Skocz do zawartości

Jak przewidzieć rosę ?


Binocooler

Rekomendowane odpowiedzi

Jak przewidzieć rosę ?

 

Chciałbym się zapytać szanownych kolegów, czy da się przewidywać kiedy wystąpi rosa, a kiedy nie ? Pozwoliło by to na unikanie zaroszenia teleskopu, a tym samym jego szybsze niszczenie.

Wiem że istnieje coś takiego jak punkt rosy. Takie informacje dostarczają serwisy pogodowe. Tylko jak teraz zinterpretować te dane o punkcie rosy ?

 

Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rosa nie pojawia sie byle kiedy i przypadkowo. aby powstala musi skroplic sie w warstwie przygruntowej powietrza zawarta w nim para wodna. Grunt ochladza sie najsilniej wypromieniowujac swe cieplo (powstaja czesto przygruntowe inwersje temperatury).

 

wracajac do rosy. skroplenie pary wodnej nastapi wtedy gdy temperatra powietrza osiagnie punkt rosy. Punkt rosy to temperatura przy ktorej maksymalna preznosc pary wodnej zrownoje sie preznoscia aktualna, mowiac prosto powietrze jest nasycone para wodna w 100% i wiecej juz jej nie pomiesci. minimalny spadek temperatury powoduje wtedy skroplenie pary wodnej.

 

taka sytuacja mam miejsce gdy mamy doczynienia z pogoda tzw. radiacyjna: caly dzien sloneczko smarzy nas i pozwala ogladac plamy na swej powierzchni, a noca nadal czysciutkie niebo pozwala ogladac gwiazdki i inne takie. przy takiej pogodzie ziemia dostaje max energii za dnia i maksymalnie je zwraca noca. jesli temperatura spadnie znacznie (a tak czesto bywa) bedzie rosa.

 

jak to teraz wykorzystac? jesli masz podana (prognozowana) w serwisie temp punktu rosy na nocke to poszukaj jeszcze temperatury minimalnej. Jesli temp punktu rosy bedzie niemal identyczna jak minimalna (lub mniejsza), tzn ze rosa moze sie pojawic. Natomiast gdy temp minimalna wyniesie 10 C a punkt rosy 4 C to mozesz obserwowac spokojnie, rosy nie powinno byc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dla zainteresowanych tematem rosy

 

Dowiedziałem się już z wielu źródeł meteo, jak można samemu wyznaczyć punkt rosy -czyli temperaturę powietrza w której wystąpi rosa. Poniżej przedstawiam jak to zrobić.

 

Jak przewidzieć czy wystąpi rosa

 

WILGOTNOSC POWIETRZA, MIARY, JEDNOSTKI

 

Mianem wilgotności powietrza określa się zawartość pary wodnej w powietrzu. Para wodna w powietrzu pochodzi z parowania zachodzącego ze swobodnych powierzchni wodnych i powierzchni lądowych (gruntu, roślinności...). Ze względu na skomplikowany charakter zależności wilgotności powietrza od temperatury powietrza, stosuje się szereg różnych miar, charakteryzujących wilgotność.

Prężnością pary wodnej określa się ciśnienie parcjalne (cząstkowe), wywierane przez parę wodną w powietrzu. Jednostką pomiaru jest hPa (jednostka ciśnienia). Można to wyobrazić sobie jako różnicę ciśnienia w zamkniętej objętości powietrza i bez zmiany jego temperatury przed (p) i po całkowitym usunięciu z tej objętości znajdującej się pary wodnej (p').

Nie można zmieszać dowolnej ilości pary wodnej z dowolną ilością powietrza (tak, jak to można zrobić na przykład ze spirytusem etylowym i wodą, czy azotem i tlenem). Ilość pary wodnej, która znaleźć się może w powietrzu (rozpuścić w powietrzu) zależy od jego temperatury. Im wyższa temperatura, tym więcej pary wodnej może "rozpuścić się" w powietrzu. Maksymalną ilość pary wodnej, jaką jest w stanie zawierać powietrze w danej temperaturze określa się mianem prężności maksymalnej lub prężnością pary nasyconej, niekiedy prężnością nasycenia i oznacza zazwyczaj symbolem E.

Wartości E w funkcji temperatury powietrza przedstawia tabela w załączniku nr 1.

