktualnie jest sprzedawana w AstroMarkecie jest w promocji (kurcze... ona jednak jest w promocji :unsure: ). Proponował bym raczej termin "sugerowana cena (przez) producenta".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Atiku świat się nie kończy. Oferta będzie znacznie szersza. Akurat wybraliśmy sobie trudny przykład, bo raz że produkt europejski, a dwa, że akurat cały świat stara się discountować 8300 kamery (i słusznie). A i tak zaoferowałem kamerę znacząco poniżej ceny katalogowej.

 

Zamów FLI ProLine z kołem filtrowym, a cena będzie niższa o kilka tysięcy $. Ot taki przykład z innego końca rynku ;)

 

Tak, jest w promocji. Każda cena poniżej ceny katalogowej jest ceną promocyjną.

 

Nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Ile powinna kosztować 383 mono, żebyś ją kupił?

 

A do tego źle zrozumiałem "cenę katalogową". Myślałem że to będzie Twoja oficjalna cena, a kamerka która aktualnie jest sprzedawana w AstroMarkecie jest w promocji (kurcze... ona jednak jest w promocji :unsure: ). Proponował bym raczej termin "sugerowana cena (przez) producenta".

Pozwoliłem sobie skorzystać z Twojej sugestii i zmieniłem sformułowanie "cena katalogowa" na "sugerowana przez producenta".

Edytowane przez Adam_Jesion
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Ile powinna kosztować 383 mono, żebyś ją kupił?

 

Gdybym był na kupnie owego Atika, to bym go kupił za tyle ile masz w ofercie. Serwis na miejscu jest dla mnie ważniejszy niż 200-300 zł różnicy w cenie.

 

Tyle że narazie zastanawiam się czy jest sens dać lekką ręką ponad 20 tyś na sprzęt (cały setup) z którego mógłbym skorzystać raptem 3-4 razy w roku. Planuje raczej kupno Astrotraca i robienie zdjeć lustrzanką, a w drugim etapie wymienić ją na Atika 314L+ mono. Szybki, wypadowy sprzęt do zabrania jednym kursem z Taurusem.

 

383L+ kusi bo nie jest wiele droższy a to już praktycznie sprzęt docelowy (z mojego punktu widzenia). Tyle że łączenie go z Astrotrakiem będzie już chyba mezaliansem. Zresztą narazie za duzo gdybania i nie na temat tego wątku.

W każdym razie ciesze się z Twojej inicjatywy i trzymam kciuki za ciągłe poszerzanie oferty :).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

383L+ kusi bo nie jest wiele droższy a to już praktycznie sprzęt docelowy (z mojego punktu widzenia). Tyle że łączenie go z Astrotrakiem będzie już chyba mezaliansem. Zresztą narazie za duzo gdybania i nie na temat tego wątku.

 

Nie zgadzam się z tym mezaliansem. Robiłem zdjęcia 314L na astrotracu z obiektywem ~150mm i wychodziło całkiem nieźle.

http://forum.astropolis.pl/topic/33718-veil-complex/

http://forum.astropolis.pl/topic/33656-ameryka-w-wersji-mono/

383 ma nieco mniejszy pixel, więc pewnie ogniskowa powinna być krótsza, żeby astrotrac dał sobie radę. Ale pomysł jest jak najbardziej do zrealizowania. Jedyny problem, jaki może sie pojawić, to zapotrzebowanie 383 na energię. Dobrym pomysłem jest tutaj osobne zasilanie do astrotraca (baterie r6) i do kamery.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Może ja wtrącę swoje 3 grosze jako customer’s voice:

 

Stały klient dostaje z reguły 10% upustu u europejskiego dealera (a nawet kredyt kupiecki), przyjmijmy, że dostał 5%

Zakładam, ze w niedługim czasie (kiedy już będziemy mieli wyniki testów LIVE wykazujące perfekcyjne działanie migawki, etc.) kurs EURO dojdzie do rozsądnego poziomu 3,9 PLN/EUR

 

Kalkulacja klienta będzie wyglądać następująco:

 

Cena netto w DE 1600 EUR

Cena brutto 1904 EUR

Dostawa UPS 13 EUR

Total 1917 EUR

5% discount 1821 EUR

 

Cena końcowa 7100 PLN

 

I na taki price point ('all in' czyli z dostawą kuriera) powinni się przygotować polscy dystrybutorzy

Patrząc na obecne ceny – widać, że uwzględniają one hedging i dlatego dealerzy w UK i DE zbierają żniwo na rodzimym rynku.

