Skocz do zawartości

Malutki teleskop Celestron Firstscope IYA 76


ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

Prawdopodobnie przy tej obstrukcji rosyjska lornetka BPC 45mm da znacznie lepsze obrazy dla małych powerów.

 

Z drugiej strony jest to nie da się ukryć - ŁADNY ten gadżet :)

Sprzęt na małe powery? Jasne - ewentualnie jako biurkowy lans...

 

Ale jest też pozytywny aspekt takiego sprzętu - ja i kilku już "wiekowych" kolegów zaczynaliśmy przygodę z astro od

demolowania okularów w celu zdobycia szkieł na obiektywy, mikroskopowych okularów PZO o polu 30st itp....

Taki sprzęt jak ten mini-newton może się podobać jako swego rodzaju powrót do tych starych dobrych klimatów w których

to czasach cieszył obraz Saturna identyfikowany jako kulka z czyś w rodzaju dwóch wypustek po przeciwległych stronach :)

Fajnie byłoby ustawić toto na parapecie i wspominać dawne klimaty - i piszę to bez żadnej złośliwości, szczerze.

Ten sprzęcik wydaje się mieć twz. duszę :) Jest też fajny designowo, niekoniecznie tylko jako "gadżet na biurko".

 

A tak odnośnie prezesów - McArti ma rację pod jednym warunkiem - to musiałby prezes dość NIEWIELKIEJ firmy;)

 

Sprzęcik może cieszyć. Działa sensownie nawet jako gadżet? Co można chcieć za 2 stówy? Za to nie da się kupić sensownego okularu.

Przynosi radochę? I o to w tym chodzi :)

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem o 1:30 do domu i zajrzałem na forum , a tu taki fajny wątek. Wyciągnąłem zapomnianego First Scopa mojego dziecka i zabrałem się za kolimowanie. Po 30 min udało się mimo,że lustro główne nie ma regulacji. Pierwszy cel - Księżyc. Okazało się , że całkiem nieźle widać , a już na nim psy wieszałem po pierwszej próbie rok temu. One są totalnie rozkolimowane jak przychodzą z fabryki! Nie mogłem wtedy wyostrzyć Księżyca , a teraz bez problemu. Następnym celem był Saturn. Początkowo 15mm Vixen NPL (20x). Potem TV Ethos 10mm (30x). Następnie Ethos 6mm (50x) , wciąż bardzo ładnie ostrzy. Kolej na Vixen LVW 3,5mm. Wygląda na to ,że można spróbować więcej: Ethosa 6mm wkładam w Powermata 2,5x (125x). Obraz prezentuję na szkicu. Sam się zdziwiłem, ale 125x przy dobrej kolimacji to nie szaleństwo. Trzeba tylko pamiętać ,że przy ogniskowej 300mm bez mikro ruchów w focuserze ustawianie ostrości to męka. Oczywiście mój Lunt CaK 60 z wyjętym filtrem miażdzy go jakością obrazów planet, ale ten Celestronik to nie jest tylko atrapa :)

Zdjęcie1288.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem kiedys rosyjskiego Alkora 65/502mm. oczywiscie Newton na statywie azymutalnym.

Saturn mozna sie bylo dopatrzyc przerwy Cassiniego.

Ksiezyc mnostwo szczegolow

Epsilony co najmniej jeden rozbity na skladniki

gdybym wtedy dysponowal lepszymi okularami /wieksze pole/ to moze mialbym go do dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się kiedyś nad pozbyciem się go ... ale jest wiecej plusów niż minusów.

1. Gadżet - mój jest pomarańczowy wyprodukowany na 50 rocznicę Celestrona

2. Da się nim zadowalająco obserwować Ksieżyc/Słońce

3. To nim obserwowałem przejście Wenus

4. Kosztował mnie ~100zł

5. Mega mobilny.

@Lysy i MAX zgadzam się w 100% z Waszymi wpisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak odnośnie prezesów - McArti ma rację pod jednym warunkiem - to musiałby prezes dość NIEWIELKIEJ firmy;)

 

Są wyjątki :) Ostatnio byłem na spotkaniu i gościu miał pełen wypas : mosiężne astrolabium i lunetę w mosiądzu i skórze na statywie. Jako ciekawostka - miał gabinet w tzw. studni starej kamienicy 5-cio piętrowej na 1 piętrze :)

Firma typu biurko i telefon :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są wyjątki :) Ostatnio byłem na spotkaniu i gościu miał pełen wypas : mosiężne astrolabium i lunetę w mosiądzu i skórze na statywie. Jako ciekawostka - miał gabinet w tzw. studni starej kamienicy 5-cio piętrowej na 1 piętrze :)