Otwórzcie załącznik i obejrzyjcie dane w tabeli przed kontynuwaniem lektury :!:

 

Prosty ogląd wartości E w tej tablicy wskazuje że zależność E = f(t) jest silnie nieliniowa (wykładnicza). Wniosek, jaki można wysnuć z analizy wartości E jako f od t jest taki, że w bardzo niskich temperaturach powietrza już minimalna ilość pary wodnej nasyca powietrze, gdy w wysokich temperaturach do nasycenia powietrza potrzeba bardzo dużo pary wodnej.

Prężność pary wodnej, jaka występuje w danej chwili w powietrzu nazywa się prężnością aktualną i oznacza zazwyczaj symbolem e. Prężność aktualna w atmosferze zmienia się stosunkowo powoli; aby wzrosła, musi wzrosnąć również zawartość pary w powietrzu. Proces parowania, który dostarcza pary wodnej do powietrza jest procesem energochłonnym, przez to powolnym. Zmniejszenie się zawartości pary wodnej w powietrzu nie jest możliwe, bez wystąpienia procesów kondensacji.

 

Wraz ze wzrostem temperatury powietrza wartość E rośnie. Oznacza to, że zmiany temperatury powietrza, przy niezmienionej zawartości pary wodnej w powietrzu (e, prężności aktualnej) muszą pociągać za sobą zmiany wilgotności względnej (f). W przypadku niezmienionej zawartości pary wodnej (e) wzrost temperatury powoduje spadek (zmniejszenie się) wilgotności względnej. W przypadku spadku temperatury powietrza następuje wzrost wilgotności powietrza; ale do pewnych granic.

 

Temperatura, do której należy schłodzić powietrze, aby przy danej prężności aktualnej wilgotność względna osiągnęła 100% (powietrze jest już całkowicie nasycone parą wodną ) i rozpoczęły się w nim procesy kondensacji nosi nazwę temperatury punktu rosy i oznaczana jest zazwyczaj jako td.

 

Od chwili, gdy powietrze osiągnęło temperaturę punktu rosy i temperatura powietrza dalej powoli spada, cały czas wilgotność względna ma wartość 100% i temperatura punktu rosy tego powietrza jest równa jego temperaturze. Cały nadmiar pary wodnej, ponad wartość prężności maksymalnej w danej temperaturze (E) ulega kondensacji, czyli wykropleniu.

 

Tyle teorii....

 

SPOSÓB AMATORSKIEGO WYZNACZANIA PUNKTU ROSY

 

Ten sposób jest obarczonym pewnym błędem wielkości do 1'C. W profesjonalnych metodach wyznaczania punktu rosy stosuje się zaawansowane przyrządy pomiarowe i skomplikowane wzory. Dla naszych amatorskich potrzeb sposób opisany poniżej jest prosty i wystarczający.

 

Co nam będzie potrzebne:

- tablica wartości prężności maksymalnej (E) w funkcji temperatury (patrz załącznik)

- prognozowana wilgotność względna na daną godzinę (serwisy pogody - polecam

http://meteo.icm.edu.pl/index2.php )

- prognozowana tempetarura powietrza na tę samą godzinę co wilgotność

- prognozowana tempetarura powierzchni ziemi

http://meteo.icm.edu.pl/index2.php

 

UWAGA ! W ICM czas jest podawany w GMT co chyba oznacza czas uniwersalny. Należy dodać +1 godz. dla Polski lub +2 godz. gdy mamy czas letni w Polsce.

W ICM wybierzmy sobie z mapki swój region. Pokaże się strona z wykresami meteo, jest tam wszystko co nam potrzeba.

------------------------------------------------------------------------

 

Znając temperaturę powietrza t, w której zmierzono wilgotność względną f, można z tablic wartości prężności maksymalnej E w funkcji temperatury znaleźć odpowiadającą danej temperaturze wartość E(t) . W takim razie prężność aktualna e = E(t) * f

 

Przykład:

W temperaturze 15°C odczytano wartość wilgotności względnej równą ~65%. Dla temperatury +15°C znajdujemy wartość E (patrz np. tabela w załączniku) - jest to 17.05 hPa. "Procenty" wilgotności zamieniamy na liczbę dziesiętną (65% = 65/100 = 0.65).

