Skocz do zawartości

Newton Skywatcher 200/1000


piotrem

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Mam ogromny sentyment do Newtonów :yes: Miałem ich kilka, sprzedawałem je wkurzony ich nieporęcznością, kapryśnością i uciążliwością w transporcie i utrzymaniu i … kupowałem kolejną tubę w nostalgii za tanią aperturą ;)

 

Kupując zeszłej jesieni tubę SW 200/1000 nie miałem wątpliwości, że jedynym rozwiązaniem guidingu na moim EQ6 będzie OAG. Duże nadzieje wiązałem z korektorem komy RCC I, który ze względu na swój back focus miał umożliwić użycie OAG. Perypetie z tym związane zawarte są w tym wątku:

 

OAG

 

Ostatecznie jednak zdecydowałem się na OAG TS, który z baaderowskim korektorem komy dawał nadzieję na podpięcie kamery Orion SSPro i SS Autoguider. Konfiguracja tych elementów pokazana jest poniżej:

 

OAG_1.jpg OAG_2.jpg

 

OAG_3.jpg OAG_4.jpg

 

Najważniejsze są oczywiście efekty. Poniższa fotka składa się z 12 klatek po 5 minut wykonanych w warunkach miejskich przez IDAS LPS przy nienajlepszej pogodzie 4 marca 2011 (cirrus, wiaterek). Trudno to nazwać testem ale już ten krótki sprawdzian wygląda obiecująco – zestaw ‘prowadzi się’ naprawdę nieźle. Tuba była ustawiana kolimatorem holograficznym, oznak degradacji obrazu przez pryzmat nie zauważyłem.

 

OAG_5.jpg

 

Jako ewidentne minusy odnotuję trzy niedogodności:

 


     
  1. Znalezienie odpowiedniej gwiazdy prowadzącej – nie szukałem długo mimo braku rotatora ale mgławica miała być w środku a wypadła gdzie indziej :P
  2. Gwiazdy miały postać małych kometek, nie wierzyłem że Maxim Essentials sobie z tym poradzi a jednak się udało
  3. Zgranie ostrości w OAG TS i kamerze głównej radzę bezwzględnie wykonać w czasie dnia, po ciemku jest to czysta frustracja.

Pozdrawiam

 

Piotrem

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma się OAG, to czas ekspozycji nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Może to być 5 min, jak i 30 min. Paradoksalnie, kształt gwiazdy także nie ma znaczenia - to często demonizowana kwestia. Nie przejmujcie się przecinkami w oknie guidera ;) Ważne, żeby system prawidłowo określał środek takiej gwiazdki - nic więcej.

 

Do OAG zawsze polecam porządną kamerę guidującą (prawdziwa astro, 16 bit). W ten sposób nie będziesz miał problemu ze znalezieniem gwiazdki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma się OAG, to czas ekspozycji nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Może to być 5 min, jak i 30 min.

OAG też może mieć swoje ugięcia, montaż błędy/luzy/PE/szarpnięcia. To że wyszło 5 mniut to przesłanka, a nie już dowód że wyjdzie 30 minut.

 

Co do gwiazek "w przecinki" to chyba tu chodziło o wynikowe zdjęcie, a nie widok w guiderze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie w guiderze praktycznie zawsze mam gwiazdkę w postaci kreski, i nie mam problemu z guide, generalnie ugięcia na oag'u są nieistotne bo jeżeli ugina się oag to razem z nim główny detektor, i nie ma co tutaj popadać w paranoje że np. może uginać się tylko turret od kamery guidującej, to bezsensowne nakręcanie się, po prostu ma się oaga i można strzelać dowolnie długie expozycje i można robić 5 min i godzinę, kwestia znalezienia gwiazdki, a jak się ma właśnie kamerkę 16bit - typową astrokamere to żaden problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że tego OAG-a strasznie polubiliście. Ma wielkie zalety skoro tak łatwo się tym guiduje, to z resztą dość powszechna opinia. Zawsze jak o tym czytałem to wśród minusów wymieniano zdarzające się trudności ze znalezieniem gwiazdy do guidera. Jak często występuje taka sytuacja? U mnie z guiderem "na barana" oraz "równolegle" taka sytuacja zdarzyła się na oko w w 5% przypadków, ale to były tylko "trudności" a nie "niemożność".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie nie miałem problemów, trafiając nawet w miejsca na pograniczu Panny i Warkocza Bereniki coś zawsze było na guiderze, 2-3 gwiazdki, a w drodze mlecznej i jej okolicach to całe mrowie. Zapewne mogą się zdarzyć przypadki, że nie będzie ale np. ja mam możliwość rotacji kadru bez zmiany ostrości, więc całkowicie mi problem odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.