Firma typu biurko i telefon :)

:D Piękne. Czy ten Prezes miał wąsy zawinięte do góry?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
Zastanawiałem się kiedyś nad pozbyciem się go ... ale jest wiecej plusów niż minusów. 1. Gadżet - mój jest pomarańczowy wyprodukowany na 50 rocznicę Celestrona 2. Da się nim zadowalająco obserwować Ksieżyc/Słońce 3. To nim obserwowałem przejście Wenus 4. Kosztował mnie ~100zł 5. Mega mobilny. @Lysy i MAX zgadzam się w 100% z Waszymi wpisami.

 

Wspomnienia moich początków z astronomią kiedy do fotooptyki biegałem po soczewki (średnica 6cm) od okularów i robiłem refraktorek odżyły. W planie było szlifowanie reflektora o średnicy 15cm bo ta apretura daje już dobre rezultaty do oglądania Jowisza i innych planet. Potem przerwa tak do tego roku. Obczytałem w internecie co nowego w amatorskiej astronomii i widzę że jest łatwiej niż kiedyś. Trochę kasy i można już oglądać odległe gwiazdy. Z tego co wyczytałem wynika że poniżej `15 cm apretury nie ma co brac się do oglądania nieba - z resztą to już wiedziałem 25 lat temu .... Poczytałem w miarę pozytywne opinie na temat - Celestron N-76 FirstScope IYA - i prawie jestem do niego przekonany na początek w ramach zabawy. Bo to jest tak często jak tu kolega pisał mała zabawka może dać wiele radości i jak ktoś potem utwierdzi się że chce amatorsko podglądać gwiazdy i robić np fotki to FirstScope zawsze może się przydać na wczasach czy na wyjazdach żeby nie szarpać się z duże kolubryną typu Syntia 8 Pyrex bo uważam że tylko takie lustro może spełnić podstawowe oczekiwania dla wprawionego amatora . Wydawanie 2000tyś zł na dobrego Newtona - kiedy jest tylko zapał i brak doświadczenia - może być potem kłopotliwe .

 

Znalazłem w necie zabawkę typu podobnego do opisywanego przez Was - BRESSER JUNIOR 76/350 DOBSON - w równie zabawnej cenie do 200 zł . Ale ogniskowa 350 mm chyba będzie lepsza od 300 i nie idzie tu o powiększenie . ale rozdzielczość .

 

Co o tym sądzicie czy te 350 mm ogniskowej będzie lepsze od 300mm? A co sądzicie o samym producencie ? Bo nie ma wiele teksów na ten temat w necie - a jak nie ma czegoś w necie nie nie ma pewności czy to istnieje :whaaaaa: .

 

Poniżej link do sprzętu :

 

http://www.astrokrak.pl/dobsony/2478-teleskop-bresser-junior-76-350-dobson.html

 

Sa też na Dobsonie lustra National Geographic z tą samą ogniskowa 350 mm ( 350 zł ) a także 500 mm - z tym że w cenie podobnej około 500 zł . nie mam pojęcia kto te Newtony produkował .

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki sprzęt jak ten mini-newton może się podobać jako swego rodzaju powrót do tych starych dobrych klimatów w których

to czasach cieszył obraz Saturna identyfikowany jako kulka z czyś w rodzaju dwóch wypustek po przeciwległych stronach :)

 

Dokładnie :) sam na kanwie tego wątku wygrzebałem swoją lunetkę z obiektywu od kserokopiarki :) A newtonik słodziak, i cena niewygórowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie :) sam na kanwie tego wątku wygrzebałem swoją lunetkę z obiektywu od kserokopiarki :) A newtonik słodziak, i cena niewygórowana.

 

O rety ale masz fajne fotki satelitów na stronie - nie wiedziałem że można coś takiego zrobić . Oczywiście fotki galaktyk też fajne . Czy lustro o średnicy 200mm też pozwoli na takie fotki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoli :) Jednak wtedy większe znaczenie ma montaż i operator pamiętaj.

 

No domyślam się że Dobson się tu nie sprawdzi . Ma pytanie na które nikt w dziale pomocy nie odpisuje .

 

 

" Na stronie teleskopy.pl jest symulator działania teleskopów : http://teleskopy.pl/...teleskopow.html

 

Byłbym wdzięczny jak fachowcy spojrzeliby na niego i ocenili fachowym okiem czy te założenia w nim zawarte trzymają się kupy - znaczy czy są realne .