Prężność aktualna wynosi zatem:

 

[center:9314b61bd7]e = 17.05 * 0.65 = ~11,08 hPa = ~11.1 hPa

 

Temperaturę punktu rosy (td) znajdziemy w tablicy z załącznika, odszukując temperaturę, przy której prężność maksymalna E będzie równa prężności aktualnej e, czyli 11.1 hPa. Dla tego przykładu otrzymamy td = ~8,3°C

 

Jeśli tempetarura powierzchni ziemi, będzie równa lub niższa od punktu rosy, to rosa powinna wystąpić.

 

------------------------------------------------------------

 

Więcej informacji jest tu: http://ocean.wsm.gdynia.pl/student/meteo1/wilg_1.htm oraz http://ocean.wsm.gdynia.pl/student/meteo1/wilg_2.html

 

Pozdrawiam :rabbit: :Beer: :salu: :King:

Tabela1.doc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje jeszcze inne rozwiązanie serwis pogodowy http://www.wunderground.com/global/PL.html który podaje tylko aktualny punkt rosy (nie prognozę), który się niestety szybko zmienia. Trzeba tylko znać prognozę temperatury powierzchni ziemi

http://meteo.icm.edu.pl/index2.php i można wyznaczyć subiektywnie czy rosa będzie. W tym przypadku trzeba w tem serwisie sprawdzxić dane tuż przed obserwacjami - wieczorem.

 

Z moich obserwacji wynika że nie jest łatwo jednak wyznaczyć prawdziwy punkt rosy, bo z każdą godziną ten punkt się zmienia. Można przewidzieć tylko wielkość prawdopodobieństwa czy wystąpi rosa i w jakim nasileniu. Jest to prognoza bardziej subiektywna, niż obiektywna.

Z obserwacji wynika też że rosa bardzo często występuje w górach i terenie podgórskim. Natomiast w nizinnych rejonach Polski rosa wystąpi rzadziej.

 

Powoli dochodzę jednak do wniosku że dla mojego miejsca obserwacji (góry) przewidywanie rosy mija się trochę z celem, bo rosa prawie zawsze tutaj będzie, a pogodnych nocy z czystym niebem jest na tyle mało, że chyba obserwacji bez rosy wykonałbym ze 3 na rok.

Tak więc pozostaje tylko pogodzić się z losem i zwijać się z teleskopem jeśli lustro już obcieka wodą.

 

:|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 2 miesiące temu...

Witam. Nie chce tworzyc nowego topika wiec dolacze sie do tego postu. Mam pare pytan zwiazanych z rosa.

Ostatniego wieczoru wytargalem sprzet na podworko gdyz dawno nie bylo tak czystego nieba. Rozstawilem sprzet wieczorem, ok godz 19:00 aby temperaturki sie zgraly i poszedlem zajac sie czyms innym. Wrocilem ok 22 i zdebialem. Sprzet wygladal jakby niedawno przeszla ulewa. Nie mam odrosnika i grzalki wiec meniskus mial prawo sie zalac ale czemu okular mimo ze odwrocony byl szklem do dolu? To samo stalo sie z bino. Nie czekajac zbyt dlugo pobieglem do domu po suszarke i zaczalem suszyc. Woda odparwala ale zostaly male zacieki na optyce.

1. I tu moje pytanie brzmi, czy mozna usunac jakos te zacieki nie uszkadzajac optyki i czy wogole zawracac sobie tym glowe?

2. I nastepne; czy istnieje cos w rodzaju grzalki, ale na okular? Mam tylko jeden - zooma stad te pytanie. Suszenie suszarka wydaje mi sie nie najlepszym rozwiazaniem gdyz wraz suszeniem podgrzewa sie szklo a to juz nie dobrze - czy mam racje?

3. Kolejne pytanie; GoTo pare razu mi sie zawiesil i kilka razy zresetowal, czy przyczyna moze byc zalanie pilota (elektryki) czy mam raczej problem z softwarem.

4. I ostatnie pytanie; tak mi sie wydaje ze o tej porze roku rosa bedzie wystepowala praktycznie kazdej bezchmurnej nocy (duza roznica temp pomiedzy dniem a noca)i chyba bedzie lepiej poczekac az temperatura spadnie ponizej zera - (czy ide w dobrym kierunku czy mijam sie z prawda?).

Z gory dzieki za pomoc

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosa występuje praktycznie o każdej porze roku i prawie każdej nocy. Rózna jest tylko jej intensywność. Najintensywniej gdy kilka dni wcześniej padało. A tak właśnie niedawno było.

Optykę lepiej jest studzić w zimnym ganku lub garażu.

