Skocz do zawartości

Refraktor TS 80/480 triplet FPL53


misiowaty

Rekomendowane odpowiedzi

OPTYKA

 

Mój teleskop jest egzemplarzem, który był zwracany do sprzedawcy w celu 'regulacji' (więcej w ostatnim akapicie). W obecnym stanie prezentuje naprawdę wysokiej jakości obrazy nieba. Przeprowadzone testy i pierwsze obserwacje Saturna pokazują, że również optycznie jest to sprzęt udany. Poziom korekcji aberracji chromatycznej jest naprawdę bardzo dobry. Nie mam możliwości przeprowadzenia jakiś miarodajnych testów, ale zobaczcie fotkę gwiazdy zrobioną przez maskę Bahtinova (z filtrem L). Spiki są proste! Więcej wyjaśni lektura tej strony internetowej:link . Załączone obrazy gwiazdy w ognisku oraz za i przed ogniskiem, zrobione zostały kamerą mono -niestety.

rec_7.jpg

rec_8.jpg

rec_9.jpg

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASTROFOTOGRAFIA- w moim wydaniu raczej: amatorskie obserwacje nieba metodą fotograficzną.

 

W tym miejscu, najlepiej byłoby zamieścić odjazdową astrofotkę. Niestety, nie potrafię robić takich, co nie znaczy, że nie można ich zrobić tym refraktorem. Teleskop TLAPO804( oznaczenie TS) jest instrumentem, który moim zdaniem spełnia oczekiwania astrofotografa takiego jak ja. ZA przemawia: solidność budowy, dobrze skorygowana optyka i atrakcyjna cena. Słaby jest rotator wyciągu (nie nadaje się moim zdaniem do kadrowania, kiedy ustawiliśmy już ostrość). Doszukując się jakiś niedociągnięć w tym instrumencie nie można nie brać pod uwagę jego ceny. Refraktory APO o tych parametrach oferowane przez uznanych producentów są trzykrotnie droższe! Brak doświadczenia nie pozwala mi rozwinąć bardziej tego akapitu, ale fotki z maleńkiego APO mam nadzieję w przyszłości zamieszczać.

 

TLAPO804 w zestawie z reduktorem TRF2008 (0,8x) i kamerką ATIK 314L+ daje obraz nieba o rozmiarach 60'x80' z rozdzielczością 3,5"/pix. Zwraca uwagę mała rozdzielczość, która da się poprawić (przez wyeliminowanie reduktora) do wartości 2,8"/pix, kosztem pola widzenia: 48'x64'. Marzy mi się w przyszłości kamera z układem KAF8300. Taka kamera w ognisku głównym (F=480mm) da obrazy nieba w polu 96'x128' z rozdzielczością 2,3"/pix. Tiaa...

rec_24.jpg

rec_25.jpg

rec_26.jpg

rec_24a.jpg

Edytowane przez misiowaty
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OBSERWACJE WIZUALNE

 

Kiedy rozpoczynałem naukę astrofotografii wprowadziłem obowiązkowy parytet: jedna pogodna noc astrofoto, kolejna wizual i tak na zmianę. Takie rygorystyczne 'przepisy' konieczne były w celu ochrony mojego systemu nerwowego po kolejnych sesjach astrofoto, podczas których, jak zwykle, nic nie działało tak jak trzeba. Moim ulubionym sprzętem do tych sesji relaksujących był SW 80ED. Bezproblemowy, gotowy do obserwacji w kilkanaście minut po wystawieniu na ogród, pozwalał rozkoszować się widokami Księżyca, planet, asteryzmów i najjaśniejszych DS. Takie przyjemnościowe obserwacje z atlasem na kolanach i odtwarzaczem MP3 na szyi bardzo lubię. Nie chodzi w nich o maksymalne 'osiągi' tylko o klimat. Wybierając nowy refraktor do astrofotografii wiedziałem, że niżej 80mm nie chcę schodzić. Mimo bowiem relaksacyjnej formy moich wizualnych obserwacji uważam, że 3" refraktor to jest już minimum. Nowy teleskop daje obrazy, które doskonale pamiętam z EDka. Różnicę, którą daje trzecia soczewka dostrzec można chyba raczej podczas fotografowania. Zdecydowanie lepiej jednak wygląda sprawa mobilności. W porównaniu do ED80 SW, TLAPO jest znacznie mniejszy gabarytowo i to zarówno sama OTA jak i całość w walizeczce. Spokojnie można moim zdaniem korzystać ze stabilniejszych statywów fotograficznych do obserwacji z użyciem małych powiększeń. Do obserwacji Księżycowo-planetarnych w dużych powiększeniach idealnie nadaje się posiadana przeze mnie Porta. Sumując: TLAPO804 to niewielki, wysokiej jakości teleskop mobilny.

rec_21.jpg

rec_22.jpg

rec_23.jpg

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O CHIŃSKIEJ OPTYCE

 

Chińska optyka jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiadomo na co się trafi! ;)

 

Pierwsze testy nowego teleskopu wypadły negatywnie. Obrazy rozogniskowanych gwiazd wykazywały nieprawidłowości ('wygryzienia' na obwodzie). Reakcja "TS" na moje kłopoty była natychmiastowa. Otrzymałem precyzyjne instrukcje jak można dokonać sprawdzenia i ewentualnej poprawy, bez wysyłania teleskopu. Ponieważ nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów, teleskop pojechał do dostawcy. Szybko, po upływie ok tygodnia, teleskop był znowu u mnie. Szczęśliwie dopisała pogoda i jeszcze tego samego wieczora mogłem stwierdzić kolosalną różnicę. Z aktualnych obrazów byłem zadowolony. Fotki prezentowane w tej recenzji pochodzą z naprawionego teleskopu. To małe APO pozostanie u mnie długo.