Pobawiłem sie tym ale nie mam teleskopu i nie wiem czy ten symulator oddaje w jakimś małym stopniu rzeczywistość ".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

symulator działania teleskopów ...

 

 

Takie symulatory to głownie pokaz jak dużym będzie widoczny w określonym powiększeniu.

Bez różnicy jaki teleskop. ;)

 

Powiększnie to ogniskowa teleskopu / ogniskowa okularu.

 

Ja postępuję inaczej. Zdecydowanie bardziej niż sklepowi

ufam (i jest to bardzo rozsądne założenie) darmowemu programowi Stellarium (ściągnij sobie).

 

Mój ekran, siedząc z głową oddaloną około 60 cm od niego,

widzę pod kątem (na wyskość) około 25 stopni.

{skoro szerokość trzech środkowych palców wyciągniętej ręki = 5 stopni w przybliżeniu;

mieści mi się 5x w ekranie}

 

[Księżyc na niebie ma pół stopnia średnicy, ale to akurat tu nie istotne]

 

Chcąc uzyskać na ekranie jakby powiększenie 20x

górnym kółeczkiem myszki ustawiam FOV na 25/20 = 1.25 stopnia.

 

I widzę Księżyc mniej wiecej tak wielkim jak w powiększeniu 20x.

 

Pozdrawiam

 

p.s.

Podchodząc ściśle naukowo do sprawy

bardzo duże powery testowane tą metodą do Jowisza to praktycznie będą OK

do Księżyca to trzeba wprowadzić pewną korektę (mniejszym) z racji tzw "tangensów"

 

fov.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem sie tym ale nie mam teleskopu i nie wiem czy ten symulator oddaje w jakimś małym stopniu rzeczywistość ".

 

Oddaje w małym stopniu. Nic nie zastąpi prawdziwego "luknięcia" przez teleskop. Warto udać się do kogoś z okolicy i zobaczyć samodzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie symulatory to głownie pokaz jak dużym będzie widoczny w określonym powiększeniu.

Bez różnicy jaki teleskop. ;)

 

Powiększnie to ogniskowa teleskopu / ogniskowa okularu.

 

Ja postępuję inaczej. Ufam darmowemu programowi Stellarium (ściągnij sobie).

 

Mój ekran, siedząc z głowa oddalona około 60 cm od niego,

widzę pod kątem (na wyskość) około 25 stopni.

 

{skoro szerokość trzech środkowych palców wyciągniętej ręki = 5 stopni w przybliżeniu;

mieści mi się 5x w ekranie}

 

{Księżyc na niebie ma pół stopnia, ale to akurat tu nie istotne}

 

Chcąc uzyskać na ekranie jakby powiększenie 20x

górnym kółeczkiem myszki ustawiam FOV na 25/20 = 1.25 stopnia.

 

I widzę Księżyc mniej wiecej tak wielkim jak w powiekszeniu 20x.

 

Pozdrawiam

 

 

Czyli można założyć że ten symulator pokazuje poprawnie wielkości obiektów ? Wiadomo że ich jasność zalezy od apretury lustra i zauważyłem że jasność ulega zmianie w zależności od wielkości lustra i ogniskowej . Zwyczajnie ciekaw jestem jak to wygląda w lunecie tej czy innej. Korzystając z tego symulatora wyleczyłem się z reflektorów do 200mm bo faktycznie te małe teleskopy za kilkaset złotych mogą zniechęcić do oglądania nieba i co potem z nimi zrobić - chyba tylko odkurzać . A kupić teleskop za 1200 zł na Dobsonie i potem włożyć w niego kolejne 1500 żeby się dowiedzieć że nalezy kupić porządny montaż za spore pieniądze to nie ma sensu.

Ekologu - napisz kilka słów o tej zabawce Bressera - jak sądzisz czy te 50 mm ogniskowej więcej coś daje ? Ty badałeś wnikliwie Celestrona 300 to wiesz dużo w temacie . Na ten moment chcę sie pobawic czymś co mi się przyda później nawet jak nie zostanę "astronomem" . Ale zawsze miło będzie szybko wyjąc na dwór Bressera 350 i zobaczyć przelatującą kometę albo zaćmienie książyca czy plamy na słońcu . Można tą zabawką oglądać niebo nawet na wyjazdowych wakacjach .

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak małym lustrze power 75x to daje zaledwie dostateczny obraz Księżyca (czy Saturna) wiec po co szukać problemów z pokusy na więcej (ergo Bresser nie wydaje mi się lepszym)?