Obserwacje najlepiej zaczynać od razu po rozłożeniu, włączając nawiew na lustro. Wtedy coś zdołamy jeszcze zobaczyć zanim zaparuje.

 

Dobrze jest tez wybierać się na lookanka jeśli jest lekki wiaterek, wtedy rosa przyjdzie późno albo wcale. No ale to jakoś seeing jest wtedy gorszy bo się warstwy atmosfery mieszają.

 

Jak masz meniskusa to trzeba koniecznie długi odrośnik i jakieś grzałki rezystorowe. Okulary zawsze trzymaj w pudełkach jeśli nie obserwujesz. Nie wymagają intensywnego studzenia tak jak lustro.

 

Jak temperaturka spadnie poniżej zera, to ciężko się wybierać na dłuższe lookanka. Ale faktycznie ponoć mniej wtedy rosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. I ostatnie pytanie; tak mi sie wydaje ze o tej porze roku rosa bedzie wystepowala praktycznie kazdej bezchmurnej nocy (duza roznica temp pomiedzy dniem a noca)i chyba bedzie lepiej poczekac az temperatura spadnie ponizej zera - (czy ide w dobrym kierunku czy mijam sie z prawda?).

Z gory dzieki za pomoc

Pozdr

 

Przy bezchmurnej pogodzie duża różnica pomiędzy temperaturą dnia i nocy występuje praktycznie w każdej porze roku. Jeżeli teraz mamy temperaturę minimalną około zera, a maksymalną około 15 stopni, to amplituda wynosi 15 stopni. Ale latem możemy mieć odpowiednio 10 stopni i 30 stopni i amplitudę jeszcze większą, bo 20 stopni (a nawet jeszcze większą).

 

Po ciepłym i pod koniec wilgotnym lecie nie ma się co dziwić, że powietrze jest wilgotne. Swoje robią też masy powietrza napływające znad nagrzanego latem Atlantyku, a wiadomo, że u nas cyrkulacja zachodnia jest dominująca.

 

Ale gdyby tak nieco zmienił się kierunek wiatru i przez kilka dni powiało z południowego-wschodu to na pewno zrobiłoby się i cieplej i bardziej sucho. Mimo to raczej nie ma co liczyć na to, aby w drugiej połowie nocy (już długiej), a szczególnie na otwartej przestrzeni było sucho (chyba, że powieje halny :)).

 

Inna sprawa to miejsce obserwacji. Wiadomo, że największe wychłodzenie następuje przy gruncie i tam najszybciej wilgotność względna osiąga 100%. Trzeba więc w miarę możliwości unikać zagłębień, dolinek i ewakuować się na miejsca wyższe i przewiewne.

 

Gdy temperatura spada poniżej zera, to problemem przestaje być rosa, ale pojawia się szron i też może być dokuczliwy. Z tym, że zimą, a szczególnie na przełomie zimy-wiosny powietrze staje się bardziej suche, częściej też mamy cyrkulację wschodnią i napływ kontynentalnego powietrza. Ale i wtedy przy dużym wychłodzeniu pojawia się rosa lub szron.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

4. I ostatnie pytanie; tak mi sie wydaje ze o tej porze roku rosa bedzie wystepowala praktycznie kazdej bezchmurnej nocy (duza roznica temp pomiedzy dniem a noca)i chyba bedzie lepiej poczekac az temperatura spadnie ponizej zera - (czy ide w dobrym kierunku czy mijam sie z prawda?).

...

 

Nie zawsze tak jest. Ostatnio (24/25 września) w okolicach Torunia mieliśmy ciepłą pogodną noc i praktycznie aż do rana temperatura była wyższa o około 5* od punktu rosy. Sprzęt był suchy cały czas. Inna sprawa, że seeing był kiepski, a w końcu przyszły i chmury.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat tego wątku to jak przewidzieć rosę - ilośc bezchmurnych nocy w polskich warunkach jest niewielka,

i jeżeli zaczniemy przejmować się i unikać obserwacji ze względu na rosę to będzie jeszcze gorzej

 

Podstawową sprawą nie jest to jak przewidzieć rosę, ale jak ochronić przed nią nasze teleskopy

 

A rosa, jako taka, jest zjawiskiem bardzo wdzięcznym ;)

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jako ze od rosy raczej nie uciekne mam kolejne pytanko gdyz nie moglem znalezc na wyszukiwarce.

