Skocz do zawartości

Filtr nebularny


ocelotx

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Służy do oglądania i fotografowania mgławic a działa tak że przepuszcza barwy w których emitują światło mgławice i blokuje pozostałe długości fali.

Powoduje to znaczny wzrost kontrastu pomiędzy mgławicą a tłem nieba i umożliwia obserwacje mgławic które nie były by widoczne np na miejskim, rozjaśnionym niebie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Takie filtry są relatywnie tanie bo dają taki efekt obserwacyjny jak dwa razy większej średnicy teleskop bez filtra nebularnego, więc zdecydowanie polecam zamiast zakupu dwa razy większego teleskopu zakup filtra nebularnego 8)

Dobrej klasy filtr 1,25" to około 100 USD

a w oprawie 2" to około 200 USD

Wszelkie źle pojęte oszczędności na zakupie dobrych filtrów(polecam Lumicona, sam używam z dobrym skutkiem od kilku lat) przyniosą tu tylko straty na jakości obrazu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, o ile pamietam mówiłeś kiedyś, że im mniejsza średnica teleskopu tym słabszy efekt uzyskany tym filtrem co chyba sprawdza się w praktyce. Przy średnicy refraktora 152mm zastosowanie filtra UHC Lumicona np. na Hantlach dało nieciekawy efekt i bez niego wygladały lepiej. Może to potwierdzić Wiesiek z Bochni. Porównywaliśmy to na Kudłaczach. Za to w Syriuszu Piotrka efekt był znakomity. Jeśli coś pokręciłem z tą zależnością filtra nebularnego i średnicą teleskopu wyjaśnij to fachowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze efektywnosc filtra dla danej sytuacji bedzie wzgledna i bedzie zalezec od szeregu czynnikow:

- Tlo nieba. Ten sam filtr da duzo lepszy efekt w miescie niz pod bardzo ciemnym niebem

- Srednica teleskopu. Filtr dziala przez oslabienie calkowitej ilosci swiatla, a wiec przy zbyt malym teleskopie obraz moze byc za ciemny.

- Akomodacja oka. Efekt pociemnienia obrazu moze dac efekt odwrotny od oczekiwanego (przestaie byc cos widac), jezeli masz niezakomodowane oczy.

 

Lumicon pisze aby filtrow waskopasmowych (OIII, Hb) nie uzywac z teleskopami o aperturze ponizej 20cm. Z drugiej strony, z moim 10cm efekt z filtrem UHC jest bardzo duzy i pozwala mi na obserwacje spod Warszawy slabych mglawic emisyjnych (Veil, Crescent, Rozeta itp.)

 

Mysle ze do malego teleskopu i przy ograniczonym light pollution na poczatek lepszy bedzie filtr mniej wycinajacy (np. SkyGlow).

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Paweł za wyjaśnienia :wink: Myślę, że w opisanym przeze mnie przypadku najważniejszą (negatywną) rolę odegrała jednak średnica teleskopu. Tak jak napisałeś filtr osłabił docierajacą do oka ilość światła przez co widok był ciemniejszy i Hantle lepiej prezentowały się bez filtra. Co do akomodacji oka to wszystko było oki, 2-3 godzinki bez światła. Tło nieba na Kudłaczach znasz, byłeś w sierpniu, mineliśmy się :( Byłem w pierwszy weekend, a Ty przyjechałeś później .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.