Skocz do zawartości

Malutki teleskop Celestron Firstscope IYA 76


ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

Nabyłem zestaw widoczny na zdjęciach za około 70 zł. W ten sposób posiadłem odpowiednik tej promocyjnej wersji (pomarańczowej). Z szukaczem i dodatkowymi okularami.

Opakowany w specjalnie dla niego zrobione małe pudełko - jak widać - rozłożyłem i zeskanowałem lico.

Dodatkowe okulary mają napis H... i nie odbiegają tym samym (na lepsze - czyli są dostatecznie dobre) w testach dziennych od pozostałych dwóch.

Szukacz wygląda elegancko (czarny) i ma 14 i pół centymetra długości. Regulowana ogniskowa (ostrość).

Ustawianie szukacza zgodnie z instrukcją o dziwo działa, mimo, że jedyny odpór daje jakby przypdkiem zapodziana (pod

jedną z trzech śrub ustawczych) plastykowa (jakby foliowa - przezroczysta) cienka elastyczna "blaszka".

Niemniej gdy regulujemy ostrość to osiowanie szukacza z teleskopem się gubi i wypada zaczynać od początku ...

albo nie regulować ;)

To jest mniej więcej taki sam szukacz jak do refraktorków SW 70/500 więc te same problemy.

Albo po transporcie trzeba go będzie jednak jeszcze raz ustawiać (na coś) na miejscówce albo ...

znajdziemy odpowiednio cienką i miękką gumke i podłożymy pod przedni kołnierz upodabniająć go do bardziej

profesjonalnych szukczy. Pole widzenia - w oparciu o to co widzę - około 6 stopni.

Czyli "szerokokątny" to on też nie jest.

 

Rzekłbym natomiast, że sama torba na teleskop wiecej warta niż te 70 zł. Zaszpanuję na zakupach?

Instalowany program ma liczne opcje więc jeszcze się w nich nie połapałem :(

- na oko wygląda jak taki sporo inny Stellarium z licznymi dodatkami. Pewnie z czasem coś dopiszę.

zestaw_szukacz_IYA.jpg

instrukcja_filtra.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program jest generalnie podobny choć bardziej "zgrubny" i mniej bogaty w dodatki niż Stellarium

 

Nie proponuje ani nie można wybrać wariantu w języku polskim.

 

Natomiast ma pewne zalety. Ja np widzę taką:

 

łatwiej zrobić SOCZYSTY ma białym tle wydruk gwiazdozbiorów

oraz

wydruk celem zrobienia sobie mapki dojścia do M13 (star hoppingu)

 

 

moja tania drukarka HP dała radę wydrukować te pdf-y bez "przycinania" itp.

 

no chyba że są magicy co potrafią to ze stellarium zrobić w try miga

 

porównanie potencjalnych "druków" ze stellarium i z tego programu jest na jednym z obrazkow

 

Nie wykluczam,że istnieje w internecie nie płatna instalka wersji Bisque ale .. nie jestem googlomistrzem

a i antywirus mi się skończył wiec pozostawiam to mistrzom pokroju Szuu - pewnie zaraz coś znają, ściągną,

przetestują i tu napiszą ;) Z góry dziękuję.

 

załączam obrazki i 3 pdf-y (m5.pdf chyba naprawdę może się przydać - sam zamierzam go użyc przy najbliższej okazji!)

p.s.

Przy okazji

Pękłem ze śmiechu, więc dziś statuetka dobrego humoru "Złote Urodziny" dla Szuu.

Może dalej niż 21 lat temu nie było nikomu do śmiechu (komuna była) to i nie było miejsca na głupotę (Moderatorzy od razu kasowali takie nicki z zsmp-owskich forumów :D). Wpisz w końcu swoją datę urodzenia.

celina_statndard.jpg

celina_program.jpg

celina_print.jpg

celina_printing.jpg

celina_niebo_pdf.jpg

niebo.PDF

m13okolice.PDF

m5.PDF

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie no jasne, że refraktor 70mm (np 70/500 AZ2) byłby lepszy, ale... widziałeś na żywo ten teleskopik(firstscope)? Przecież to bajer jakich mało. Wygląda genialnie. Taki malusi cosik. ;) Sweet. :szczerbaty:

 

Zarówno ten 70/500 (miałem go! co by nie mówić ciut lepszy no ale jakże inny w obsłudze ;))

jak i ten teleskopik co tu omawiam mają w standardzie (lub po dokupieniu owego zestawu z szukaczem)

kiepski poniekąd szukacz.

