Skocz do zawartości

Obserwacja Jowisza z 15.III.2004


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

z pięknymi lampami kulistymi

 

robi się sztuka :D

 

 

Nawet moja żonka spojrzała na niego  :D  

i się ucieszyła  

 

Fajnie masz! Ja kiedyś pokazywałem jednemu saturna... zdjął okulary, popatrzył i ozwał się:

 

"I co? Tą rozmazaną plamkę chciałeś mi pokazać? że taka rozmazana Tak?"

 

:?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet moja żonka spojrzała na niego  :D  

i się ucieszyła  

 

Fajnie masz! Ja kiedyś pokazywałem jednemu saturna... zdjął okulary, popatrzył i ozwał się:

 

"I co? Tą rozmazaną plamkę chciałeś mi pokazać? że taka rozmazana Tak?"

 

:?

 

typowe zacofanie społeczeństwa. :Cry::Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie widziałem cień Europy, na Io już chmurwy zaszły. Seeing nie był idealny. Jakieś takie smugi od Jowisza było widać. Gwiazdki też troche skakały.

Widziałem chyba 4 dość jasne, ale szybkie meteory. Dokładny opis powstanie dzisiaj na mojej stronce, na forum też napiszę.

Może ktoś wie z jakiego roju były?? jeden migłął w Wielkim Wozie a te 2 inne, przeleciały przez Woźnicę do Perseusza.

 

A dzisiaj w budzie mi się jeden zapytał- i co w nocy szukasz Wenus? jeszczeby tego brakowało żebym musiał ją szukać. Wiara nie widzi tego halogena na zachodzie czy co :roll: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzisiaj w radiu chyba w RMF słyszałem reklamę. Wyślij SMS z danymi a my ci odpiszemu co mówią moje karty tarota o tobie. Jasne :!: już wysyłam i się dowiem :evil: :evil: . I tak to się w mediach robi. Astrologia...a astronomia to gdzie??

Jednak muszę przyznać, że aż tak źle nie jest w budzie. Troche nabrali pokory do astro. Wiedzą że jestem astronomem :wink: :lol: 8) . Zawsze jak widzą, że w mieście jest ładne niebo to mi się rano pytają i co widziałeś??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzisiaj w radiu chyba w RMF słyszałem reklamę. Wyślij SMS z danymi a my ci odpiszemu co mówią moje karty tarota o tobie. Jasne :!: już wysyłam i się dowiem :evil:  :evil: . I tak to się w mediach robi. Astrologia...a astronomia to gdzie??

Jednak muszę przyznać, że aż tak źle nie jest w budzie. Troche nabrali pokory do astro. Wiedzą że jestem astronomem :wink:  :lol:  8) . Zawsze jak widzą, że w mieście jest ładne niebo to mi się rano pytają i co widziałeś??

 

Łukasz tak trzymaj 8)

za dziesięć lat też się będą pytać "...co tam Panie w gwiazdach..."

jesteś 100x od nich lepszy

pamiętaj o zasadzie 80/20% (przerabiałem to)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Was nie rozumiem. Tylko narzekacie na to, że ludzie nie znają się na astronomii, dajcie spokój. Astronomia to nie jest nic niezbędnego do życia i inni doskonale sobie bez niej radzą. Ja jestem nogą z takich dziedzin jak np. biologia - mogę pomylić np. wątrobę ze śledzioną, czy pantofelka z eugleną. I moja dziewczyna nie uważa się za lepszą, że jest specem w tych sprawach :D

 

Mnie też mylą z astrologiem, ale traktuje to z przymrużeniem oka, więcej dystansu panowie! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie widoczny - nawet z miasta (centrum TBG z pięknymi lampami kulistymi i dającymi po oczach).  

Pasy b. dobrze widoczne

 

KrzysztofieZ a co widzisz na saturnie przy użyciu Yukona? Czy jesteś w stanie Cassiniego zobaczyć?

A czy na Jowiszu widać WCP?

 

Ja dopiero za kila dni wracam do domu i zamontuję swojego Yukona na drewnianym statywie(szukałem go około pół roku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj WCP była widoczna o 21:30 na środku tarczy.

Ja przez chmurki jednak luknełem na Saturna- cudo!. Cassini od razu widoczny. Żyleta. Jak chmurek nie miałeś, to powinieneś zaobserwować ze 4 księżyce Saturna. Bardzo ciekawie się ustawiły. 3-4 powinieneś widzieć bez problemu, a i więcej chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysować to chyba niemal każdy tak robi. A potem w jakimś programie je identyfikuje. Co to moonów Saturna to już nieco gorzej jest. Musisz dokładnie naszkicować wszystkie gwiazdki, które widzisz (często jest ich "dosyć dużo" i księżyce myślą się z gwiazdkami. Ja już chyba 2 razy taką gapę zrobiłem. Ale warto, bo to jest świetne doznanie widzieć zerkaniem 5 księżyców. 6 to jest bardzo trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.astro.leszno.net/ Na tej stronie można ściągnąć programik Meridian. Ale lepsze są większe programy typu planetarium. Ja mam Cartes du Ciel.

http://www.astrocd.astronomia.pl/download.htm

http://www.komputerswiat.pl/download/001-p...cyjne_inne.html

Albo też tu http://www.calsky.com/cs.cgi?obs=960698974625

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pierwszy raz zamontowaem Yukona na swoim nowym

statywie drewnianym.

Obserwuję z balkonu w mieście.

Pierwszym celem była Venus. Wyraźnie widoczna w postaci

pół księżyca o fazie trochę więcej niż 0.5.

Później skierowałem na Księżyc. Super widoczne kratery.

Teraz Saturn. Super wyrażnie oddzielone pierścienie,

jeden ciemny pas na równiku planety, czasami zdaje się

widoczny Cassini -ciemny cienki włosek w 2/3 grubości

pierścienia. Przeważnie widoczny w częsci pierścieni

blisko równika planety. Widziałem jeszcze 2 księżyce, Tytana i Japetusa.

długo szukałem Rhei- wg programu jest dość jasna ale

nie udało mi się jej zobaczyć.

Mars nic szczególnego, malutka kulka, to samo z Merkurym.

Teraz czekam na Jowisza aż trochę odsunie się od krawędzi bloku

mojego bloku.

 

[ Add: Sob Mar 27, 2004 22:29 ]

W podanym linku do symulatora NASA widzę, że jutro o 23 WCP powinna być na środku planety, sprawdzimy czy Yukon potrafi ją dostrzec :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się mnie to wydło dziwne ale zauważ że Rhea była w odległości zaledwie 1min od saturna a Japetus 7minut i prawdopodobnie Rhea nikła w świeetle planety chociż była o wiele jaśniejsza od Japetusa (9,7 Rhea i 11,1 Japetus). Tym sobie to wytłumaczylem. A że Japetusa zobaczylem raczej napewno świadczy to ze najperw na kartce wyrysowałem wszystkie objekty w okolicy Saturna a późnej je na komputerze identyfikowałem, nie na odwrót co eliminuje efekt sugerowania się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.