;)

 

Jeśli nie zależy Ci na ultra-mobilności to rozważ jednak soczewkowy teleskop o średnicy soczewek 70 mm (na AZ2)

bo optycznie jednak ociupinke lepszy ... tylko trzeba liczyć na spokojne warunki wietrzne i nie wysuwać nóżek - drgania.

 

Symulator w linkowanym sklepie jest IMHO kiepski ! Daruj go sobie i nie wnioskuj za daleko zatem.

 

Księżyc będzie optycznie (subiektywnie) znacząco większy (niż w owym "symulatorze")

ale może być mniej wyraźny długimi chwilami ;)

 

6 a zwłaszcza 8 Calowy teleskop (Newton Na Dobsonie)

to trudny do zaatakowania teleskop od strony stosunku jakość/cena.

 

Tak samo jak refraktor SK 90 / 900 na az3 (w innej kategorii).

 

Pozdrawiam

p.s.

Przeczytaj uważnie ten wątek jeszcze raz od początku tam jest sporo "odpowiedzi".

p.s.2.

ZbyT miał w ręku to wszystko i zna sie na rzeczy,

wiec może on Ci coś dopowie w razie co.

 

 

 

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak małym lustrze power 75x to daje zaledwie dostateczny obraz Księżyca (czy Saturna) wiec po co szukać problemów z pokusy na więcej (ergo Bresser nie wydaje mi się lepszym)?

;)

 

Jeśli nie zależy Ci na ultra-mobilności to rozważ jednak soczewkowy teleskop o średnicy soczewek 70 mm (na AZ2)

bo optycznie jednak ociupinke lepszy ... tylko trzeba liczyć na spokojne warunki wietrzne i nie wysuwać nóżek - drgania.

 

Sumulator w linkowanym sklepie jest IMHO kiepski ! Daruj go sobie i nie wnioskuj za daleko zatem.

 

Księżyc będzie optycznie (subiektywnie) znacząco większy (niż w owym "symulatorze")

ale może być mniej wyraźny długimi chwilami ;)

 

6 a zwłaszcza 8 Calowy teleskop (Newton Na Dobsonie)

to trudny do zaatakowania teleskop od strony stosunku jakość/cena.

 

Tak samo jak refraktor SK 90 / 900 na az3 (w innej kategorii).

 

Pozdrawiam

p.s.

Przeczytaj uważnie ten wątek jeszcze raz od początku tam jest sporo "odpowiedzi".

 

Dzięki za odpowiedź - przeczytam 3 raz ten post . Po prostu załozyłem że nie ma sensu stosować półśrodków i kupować coś co będzie ewidentnie zbędne w każdym wypadku . Mogę kupić refraktor 90/900 na AZ3 czy 2 ale to jest jednak duża zabawka. Jak się zajmę na poważnie lukaniem w gwiazdy do będzie leżała albo ją sprzedam bo kupię za kilka tysięcy porządny reflektor z dobrym montażem . Jak mnie astronomia nie zainteresuje to zostanie mi zabawka(Bresser) do grila

Rozważam jeszcze zakup Teleskop Meade ETX-80 AT z systemem Autostar trochę wycieczkowy model ale w sumie drogo. Ale też mógłby zostać na zawsze .... w domu . Ma jednak słabą rozdzilczośc jak na te pieniądze .

 

 

OK - dzięki za zainteresowanie - uważam że jednak czy Bresser czy Celestron będzie trochę lepszy od lornetki a równie mobilny. W końcu 200zł to nie wielkie pieniądze - i nie można mieć pretensji to sprzętu za taką kasę ....

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak stać cię na

 

>>> "Mogę kupić refraktor 90/900 na AZ3"

 

 

to jednak bierz tę super zabawkę - bo tamta cie bardziej szybko może zniechęcić a ta to może odwrotnie

 

http://astromarket.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk909az3.html

 

miałem ten jej tubus ... Łysy OK :)

 

 

Tyle - lece do roboty i familji ;)

 

Pozdro

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę więcej niż gadżet, polecam jako pierwszy teleskop (sam zaczynałem od 130mm) 130mm to więcej niż 76mm , a przecież o średnicę chodzi, co by coś zobaczyć jakiś szczegół tarczy Księżyca , pasy na Jowiszu, jasne galaktyki i mgławice. http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-sky-watcher-dobson-130.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak stać cię na

 

>>> "Mogę kupić refraktor 90/900 na AZ3"

 

 

to jednak bierz tę super zabawkę - bo tamta cie bardziej szybko może zniechęcić a ta to może odwrotnie

 

http://astromarket.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk909az3.html

 

miałem ten jej tubus ... Łysy OK :)

 

 

Tyle - lece do roboty i familji ;)

 

Pozdro

 

Ekologu - pewno masz rację - całą niedzielę obczytuję w necie i tym samym uczę się .