 

Stwarza spore kłopoty przy koordynowaniu obrazu w szukaczu i w tubusie zasadniczym.

Załączana plastykowa elastyczna płyteczka (jakby paznokieć) łatwo może być zagubiona przy rozpakowywaniu a nawet uznana za śmieć poprodukcyjny!

Ja (najlepiej jak potrafię) używam jej (paznokietki :D) tak jak na obrazku.

Niemniej uważam, że ktoś może ma (wypraktykowany) lepszy patent na ustawianie tych "wątłych" szukaczy???

 

Jakże zadzroszczę tym co dostają gumkę do szukacza 30mm oferowanego do lunety 90/900 (jak miałem to niedoceniałem :( )

Tu jednak sensowną gumkę niełatwo dobrać/wcisnąc pod kołnierz. Gdyby to było proste to pewnie by dali? :mellow:

Czego jak czego ale gumki by nam ci chińczycy/hamerykanie nie pożałowali ;)

 

Pozdrawiam

 

(i dodam, że obserwacje dzinnne - przy wszelkich oferowanych powerach - co prawda do góry nogami - dla mnie nadal OK! a Filtr Księżycowy przynajmniej nie szkodzi .. Księżycowi, wiec może i przyda się małolatom z ogromnymi źrenicami ;))

szukacz_skromny.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie wszystkie parametry techniczne ujawniłem w pierwszych postach. Dlatego ktoś kto ma pojęcie o "przypinaniu" jakiejś aparatury do takiego wyciągu i o "strzelaniu" fotek samolotów ....

zapewne Ci odpowie.

 

Ja dopóki nie rzucę okiem przez niego na jakiś lecący w dzień samolot {przyczaję się} NIC NIE POWIEM ;)

 

 

Pozdrawiam

 

 

p.s.

Tu mam i brak praktyki i brak wiarygodnych relacji [w przeciwieństwie na przykład do SC6 na AZ4 co też nie miałem ale wiem od poważnych ludzi, że obserwują obiekty nocnego nieba {sic!}]

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jeśli chodzi o mobilność to jest on idealny i oto właśnie mi chodzi :D a dobson dobrze się nadaję do prowadzenia samolotów

 

W USA teleskop kosztuje 49.90$ a najniższa krajowa (stawka za godzinę) np: w stanie Waszyngton 8,20$ netto

W Polsce teleskop kosztuje ok 200 zł a najniższa krajowa (stawka za godzinę) ............................ ok 6 zł netto

 

gdzie tutaj polityka to nie wiem ale to tak jako ciekawostka :D

 

Sorki za lekki offtop

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda, dziwna polityka, też jestem za tym aby minimalna stawka wynosiła 3zł/h

 

Nie zrozumiałem dykcji :D

 

 

Co do teleskopu to przy fotografowaniu samolotów ta ogniskowa jest za mała, właściwie tylko podczas lądowania i startu może zdać egzamin, pomijając inne problemy.

 

Co ma do tego ogniskowa? mała=swiatłosilna a dokładnie F3.9

 

pomijając inne problemy

 

Jakie?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomijając inne problemy

Jakie?

od czego by tu zacząć? :szczerbaty:

pogorszenie prowadzenia po podłączeniu aparatu

brak wyważenia

winietowanie na maleńkim lusterku wtórnym

winietowanie na wąskim wyciągu

krzywizna pola

gięcie się słabego wyciągu

przesuwanie się słabego wyciągu pod wpływem ciężkiego aparatu

nie wiem nawet czy uda się wyostrzyć z lustrzanką. Prawdopodobnie trzeba będzie podnieść lustro główne co jeszcze zwiększy winietę