 

Co do 'chińskiej' optyki: nie istnieje dla mnie kwestia czy kupować chińską optykę czy nie, jest tylko pytanie gdzie!

Teleskop-express mogę z całą pewnością polecić!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się coraz bardziej zaczynam przekonywać do zakupu TS ED APO 100/600 F/6 + EQ6 + Atik 383L.

Polecają mi to rozwiązanie zamiast EDka 120 i chyba jestem już na tak.

Chcę właśnie kupić w sklepie TS i wasza opinia mnie w tym utwierdza.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to super, że udała Ci się reklamacja tej rurki. Teraz jest OK. Mam nadzieję, że zjawisz sie u mnie w górach z tą rurą i pokażesz na forum co ona potrafi.

Jak jest fajne niebo to w sierpniu czy we wrześniu u mnie jest tak ciemno, że bez latarki nie da się chodzić bo można gębe rozbić.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to super, że udała Ci się reklamacja tej rurki. Teraz jest OK. Mam nadzieję, że zjawisz sie u mnie w górach z tą rurą i pokażesz na forum co ona potrafi.

Jak jest fajne niebo to w sierpniu czy we wrześniu u mnie jest tak ciemno, że bez latarki nie da się chodzić bo można gębe rozbić.

pozdrawiam

Rurka potrafi zapewne sporo, gorzej z moimi umiejętnościami.. :szczerbaty:

Mam nadzieję, do jesieni, jeszcze się trochę poduczyć. Nie odpuszczam zatem letnich nocy. Mam zamiar wypróbować różne filtry i generalnie ćwiczyć i eksperymentować. Muszę jednak docelowo znaleźć 'sposób' na moje, zaświetlone niebo.

 

Pozdrawiam i do zobaczenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurka potrafi zapewne sporo, gorzej z moimi umiejętnościami.. :szczerbaty:

Mam nadzieję, do jesieni, jeszcze się trochę poduczyć. Nie odpuszczam zatem letnich nocy. Mam zamiar wypróbować różne filtry i generalnie ćwiczyć i eksperymentować. Muszę jednak docelowo znaleźć 'sposób' na moje, zaświetlone niebo.

 

Pozdrawiam i do zobaczenia!

Sposobem na Twoje rozświetlone niebo jest moje ciemne niebo. Wielu mówiło, że mam fajne niebo ale w praktyce przez 5 lat nikt nie miał czasu przejechać 80 km i zrobić fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super recenzja, bo sam refraktor jest bardzo ciekawy :)

Czy możesz jeszcze cos więcej napisać o wyciągu? Czy to normalny crayford, czy jakis udoskonalony? Może mała fotka od spodu? ;)

 

Pozdrawiam

Crayford jest dość solidny. Kilka fotek z góry i od spodu: ;)

rec_31.jpg

rec_32.jpg

rec_33.jpg

rec_34.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj przeprowadziłem test refraktora z kamerką w ognisku głównym (ATiK 314L, 480mm). Chciałem sprawdzić, czy w kamerze z małym sensorem widać będzie krzywiznę pola.

Wyniki nie są dla mnie jednoznaczne. Coś jest nie tak. Nie wiem, czy to krzywizna pola, czy coś nieosiowo zamontowałem. Fotka to złożenie łącznie 80 klatek (po 60 i 120sek).

 

Będę wdzięczny za opinie i sugestie. Teoretycznie można wyprostować pole korektorem, który nie redukuje ogniskowej, ale czy warto?

m13_v1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać ugięcie wyciągu i rotacje pola. Przed kolejnymi testami usuń te dwie usterki.

Przyjrzałem się wczoraj przedłużce, którą zmajstrowałem naprędce, żeby zogniskować kamerę. To ona prawdopodobnie była przyczyną nieosiowości. Trudno, do porządnego zamontowania kamery konieczny będzie kolejny zakup :(

Rotacja pola to wynik błędu w ustawieniu na Polarną? Sprawdzę dokładniejsze metody ustawiania montażu.

Dzięki JaLe!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem się wczoraj przedłużce, którą zmajstrowałem naprędce, żeby zogniskować kamerę. To ona prawdopodobnie była przyczyną nieosiowości. Trudno, do porządnego zamontowania kamery konieczny będzie kolejny zakup :(

Rotacja pola to wynik błędu w ustawieniu na Polarną? Sprawdzę dokładniejsze metody ustawiania montażu.

Dzięki JaLe!

Wymierz bardzo dokładnie zrób rysunek i daj do wytoczenia. Ostatnio zmieniałem wyciąg i Endriu expresowo i fachowo wykonał mi taką złączkę do połączenia nowego wyciągu w miejsce starego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.