 

Pozdrowienia

 

Piotr Marczuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Może ja wtrącę swoje 3 grosze jako customer’s voice:

 

Stały klient dostaje z reguły 10% upustu u europejskiego dealera (a nawet kredyt kupiecki), przyjmijmy, że dostał 5%

Zakładam, ze w niedługim czasie (kiedy już będziemy mieli wyniki testów LIVE wykazujące perfekcyjne działanie migawki, etc.) kurs EURO dojdzie do rozsądnego poziomu 3,9 PLN/EUR

 

Kalkulacja klienta będzie wyglądać następująco:

 

Cena netto w DE 1600 EUR

Cena brutto 1904 EUR

Dostawa UPS 13 EUR

Total 1917 EUR

5% discount 1821 EUR

 

Cena końcowa 7100 PLN

 

I na taki price point ('all in' czyli z dostawą kuriera) powinni się przygotować polscy dystrybutorzy

Patrząc na obecne ceny – widać, że uwzględniają one hedging i dlatego dealerzy w UK i DE zbierają żniwo na rodzimym rynku.

 

Pozdrowienia

 

Piotr Marczuk

 

Póki co, directly from UK jest taniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

O dzięki! Kupiłem wagę na Allegro, ale ciągle nie doszła.

 

Czy możemy oficjalnie podać, że Atik 383L+ waży: 0,797 kg.

 

Tu aktualne wyniki ważenia:

http://forum.astropolis.pl/topic/35491-atik-383l-mono-recenzja-live/page__view__findpost__p__420781

Edytowane przez Adam_Jesion
aktualizacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to zdjęcie pokazane przez Tomka, a które widziałem już jakiś czas temu (można całą recenzję zobaczyć -> TUTAJ ), skłoniło mnie do poproszenia Adama o oficjalne ważenie. ;)

Tak więc Adam, z (nie*)cierpliwością czekam na Twoją wagę :)

 

Pozdro

 

*Dzidzia ma pierszeństwo do Twojego czasu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - potencjalnym :) Nie zapominajmy, że ty wybierasz sklepy tylko te, które są daleko, do tego drogie, i z długim czasem oczekiwania ;) Więc nie mam u ciebie szans :P

 

Ale wróćmy do Atika. Macie jeszcze jakieś pomysły, co z nim zrobić?

 

Czy mógłbys zmierzyć faktyczny backfocus (od końca obudowy do chipa)? ATIK na swojej stronie nie podaje dla 383. Gdzieś (nie pamiętam, gdzie) widziałem, że to 15mm. Ale w przypadku 314L ATIK podaje 12mm, a to chyba nie uwzględnia długości gwintu T2.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbys zmierzyć faktyczny backfocus (od końca obudowy do chipa)? ATIK na swojej stronie nie podaje dla 383. Gdzieś (nie pamiętam, gdzie) widziałem, że to 15mm. Ale w przypadku 314L ATIK podaje 12mm, a to chyba nie uwzględnia długości gwintu T2.

 

Pozdrawiam,

milosz

 

 

Miłosz,

 

17mm

 

Pozdrawiam

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania wagi (lekkości) Atika, coś z drugiego końca kija kamer astro - FLI ProLine 16803 z oryginalnym kołem filtrowym:

 

Picture 9.jpg

 

Waga ciężka - 4,95 kg. I to musi unieść wyciąg :szczerbaty:

 

Na jutro jesteśmy umówieni na testy polowe. Mam nadzieję, że pogoda nie zawiedzie (ew. w sobotę powtórka). A to rurki gotowe do walki (Orion AG12" i Orion CT8" Jazza).

 

Picture 1-1.jpg

Edytowane przez Adam_Jesion
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udało nam się z Jazzem powiesić jego CT8 i Atika na moim montażu. Wszystko zagrało od pierwszego "strzału", co pokazuje, że Atik pokonał sporą drogą w kwestii elektroniki i sterowników (kiedyś tak łatwo nie było). Księżyc w pełni, więc na sensowną pracę trzeba zaczekać.

 

Póki co, zapraszam do galerii:

http://www.jesion.pl/blog/2011/04/18/otworzylem-obserwatorium-po-ponad-6-miesiacach-absencji/

IMG_0886.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj powiesiliśmy na testowym setupie Jacka TMB. Będziemy nim "badać" szersze ujęcia z 383L+. Aktualnie graciarnia wygląda, jak poniżej. Myślałem, że dzisiaj uda się coś ustrzelić, ale niestety - jak zwykle, nad warszawę nadciągają chmury :(

 

Zaczyna podobać mi się takie "dzielenie" sprzętem ;) Prawdziwa praca socjalistyczna :)

 

A mój AG12 jeszcze sobie poleży. Dzisiaj dostałem informację, że w produkcji adapterów nastąpił błąd i trzeba coś tam zrobić od nowa. I tak trwa to kolejny miesiąc :( Technik w firmie na urlopie (skądś to znam). Tak mielibyśmy już dwa piery zagospodarowane na zabawy.

Picture 13.jpg

Picture 11.jpg

Picture 17.jpg

Picture 12.jpg

Picture 15.jpg

Picture 16.jpg

Picture 14.jpg

Picture 9.jpg

Edytowane przez Adam_Jesion
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.