 

to tyle tak na szybko :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o ultramały aparat cyfrowy :D nie lustrzankę. Do niedawna robiłem zdjęcia na małym refraktorku 50/600 AZ później na 70/700 AZ2 od czasu do czasu na 130/900 zdjęcia były ok a potrzebuje jeszcze bardziej mobilnego "teleskopika" a ten jak na razie nadaje się idealnie

Edytowane przez bobol84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o ultramały aparat cyfrowy :D nie lustrzankę

czyli kompakcik?

więc projekcja afokalna. To znaczy w wyciągu okular, a do niego przymocowany adapter i aparat. To już chyba lepiej będzie z tą lustrzanką :D

coś da się sfotografować ale na spektakularne fotki lepiej nie licz

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pare zdań na temat tego gównoskopu.

koma jak na f/3,9 przystało jest kosmiczna. w zasadzie jedynymi okularami z jakimi można to używać są naglery, które "świetnie" wpisują się w ekonomię gównoskopu

Jedynym przeznaczeniem gównoskopu jest używanie go jako gadżet na stole prezesa, ale pod pewnymi warunkami! W gabinecie prezesa nienma okien lub okna są mleczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest aż tak źle? hmm.. myślałem ze polecany sprzęt (niby na IYA 2009) powinien prezentować jakąś jakość... Czy jest coś lepszego w dziele sprzętu "parapetowego"?

 

Hmm.. może za bardzo napatrzyłeś się na lepszy sprzęt i dlatego teraz taki zawód?

Czy ktoś jeszcze ma ten teleskopik i może coś dorzucić od siebie, a może macie inne wrażenia?

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam wszystkich,

 

Kupiłem taki teleskop synowi (ma 6 lat, ale bardzo się interesuje kosmosem). Wiadoma rzecz że pierwsza nasza obserwacja dotyczyła księżyca...

I tu mam mały problem. Kupiłem zestaw akcesoriów również a tam okulary: 20 - 12,5 - 6 - 4 mm.

Przy 20 mm (obraz stosunkowo ostry, wyraźny) okularze szukamy i nastawiamy na księżyc a potem wymieniamy okular na taki które daję większe powiększenie nap. 12,5 albo 6 mm i tu jest wspomniany prze zemnie problem: nie jestem w stanie ustawić ostrość. Obraz jest rozmyty, niewyraźny, bez szczegółów. Dodam tylko że obserwujemy przez okno (na razie dopóki jest chłodno i zimno). Jeszcze coś: mamy też soczewkę Barlowa ale po nałożeniu jedynie na 20 mm mogę ustawić ostrość.

Co robimy źle? Jak możemy obraz poprawić?

Z góry dziękuje za wszelką pomoc i wskazówki.

Edytowane przez Larsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular opisany SR 4mm poza miastem spisywał się "w miarę" czyli dostatecznie (na Saturnie czy M13).

W mieście, w odniesieniu do Księżyca, ostrość łapałem tylko chwilami i zarazem tylko fragmentami (na obserwowanym polu).

 

Porada Daniela (Pathera) jest cenna. Wyjść z nim z domu (albo wyziębić pokój ?).

 

Dodam, że teleskop powinien stać na czymś stabilnym,

niepodatnym lub "nie poddanym" naciskowi ludzkiej ręki. Dylemat czy coś jest "nie tak" najlepiej chyba rozstrzygnąć

obserwujac w dzień, coś odległego, o bardzo znanym nam wyglądzie.

 

Pozdrawiam

p.s.

Rzekłbym, że w związku z tym, to może najlepiej będzie najpierw zobaczyć na mapkach Księżyca dostepnych w internecie

co chemy obserować, wybrać sobie kilka miejsc, a dopiero potem poszukać ich. Nawet chwilami tylko ostre "ucieszą" ;)

 

A tak w ogóle, to ten teleskop, z okularem 20 mm jest też sensowny. Tylko, że do tego, co w tym (małym) powerze jest fajne

(tak zwane powiększenia lornetkowe). Np: Messier 44, Messier 45, Messier 23, Messier 31. Naturalnie, że najlepiej za miastem :(

 

Ja bym tego Barlowa sprzedał (celem nabycia tego co dalej piszę)

albo za dopłatą wymienił na okular nieco lepszy do lornetkowych powększeń czyli typu Plossl 25 mm.

