Skocz do zawartości

Porównanie okularów ES 18 i Panoptic 19


midimariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Porównanie okularów ES 18 i Panoptic 19

 

Kilka dni temu udało mi się porównać dwa okulary ES 18 i Panoptic 19 mm.

 

4f66d8f5d5a0475a.jpg

 

 

Użyty teleskop: Synta 12"

 

 

Dane techniczne:

 

Panoptic 19 mm

 

 

typ: Panoptic

model: EPO-19.0

długość ogniskowej: 19 mm

oprawa: 2" oraz 1,25"

elementy/grupy: 6/4

pole widzenia: 68o

grupa parafokalna: B

odległość od oka: 13 mm

waga: 186 g

 

Cena w stanach 225 USD.

Cena w Polsce: 899 zł (bazarek.pl) lub 949 zł (DO)

 

Explore Scientific Extreme 18 mm 82°

 

długość ogniskowej: 18 mm

oprawa: 2"

elementy/grupy: 6/4

pole widzenia: 82o

grupa parafokalna: B

odległość od oka: 13 mm

waga: 544 g

 

Cena u stanach 249,95 USD (http://www.adorama.com)

Cena w Polsce- brak danych

 

 

Test.

 

Seeing średni, niebo ciemne, brak Księżyca w pierwszej części obserwacji, nad ranem z Księżycem, temperatura +15oC.

 

Okulary testowałem na obiektach: Saturn, różne galaktyki w Lwie i Pannie, porównanie najsłabszych widocznych gwiazd, dodatkowo mgławice: Ameryka Północna, Veil, M 57 - te wraz z filtrami Lumicon UHC 2" oraz Tele-Vue OIII 2". Potem M13, M29, Księżyc.

 

Przez ponad 2 godziny obserwacji mogę powiedzieć, że Panoptic 19mm nie pokazał niczego, czego bym nie zobaczył przez ESa 18mm i na odwrót. Porównywałem różne rzeczy - najsłabsze dostrzegalne gwiazdy, struktury galaktyk, struktura na Veilu, kratery na Księżycu, Saturna z jego księżycami, kontrast. Nie da się dostrzec różnic w obrazie między tymi okularami.

 

Jedyne różnice występują w budowie fizycznej i polu. ES 18mm ma dużo większe pole widzenia. 82 stopnie - tutaj trzeba się rozglądać. Jak się patrzy w górę - nie widać dołu, a jak się patrzy w prawo - nie widać lewej strony. To jakby przechadzka okiem po niebie. Druga rzecz - gabaryty. ESa można raczej porównać do Naglera 31mm. Jest duży i ciężki, waży około pół kilograma. Mi te wymiary nie przeszkadzają w obserwacjach.

 

Różnice między okularami.

 

 

ES 18 mm – ma dużo większe pole widzenia. 82 stopnie - tutaj trzeba się rozglądać. Jak się patrzy w górę - nie widać dołu, a jak się patrzy w prawo - nie widać lewej strony. To jakby przechadzka okiem po niebie. Druga rzecz - gabaryty. ESa można raczej porównać do Naglera 31mm. Jest duży i ciężki, waży około pół kilograma. Mi te wymiary nie przeszkadzają w obserwacjach.

 

ES jest dość dziwnie wyprofilowany - trochę niestandardowo. Cechą charakterystyczną pierwszej serii ESów jest dość płasko wyprofilowany okular od strony ocznej - jest on dość duży i płaski. Z jednej strony trzeba się trochę "przykleić" do okularu, a z drugiej strony, co zauważyłem podczas obserwacji, takie rozwiązanie odcina bardzo skutecznie światła otoczenia. W okularze widać przeogromne pole i czarne odcięcie otoczenia. Tego komfortu nie ma w Panopticu. Ostrość obrazu - aż do samej diafragmy, powiedzmy 1% przy samej diafragmie obraz staje się nieostry, co nie ma większego znaczenia. Trzeba specjalnie patrzeć, żeby to zaobserwować.

 

Panoptic 19 mm.

 

Panoptic 19mm jest bardzo skromny, mały i lekki. Można go porównać raczej go kitowego Plossla 25mm. Pole 68 stopni nie jest wcale aż takie małe. Jednym spojrzeniem obejmuje się bez problemu całe pole widzenia. Ten okular według różnych testów jest absolutnie docelowy do bina i umożliwia wraz z nimi najlepsze osiągi.

 

Ostrość obrazu - aż po sam brzeg. Ostro odcięta diafragma.

 

 

Co wybrać?

 

To zależy dla kogo.

Ponieważ nie ma w zasadzie różnicy w samym obrazie, bardziej docelowy ze względu na wielkie pole widzenia wydaje się ES 18mm.

 

Panoptic będzie zaś lepszy dla osób które korzystają lub chcą kupić nasadkę bino do teleskopu. Mamy "dwie pieczenie na jednym ogniu", a dokupienie drugiego takiego samego okularu nie jest wtedy aż tak kosztowne jak parki Panopticów 19mm.

Edytowane przez midimariusz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe porównanie. Mam podobne odczucia po przetestowaniu innego ESa które już niedługo przedstawię w formie recenzji na Astronocach.

 

Mała uwaga - warto przeczytać całość przed publikacją na forum. Jest kilka literówek, a niektóre fragmenty są po prostu niezrozumiałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawione.

 

Jest kilka literówek, a niektóre fragmenty są po prostu niezrozumiałe.

 

Może i nie mam daru do recenzowania, ale za to z chęcią korzystam z Twoich uwag i poprawek :)

Edytowane przez midimariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj jeszcze raz testowałem te okulary. Tym razem seeing był idealny temp. - 2 st. C.

 

Napiszę krótko - wygrał ES! Nieco lepiej widać galaktyki niż w Panopticu oraz większe pole. To świetny wymiatacz do galaktyk!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś sprawdzić dystorsję. To dość ważny czynnik, szczególnie przy porównywaniu Panoptików.

 

 

Ciekawe jak i na czym mam sprawdzić dystorsję?

Bo na gwiazdach jej nie z widać.

 

----------------

 

Jak masz linka do metod pomiaru dystorsji to możesz podać. Chętnie poczytam.

Edytowane przez midimariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.