Mianowicie jezeli zastosuje grzalke to w efekcie podniesie sie lekko temperatura meniska (powyzej punktu rosy) i czy to nie spowoduje jakichs znieksztalcen obrazu? Zawsze bylem przekonany ze najlepiej jezeli temperatura szkla zrowna sie z otoczeniem a tu bedzie pewna roznica - czy to w tym przypadku wogole nie przeszkadza?

Kolejna wazna dla mnie sprawa jest ile ta zabawka zuzywa energii. Znalazlem tu krotki opis na stronie producenta:

http://www.telescope.com/shopping/product/...p;iProductID=10

 

Wedlug opisu to cacko ma moc 20 wattow i natezenie 2 amperow. Ale dalej nie wiem jak to sie ma do zycia akumulatorka. Mam baterie 7 Am/godzin. Jak na razie wystarcza na zasilanie montazu przez pare godzinek ale nie wiem czy da rade z grzalka. A HEQ-5 co zauwazylem jest bardzo wrazliwy na spadki napiecia no i potzebuje sporo. To moze byc porazka. Czy ktos moze mial z tym problem? Bede wdzieczny za wszelkie sugestie.

Na koniec pytanko do wlascicieli newtonow chlodzonych fanem. Czy jezeli wentylatorek owiewa lustro to mimo to dalej rosa sie osadza przy obserwacjach biegunowych czy nie? Bo mysle sobie ze jezeli z grzlka by nie wypalilo to moze zamontowac pod katem maly wentylatorek przy menisku. Tylko ze dalej punkt rosy zostanie ten sam i bedzie dmuchal wilgotnym powietrzem. No nie wiem jak to ugryzc.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec pytanko do wlascicieli newtonow chlodzonych fanem. Czy jezeli wentylatorek owiewa lustro to mimo to dalej rosa sie osadza przy obserwacjach biegunowych czy nie? Bo mysle sobie ze jezeli z grzlka by nie wypalilo to moze zamontowac pod katem maly wentylatorek przy menisku. Tylko ze dalej punkt rosy zostanie ten sam i bedzie dmuchal wilgotnym powietrzem. No nie wiem jak to ugryzc.

Pozdr

 

Wentylator dużo daje :) Kiedy cały tubus ocieka z wody, lustro głowne dumnie błyszczy. Niestety przynajmniej u mnie paruje na obrzeżach LW ale nie przeszkadza to w obesrwacjach. Najwiekszym poroblemem jest parowania okularów :/ Musiałem co chwila je "przedmuchiwać" :/

Wentylator pod kontem powinien dać dobre rezultaty ale osobiście myśle że nie pobije grzałki.

 

Gorące powietrze niestety zdegraduje obraz, ale chyba lepiej stracić na jakości niż rezygnować z obserwacji z powodu "pływającego" telepa.

 

Mam nadzieje że pomogłem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator dużo daje :) Kiedy cały tubus ocieka z wody, lustro głowne dumnie błyszczy. Niestety przynajmniej u mnie paruje na obrzeżach LW ale nie przeszkadza to w obesrwacjach. Najwiekszym poroblemem jest parowania okularów :/ Musiałem co chwila je "przedmuchiwać" :/

Wentylator pod kontem powinien dać dobre rezultaty ale osobiście myśle że nie pobije grzałki.

 

Gorące powietrze niestety zdegraduje obraz, ale chyba lepiej stracić na jakości niż rezygnować z obserwacji z powodu "pływającego" telepa.

 

Mam nadzieje że pomogłem!

 

 

Dzieki za info. Jak z grzalka nic nie wyjdzie to moze powalcze z wentylatorkiem. Zobaczymy

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorące powietrze niestety zdegraduje obraz, ale chyba lepiej stracić na jakości niż rezygnować z obserwacji z powodu "pływającego" telepa.

 

A skąd niby gorące powietrze? Grzałka nie ma rozpalić lustra do czerwoności tylko podnieść temperaturę jego powierzchni o 1-2 stopnie ponad punkt rosy, tak aby nie parowało. Z tą degradacją obrazu to bym tu nie przesadzał... Wiele osób stosuje grzałki na menisk w systemach SC, uważacie że tworzy sie tam gorąca poducha który niweczy obraz? Jaki byłby wtedy sens stosowania grzałek? Zamiast zwalczać rosę lepiej jej zapobiegać np. odrośnikiem. Nie ma żadnych efektów ubocznych.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd niby gorące powietrze? Grzałka nie ma rozpalić lustra do czerwoności tylko podnieść temperaturę jego powierzchni o 1-2 stopnie ponad punkt rosy, tak aby nie parowało. Z tą degradacją obrazu to bym tu nie przesadzał... Wiele osób stosuje grzałki na menisk w systemach SC, uważacie że tworzy sie tam gorąca poducha który niweczy obraz? Jaki byłby wtedy sens stosowania grzałek? Zamiast zwalczać rosę lepiej jej zapobiegać np. odrośnikiem. Nie ma żadnych efektów ubocznych.