Takim właśnie (prezent od ZbyTa) z przyjemnością oglądałem M23.

 

Na dzień dzisiejszy uważam, że tego teleskopu nie warto kupować w wersji rozszerzonej (droższej, z bajerami).

Czyli warto kupować go w wersji czarno białej. Bo w cenie 300 zł to już mamy też słaby ale ciut lepszy teleskop SkyWatcher 70/500 na AZ2

oraz niezłe lornetki 10x dobre do nauki nieba i wspomnianych powiększeń (i to chyba najlepszy pomysł za taką kwotę).

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za chęć pomocy. Czy wspomniany przez ekologa Plossl 25 nadaję się do obserwacji planet? Albo inaczej jaki porządny okular kupić do planet i księżyca? Bo naszym celem są przede wszystkim planety i księżyc. Dalej raczej już nie będziemy zerkać.

Dzięki wszystkim!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Larsen

Ja bawię się takim teleskopem i bardzo często obserwuję z parapetu Ksieżyc. Używam do niego Plossli 10 i 25 mm (do przegladu nieba). Ten teleskop moim zdaniem nadaje się tylko do obserwacji Księżyca i Słońca. Używam wtedy okularu planetarnego SkyWatcher UWA 4mm 58* i tylko ten okular daje frajdę z obserwacji Ksieżyca / Słońca (z filtrem!). Co do planet to da się znieść z okularem 4mm ale to nie to samo co większe lustro. Wymiana okularów tych z zestawu na Plossle była dobrym posunięciem ( miałem je z innego teleskopu). Barlow tylko przeszkadza przy tym teleskopie warto go zamienić na okular plossla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Larsen Ja bawię się takim teleskopem i bardzo często obserwuję z parapetu Ksieżyc. Używam do niego Plossli 10 i 25 mm (do przegladu nieba). Ten teleskop moim zdaniem nadaje się tylko do obserwacji Księżyca i Słońca. Używam wtedy okularu planetarnego SkyWatcher UWA 4mm 58* i tylko ten okular daje frajdę z obserwacji Ksieżyca / Słońca (z filtrem!). Co do planet to da się znieść z okularem 4mm ale to nie to samo co większe lustro. Wymiana okularów tych z zestawu na Plossle była dobrym posunięciem ( miałem je z innego teleskopu). Barlow tylko przeszkadza przy tym teleskopie warto go zamienić na okular plossla.

 

Dzięki za pomoc. Czy okulary z firmy celestron lub GSO (kosztują koło 80 zl + wysyłka) są ok, czy szukać co innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na forumowej giełdzie używanych lub wystaw ogłoszenie, że poszukujesz ,może ktoś ma i nie potrzebuje. Do tego teleskopu nie inwestowałbym w nowe okulary tylko w używane. Ja ten mój 4mm kupiłem tu na forum za chyba 100zł+ przesyłka. Na forum są raczej pasjonaci więc nie kupisz "zjechanego bubla" tylko pełnowartościowy okular.

PS

Biorąc pod uwagę, że ten teleskop w miejskich warunkach nadaje się do Ksieżyca zainwestuj w okular krótkoogniskowy np. taki jak mój 4mm daje on powiększenie 75x a Ksieżyc zajmuje ~95% pola widzenia. Kupno okularów 10 cz 25 moim zdaniem jest opłacalne jeżeli trafisz na okazję. Coś mi świta, że któryś z kolegów wystawiał niedawno po 50zł nówki

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy istnieje jeszcze jakiś bardziej gówniany teleskop niż to coś. Z tego co wyliczyłem na szybko to ten teleskop zbiera ok dwa razy mniej światła niż refraktorek 70mm. Inwestować w to coś pieniądze? Średnio sensowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IYA to inaczej International Year of Astronomy.

 

Ten i jemu podobne klony rozpleniły się w okolicach 2009 ( międzynarodowy rok astronomii ) była to 400 rocznica użycia w astronomii lunety przez Galileusza i w hołdzie ..... Sir Isaacowi Newtonowi wypromowano reflektorek który rozmiarami odpowiadał newtonowi Newtona.

 

 

Nie zdziwiłbym się gdyby jeszcze wypychano zapasy z tamtego okresu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.