Skocz do zawartości

ED 120


krzynio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Czym tak naprawdę różnią się te EDki:

 

Evostar 120ED

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3685_EVOSTAR-120-ED---APO-120-900mm---2--Crayford-1-10.html

 

EVED 120 OTA

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3685_EVOSTAR-120-ED---APO-120-900mm---2--Crayford-1-10.html

 

Jest jeszcze Equinox ale ten ma obudowę ALU.

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1070_Skywatcher-Equinox-120-PRO---120-900mm-APO----aluminium-case.html

 

I w końcu jaki ma kolor ten teleskop bo na fotkach w Teleskop Service nie wygląda na złoty a polski sklep proponuje mi kolor złoty.

Czy ten Equinox w ALU wart jest tych dodatkowych euro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie mają tubus alu

i optycznie są takie same, różnią się kolorem lakieru, wyciągiem i paroma innymi detalami

wersja PRO (złota) - jest najstarsza i chyba już nie produkowana

potem - BLACK DIAMOND - lepszy wyciąg ale ciągle i tak do wymiany jak chcesz focić

Equinox to ta najnowsza - wyciąg z mikroruchami ale i tak do przeróbki najlepiej pod robofocusa

a i zadaje się do dwóch ostatnich dodają flattener

ale i tak za "chwilę" Sky-Watcher wypuści nowe refraktory więc może lepiej się wstrzymaj ;)

i na początek kup jakiś mniejszy, poćwicz, potrenuj, zobacz jak wychodzi,

bo tak czytam, że chcesz zacząć od razu z grubej rury

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak chcę zacząć z grubej rury i nie uznaję półśrodków i w dodatku w tym sezonie zacznę budowę obserwatorium.

Szalone? i owszem tacy są ludzie, którzy mają hobby i pasję.

Słyszałem, że Sky-Watcher wypuści coś nowego na jesieni ale na tej zasadzie to bym nic nie kupił bo może na wiosnę też coś będzie nowego :)

Nie wiem tylko w jakiej cenie będą te nowości i czy tak naprawdę warto czekać chyba, że za te same pieniądze coś dołożą a budżet mam i tak już napięty jak baranie jaja.

 

Co do ćwiczeń to będzie ich tyle aż zacznie wychodzić i pewnie trochę koledzy z forum pomogą i złoją skórę jak będzie trzeba za wyczyny

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ jeszcze może zakup jaśniejszego sprzętu dedykowanego do astrofoto, np 500mm / f/5.5 albo 600mm - f/6. Na SW świat się nie kończy - a raczej dopiero zaczyna i w tych modelach z linków na pewno znajdziesz lepszej jakości wyciągi i co najmniej równie dobrą optykę. Dodatkowo taka ogniskowa będzie bardziej odpowiednia do kamerki 383 i co też nie bez znaczenia - w porównaniu do ED120 będziesz mógł skrócić czas naświetlania o 50%, co przy stosunkowo niewielkiej ilości pogodnych nocy w Polsce jest niebagatelną sprawą :)

Powodzenia w wyborach i pogodnych nocy :Salut:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Tak o ile wybór montaży był jasny EQ6 to wybór tuby jest najtrudniejszy jak na razie i czaszka mi od tego już dymi :)

Przyglądam się jeszcze różnym modelom i jeszcze konsultuję różne opcje bo zależy mi aby wszystko co kupię było ze sobą dobrze zgrane.

Dzięki za sugestie a co do pogody to jestem w tej dobrej sytuacji, że wszystko będzie dostępne wychodząc z domu i po przejściu kilku kroków.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Edytowane przez krzynio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ jeszcze może zakup jaśniejszego sprzętu dedykowanego do astrofoto, np 500mm / f/5.5 albo 600mm - f/6. Na SW świat się nie kończy - a raczej dopiero zaczyna i w tych modelach z linków na pewno znajdziesz lepszej jakości wyciągi i co najmniej równie dobrą optykę. Dodatkowo taka ogniskowa będzie bardziej odpowiednia do kamerki 383 i co też nie bez znaczenia - w porównaniu do ED120 będziesz mógł skrócić czas naświetlania o 50%, co przy stosunkowo niewielkiej ilości pogodnych nocy w Polsce jest niebagatelną sprawą :)

Powodzenia w wyborach i pogodnych nocy :Salut:

 

Witam,

 

A jak kupię do EDka 120 korektor pola to też będzie zle ?

To przecież zmniejszy ogniskową i apertua będzie większa a nie 80 lub 100.

Edytowane przez krzynio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przecież zmniejszy ogniskową i apertua będzie większa a nie 80 lub 100.

Jeśli kupisz dedykowany do 120ED korektor uzyskasz instrument o światłosile 6.4 i ogniskowej 765mm. W nieco niższej cenie kupisz refraktor do astrofoto z linka który podałem wcześniej z dedykowanym korektorem o krotności 1 czyli światłosile 6 i ogniskowej 600mm ale w o klasę lepszym wykonaniu - obejmy z prawdziwego zdarzenia, wyciąg 2.7 cala, wysuwana osłona i aluminiowa walizka w komplecie. Coś za coś - życie to sztuka wyboru :)

PS: znalazłem fotkę M33 wykonaną zestawem nad jakim się zastanawiasz - M33 - wygląda zacnie :flirt:

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ten TS ED APO 100/600 F/6 wygląda zaprawdę solidnie a zwłaszcza te obejmy.

To zdjęcie M33 było zrobione na montażu EQ5 a ja kupię EQ6 co jest zapewne tylko na plus.

Z tego co doczytałem na stronie to ten korektor do TS spłaszcza pole bez zmniejszenia ogniskowej.

Czyli krótko mówiąc uważasz, że zakup TS + EQ6 + Atik 383L + koło filtrowe da lepsze efekty niż EDek 120.

Tak naprawdę to nie chodzi o te kilka euro tylko najlepsze rozwiązanie za te pieniądze.

I znowu mam o czym myśleć a łeb to mi w końcu eksploduje od tego zanim kupię ten teleskop :)

 

P.S.

W Teleskop Service jest już EQ7 ale ceny nie podają.

Ciekawe ile kosztuje?

Edytowane przez krzynio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli krótko mówiąc uważasz, że zakup TS + EQ6 + Atik 383L + koło filtrowe da lepsze efekty niż EDek 120.

Tak naprawdę to nie chodzi o te kilka euro tylko najlepsze rozwiązanie za te pieniądze.

I znowu mam o czym myśleć a łeb to mi w końcu eksploduje od tego zanim kupię ten teleskop :)

Nie do końca - chodziło mi o to że tak naprawdę jeśli chodzi o parametry optyczne to oba zestawy są porównywalne, ale mechanicznie TS wypada na pewno lepiej. Z pierwszymi zakupami zawsze tak jest i nie znam nikogo kto by kupił za pierwszym razem swój docelowy zestaw ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.