Oto co znalazłem :

TELESKOP SOCZEWKOWY (refraktor) - jego podstawowymi częściami są: obiektyw, okular i tubus. Nadają się do obserwacji naziemnych (nie odwracają obrazu tak jak reflektory) oraz do obserwacji nieba (księżyc, planety, galaktyki i mgławice, dla dwóch ostatnich najlepiej uzywać refrektor o wysokiej światłosile i większej średnicy). Są łatwe w użytkowaniu, nie wymagają praktycznie konserwacji, zbierają więcej światła niż reflektory o tej samej średnicy(refraktor o średnicy 80mm jest równoważny reflektorowi o średnicy 100-110mm), to dobry wybór dla początkujących astronomów, którzy cenią saobie prostotę użytkowania. Przy dużych średnicach są drogie w produkcji.

 

Tekst pochodzi ze strony którą powinien przeczytać każdy nowicjusz ;

http://www.eyesplanet.com/faq.htm

 

Nie wiem czy dane są idealnie poprawne - ale wygląda że tak .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez super zabawke (w tym kontekście) rozumiałem po prostu sk 90/900 na az3

kolega zdradził nam że ma na nią kasę (599zł). To byłby dobry wybór - za taką cenę.

Ja oczywiscie mierzyłbym w synte 8 na dobsonie w kwestii jakość/cena.

 

Pozdro

mając 100 zł wiecej Ja brałbym ten zaproponowany przez Durusa

osobiscie uważam ze jest ciut lepsza propozycją

niż sk 90/900

ale to znowu

+100 zł :)

No i do Księżyca (dużych powerów) musiałbyś z czasem cos (okular lub barlow) dokupić

bo na tych okularach z zestawu to Łysy też jest śliczny ale w końcu ...

Do galaktyk za to super.

 

 

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TELESKOP SOCZEWKOWY (refraktor) [...] Nadają się do obserwacji naziemnych (nie odwracają obrazu tak jak reflektory) oraz do obserwacji nieba

[...]

Tekst pochodzi ze strony którą powinien przeczytać każdy nowicjusz ;

http://www.eyesplanet.com/faq.htm

 

Nie wiem czy dane są idealnie poprawne - ale wygląda że tak .

 

wygląda że nie, bo odwracanie obrazu nie zależy od tego czy teleskop jest refraktorem czy reflektorem.

 

innych informacji nie sprawdzałem, może są poprawne... a może nie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę więcej niż gadżet, polecam jako pierwszy teleskop (sam zaczynałem od 130mm) 130mm to więcej niż 76mm , a przecież o średnicę chodzi, co by coś zobaczyć jakiś szczegół tarczy Księżyca , pasy na Jowiszu, jasne galaktyki i mgławice. http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-sky-watcher-dobson-130.html

 

Nie idzie o 100zł tylko po co zagracać dom czymś co sie może nie przydać ale poważnie się nad tym zastanowię bo w koncu waży 1 kg więcej niż zabawkowy Celestron N-76 FirstScope IYA - dostałem klina ....

No i jest składany . Tylko ile wydam na dostosowanie go do użytku ? Pokrowiec, Barlow i nie wiem jakie ma soczewki w kitcie jak Kellnera to sie jakoś da rade . No i nowy szukacz sie przyda ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tekst pochodzi ze strony którą powinien przeczytać każdy nowicjusz ;

http://www.eyesplanet.com/faq.htm

 

"Okulary do 12mm są okularami o wysokiej "mocy", okulary 12-25mm są okularami o średniej "mocy" i okulary >25mm są okularami o słabej mocy."

 

objaśni mi to ktoś?

:uhm:

i to

 

"Im większa jest ogniskowa tym teleskop ma większą "moc" - jest większy obraz i mniejsze pole widzenia. Teleskop o ogniskowej 2000mm ma dwukrotnie większą "moc" i o połowe mniejsze pole widzenia niż teleskop o ogniskowej 1000mm."

 

a tu początek ankiety http://www.eyesplanet.com/pytania.htm

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda że nie, bo odwracanie obrazu nie zależy od tego czy teleskop jest refraktorem czy reflektorem.

 

innych informacji nie sprawdzałem, może są poprawne... a może nie :P

 

W refraktorze mozna efektywnie uzyskać obraz nieodwrócony . Zależy też jaki okular się zastosuje .... . Wiem jednak że odwrócenie obrazu w reflektorze jest możliwe ale nieefektywne ...

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.