Skocz do zawartości

Sombrero z niedzieli


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Chłopcze to jest CCD, tej samej klasy foty uzyskiwałem przed laty analogiem z teleskopu o 10x większej powierzchni zbierającej i średnicy 350mm po 40 minutowym naświetlaniu na 400ASA :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że w tej focie tkwia pewne mozliwości obróbcze. co prawda ja na obróce DS jestem na razie na etapie przegryzania się przez teorię ale tak na szybciora 3 suwaki: obniżenie szumu (filtr), obn. kontrastu, rozjaśnienie. Żadnych wyczynów z poziomami RGB :wink:

 

104%20new.jpg

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia robiłem w nocy z 14/15 o godz 3,30. Refraktor krótkoogniskowy Celestron 100/500 .Montaż seryjny Soligora przerobiony przez Leszka Jędrzejewskiego na system GO TO . Kamerka MX-7C+filtr IR Blocker +Light pollution filter . 20 klatek po 40 sekund . W wyniku dryfu i drgań odrzuciłem 4 poruszone klatki . Surowa klatka wygląda tak:

 

104Raw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mojej przeróbki to pewnie masz rację Rysiu!

Ale prawdę mówiąc nie o to mi chodziło. Tzn. w rzeczywistości Sombrero ma proporcje nieco inne niz na focie wynikowej. Kosztem nie przepalania środka można coś "wyciągnąć" w obszarach skrajnych. Dla przykładu (to oczywiście celowa "makabra") załączam tę fotką na maxa pozbawioną kontrastu. Widać wyraźnie że są pewne informacje w obszarach skrajnych do wyciągnięcia.

 

104%201.jpg

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surowe klatki poddaję syntezie Mike (to plugin do Astroarta) Po tym zabiegu klatki wyglądają tak :

 

104micke.jpg

 

 

Jak widać na zdjęciu jest wiele szumu który trzeba usunąć . Uzyskuję to stakując klatki w Registaxie po recznym wyrównaniu . Jak twierdzi autor Astroarta zestakowanie 16 klatek pozwala poprawić stosunek sygnału do szumu aż czterokrotnie . Zestakowane klatki poprawiam wybranymi filtrami w Astroarcie . Więcej zdjęć wykonanych tą metodą można zobaczyć w dziale zagadek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surowa klatka nie wygląda najgorzej-oczywiście problemem są jej małe wymiary ale jakościowo nie jest zła. Na stronie M.Boromirskiego można sobie poczytać na ten temat w dziale doboru ogniskowej do matrycy webcama i rozmiarow obiektu. Oczywiście to tylko teoria nie zawsze możliwa do zrealizowania sprzętowo. Z

Wykonałeś fajną fotkę jak na taki mały sprzęt!

 

P.s.

Na tej focie po obróbce pluginem w astroarcie (znam tylko z opisów, dość zaawansowany soft!) szum jest po prostu potworny. Ciekaw jestem co by było gdyby przerobić surówkę do po prostu w registaxie + w PS (czyli metodą "typową). Szum na focie "popluginowej" jest tak duży że nie bardzo wierzę w jego skuteczne usunięcie.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.