 

pozdro

 

 

Jezeli grzalka podnosi o 1- 2 stopnie powyzej punktu rosy a temperatura otoczenia jest np o 4 stopni ponizej punktu rosy to daje nam roznice 6 stopni. To czy ta roznica nie bedzie znaczaca? A jak to sie ma do mocy grzalki - ma ona wystarczajaca moc zeby wyciagnac temp o 6- 7 stopni meiniska? No i ostatnia kwestia: czy te 6 stopni wyzej meniska niz temp otoczenia nie wplynie znaczaca na jakosc obrazow?- mysle tu o jakis ruchach powietrza.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli grzalka podnosi o 1- 2 stopnie powyzej punktu rosy a temperatura otoczenia jest np o 4 stopni ponizej punktu rosy to daje nam roznice 6 stopni. To czy ta roznica nie bedzie znaczaca? A jak to sie ma do mocy grzalki - ma ona wystarczajaca moc zeby wyciagnac temp o 6- 7 stopni meiniska? No i ostatnia kwestia: czy te 6 stopni wyzej meniska niz temp otoczenia nie wplynie znaczaca na jakosc obrazow?- mysle tu o jakis ruchach powietrza.

pozdrawiam

 

Zaszły tu dwa nieporozumienia:

 

1. Grzałka podnosi temperaturę menisku/obiektywu o 1-2 stopnie nie względem temperatury punktu rosy, ale względem temperatury teleskopu, która jest zbliżona do temperatury otoczenia.

 

2. Temperatura powietrza nigdy nie jest niższa od temperatury punktu rosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Temperatura powietrza nigdy nie jest niższa od temperatury punktu rosy.

 

Hmm... jesteś pewien? To jakie muszą być warunki żeby osiadała rosa? Wydaje mi sie że właśnie niższa temperatura powietrza od temperatury punktu rosy dla danej wilgotności powietrza. Kurde, odrośniki są najlepsze i basta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam zle sie wyrazilem. Moze podam na przykladzie, lepiej sie zrozumiemy.

Wieczorem zaraz przed obserwacja temperatura powietrza wynosi 8 stopni C a nasycenie powietrza woda (preznosc maksymalna) jest bliskie 100% czyli jestesmy tylko o krok od wytracenia pary wodnej (rosy). Przez nastepna godzine temperatura powietrza spada o 6 stopni przy ciaglym maksymalnym nasyceniu powietrza parą wodna. Dodatkowo (jak wczesniej zostalo zalaczone) - im nizsza temepratura tym mniej pary wodnej moze sie "rozpuscic" w powietrzu.

Jestesmy teraz w momencie gdy musimy podniesc temperature o kilka dobrych stopni zeby znowu znalezc sie ponizej preznosci nasycenia (nasycenie para wodna mniejsze niz 100%). Grzalka daje nam jak tu wspomniales 1-2 stopnie w "gore".

Wiec jak dobrze rozumiem jezeli jest zbyt duza roznica temp grzalka moze nam nic nie dac, czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaszły tu dwa nieporozumienia:

 

1. Grzałka podnosi temperaturę menisku/obiektywu o 1-2 stopnie nie względem temperatury punktu rosy, ale względem temperatury teleskopu, która jest zbliżona do temperatury otoczenia.

 

2. Temperatura powietrza nigdy nie jest niższa od temperatury punktu rosy.

 

Co do 1 to zaintrygowala mnie ta sprawa: gdy grzalaka podnosi temperature o np 1 st a temperatura teleskopu zeszla do 2st ponizej p. rosy bo taka jest temp powietrza to co wtedy ?

 

co do 2 to Radku temperatura nawet "musi" schodzic ponizej punktu rosy:

Potwierdzenie niejako (tak na szybko) znalazlem tu:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Temperatura_punktu_rosy

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.