Skocz do zawartości

Kilka pytan zwiazanych z Astronomia ;)


MiDDeN

Rekomendowane odpowiedzi

Hello :) Jestem nowy i na tym forum i w dziedzinie Astronomii, dlatego mam pare pytan ktore mnie nurtuja... ;)

A wiec czy posiadajac lornetke 10x50 mam szanse odnalezienia jakichs ciekawszych obiektow na niebie bedac niedoswiadczonym i jakie sa najciekawsze z nich?...

Jaki teleskop radzilibyscie mi kupic majac od 1500 zl do 2000 zl na teleskop razem z montazem.. I tu zaznacze ze najbardziej interesuja mnie obserwacje planet oraz mglawic planetarnych ( nie wiem czy da sie pogodzic to wszystko)?

Czy mam szanse ogladania obiektow z miasta, czy za kazdym razem bede musial sie wybierac w miejsce wolne od światla?

Jaka jest najwieksza gwiazda widoczna nieuzbrojonym okiem pod wzgledem masy?

Czy poprzez sama obserwacje (golym okiem, ewentualnie lornetka) moge wytyczyc typ gwiazdy?

Jaka jest najwieksza odkryta przez ludzkosc gwiazda?

I to tyle na razie :) Bede wdzieczny za wszelkie odpowiedzi :> Teraz pojde przeprowadzic moje megaamatorskie lornetkowe obserwacje ;]

 

P.S.

Jezeli ktos kto zna sie dobrze na kosmosie ma ochote ze mna porozmawiac moj gg: 1867849 ewentualnie ICQ : 194-183-320

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez taką lornetkę można zobaczyć 4 księżyce Jowisza :), w Andromedzie M31 czyli wielką galaktykę i np gromady otwarte w Perseuszu i .... wiele innych.

 

Zainstaluj sobi któryś z programów AstroAtlasów ze strony: http://www.astrocd.astronomia.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ale M33 to koniecznie z dala od miasta, bo spotka Cię srogi zawód :-(

 

Ps. W jednym poście staraj się nie zadawać pytań z różnych działów forum bo zrobi się straszny bałagan w którym sam zginiesz :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obiektów to można ich widzieć całą masę na niebie. Aż możliwości nawet takiej lornetki nie sposób teraz opisać. Jeśli chcesz sobie poczytać co można widzieć na niebie ciekawego to oprócz forów możesz wejść na moją stronkę- ta mam opisuję moje obserwacje.

W ostatni nów przez lornetkę 7x50 widziałem kilka gromad otwartych z katalogu NGC w pasie pomiędzy Perseuszem a Kasjopeją. 3 gromady otwarte w Woźnicy, Gromady otwarte Byka (na lewo od Hiad). Jednym słowem sam możesz niebo odkrywać :wink: . Zalecam oprócz telepa także większą lornetkę. Z biegem czasu przydaje się np. do wytropienia M81 i M82, następnie wiedziałem gdzie szukać telepem te galaktyczki. Naprawdę taka lorneta 20x60 czy jakaś podobna pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz P. sorry, ale nie bylem jeszcze zbytnio obeznany z tym forum ;) To juz sie wiecej nie powtorzy -.-; Thx za odpowiedzi =] A tak nawiasem to mozecie odpowiedziec na reszte bo strasznie mnie ciekawia zwlaszcza te nazwy najwiekszych gwiazd oraz teleskop, ktory moglbym kupic w tej kwocie i by mi pasowal..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.