Skocz do zawartości

Jak pozbyć się winietowania.


Lukasz_K

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważ, że przy 8" masz mniejszy krążek skorygowanego pola (także inna skala na wykresach iluminacji).

 

 

Zgadza się, ale dla AG8 nadal jest wystarczające dla formatu APS-C i to z zapasem :)

 

Niedawno kupiłem korektor markowany przez TS, tutaj. Zauroczył mnie opis, gdzie napisano “Better field illumination than T-2 by wider M48 thread” oraz “Coma corrector with good field illumination”. Zastanawia mnie jedno, jeśli wydałem już pieniądze na korektora MPCC oraz TS, to dokładając już nie tak dużą kwotę, można się pokusić o kupno korektor TeleVue lub nawet ASA :) Na stronie TS jest zamieszczona dokumentacja korektora Quattro x 1.175 . Adamie, czy jesteś w stanie mi wytłumaczyć, że jeśli w opisie tego korektora jest napisane że „Vignetting at 30mm FOV: < 9%.” To faktycznie dla kamery z matrycą o wielkości porównywalnej z APS-C nie będzie widoczne winietowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korektory ASA, jak i TS mamy w ofercie. Do ASA są dokładne wykresy iluminacji pola (winietowania), więc jeżeli korektor dostanie pełne światło, to wynikowo będzie takie winietowanie, jak przedstawiłeś w załączonym dokumencie.

 

Wykres pokazuje % iluminacji licząc od środka - czyli 15 mm oznacza de facto użycie matrycy o przekątnej 30 mm.

 

W przypadku newtonów, jeżeli lusterko wtórne nie skalpuje stożka światła, to za winietowania odpowiedzialny jest sam korektor. Zakładam oczywiście, że na linii światła nie ma żadnych adapterów, które także zmniejszają stożek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że to jest oczywista oczywistość, jak mawiał pewien... ktoś tam ;) W zaawansowanych astrografach to co malujesz wyciągiem jest w rzeczywistości korektorem. Dlatego korektor 3" nie jest w stanie uzyskać 50 mm krążka światła bez znacznej winiety. Dopiero powiększenie wlotu do 4" pozwala uzyskać zamierzony efekt. Mówię tu o jasnościach rzędu f3-f3,8.

 

Dlatego też przy 2" ASA korektorze pojawia się problem powyżej promienia 15 mm, bo zwyczajnie zaczyna winietować tuleja korektora.

 

Puentując, przy jasnych astrografach newtona można założyć, że, aby uzyskać dany krążek bez zauważalnej winiety potrzebujemy korektory/wyciąg:

1. dla krążka 25-30 mm - 2"

2. dla krążka 42 mm - 3"

3. dla krążka 52 mm i więcej - 4"

 

Nie mniej, pewnie warto powtarzać te rysunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że rozumiem więcej, oby mi się tylko nie wydawało:)

 

Wcześniej miałem przekonanie, że zastosowanie dobrego korektora spowoduje zmniejszenie winietowania, czyli jeśli korektor zmienia ogniskową teleskopu, to jednoczenie większa iluminacje matrycy. Wydawało mi się, że zmiana promieni stożka światła, w przypadku korektora zwiększającego ogniskową daje nam mniejsze winietowania, ale okazuje się że drogi korektor, to tylko lepsza korekcja błędów optyki i dokumentacja która to potwierdza. Winietowanie zawsze jest w teleskopie obecne i żadnym korektorem go nie zmniejszymy. Zgadza się? Jeśli chcemy wykorzystać durzą matrycę do niezbędny jest teleskop z dużym stożkiem światła, czyli albo bardzo jasny, albo z dużym lustrem (mówię tutaj o newtonie). Oczywiście duży stożek światła wymaga dużej średnicy wyciągu i korektora.

 

Jest jeszcze jena sprawa, na którą zwrócił uwagę w swoich rysunkach McArti, czyli winietowanie w błędnie skolimowanym teleskopie. Sam to zauważyłem w swoim newtonie. Mam dwa teleskopy w systemie newtona jeden 6” - F4 drugi 8”- F5. Poprawna kolimacja pierwszego, mimo większej światłosiły jest prostsza, ponieważ tulei wyciągu można głęboko wsunąć w teleskop i patrząc przez prosty kolimator z pudełka po kliszy ustawić w miarę dokładnie lusterko wtórne. Takiej sztuczki nie jestem w stanie wykonać z drugim teleskopem. Potrzebny do tego jest dobry kolimator optyczny z długą tuleją która umożliwi umieszczenie go głęboko w wyciągu. Może jesteście wstanie polecić coś dobrego. W polskich sklepach jest sporo laserowych kolimatorów, ale żadnego dobrego optycznego. Przeglądałem również ofertę TS i tam również nic ciekawego nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Potrzebny do tego jest dobry kolimator optyczny z długą tuleją która umożliwi umieszczenie go głęboko w wyciągu. Może jesteście wstanie polecić coś dobrego. W polskich sklepach jest sporo laserowych kolimatorów, ale żadnego dobrego optycznego. Przeglądałem również ofertę TS i tam również nic ciekawego nie znalazłem.

 

Kolimatory optyczne są, nawet na polskim rynku, ale tylko Sky Watchera (czyt. nie najlepszej jakości)

http://astromarket.pl/kolimator-optyczny-1-25-cala-skywatcher-1.html

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimatory optyczne są, nawet na polskim rynku, ale tylko Sky Watchera (czyt. nie najlepszej jakości)

http://astromarket.pl/kolimator-optyczny-1-25-cala-skywatcher-1.html

 

Pozdrawiam

 

Zgadza się, zastanawiałem się nad zakupem dokładnie tego modelu. Jednak z opinii jakie znalazłem na forum stwierdziłem że nie jest do dobry pomysł :) Zastanawia mnie tylko dlaczego tylko w USA są produkowane porządne urządzenia. Nie ma niczego dostępnego w Europie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jena sprawa, na którą zwrócił uwagę w swoich rysunkach McArti, czyli winietowanie w błędnie skolimowanym teleskopie.

 

UWAGA w moich rysunkach wystepuje tylko skolimowany idealnie newton, a przykłady winietowania wynikają z definicji.

 

Można jeszcze dodać, że obiektyw na który pada światło bezpośrednio zawsze bedzie winietował ze względu na to że najwieksza ilośc światła pada tylko z kąta ZERO (prostopadle),

a pod kątem innym niż zero zawsze strumień jest mniejszy.

winieta apertury.png

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

To bedą wersje 2", w tym Infinity. W grudniu powinny być. Dodamy je do sklepu, żeby można było zrobić preorder.

 

Adamie, czy temat jest nadal aktualny? Nie widziałem w sklepie astromarket.pl żadnych ciekawych kolimatorów optycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.