Skocz do zawartości

czyszczenie okularów


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wróciłem i dopiero teraz mogę się jako uczony od "nauk chemicznych" wypowiedzieć. Tak, najlepszy do tego jest lotny izopropanol CH3-CH2(-CH2)-OH (nie mogę tu napisać pełnego wzoru strukturalnego ale mam nadzieję wiadomo o co chodzi - nie mamy prostego łańcucha propanolu CH3-CH2-CH2-OH a rozgałęziony izopropanol CH3-CH2(-CH2)-OH stąd jego unikatowe własności). Właśnie tym przemywam moje mocniej zabrudzone szkiełka za pomocą delikatnej szmateczki lub waciku i brud znika. W Poznaniu kupuję to w sklepie chemicznym albo biorę trochę z własnych zapasów z domowego laboratorium. Polecam izopropanol!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę tu tego do licha dokładnie narysować ale po prostu -OH jest "przyczepione" do "środkowego" węgla od którego odchodzi też rozgałęzienie -CH3

Może lepiej wzór izopropanolu przedstawić zatem tutaj nawet półstrukturalnie jako:

CH3-CH(-CH3)-OH

a tamten poprzedni wzór potraktować jako bardziej "sumaryczny" a nie strukt.

(niestety ułomne jest też to nowe przedstawienie ale może teraz widać o co biega).

 

Czy to teraz bardziej poglądowe jak nie mamy w forum wbudowanego choćby ChemWin-a czy HyperChem-a ze strukturami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mc Arti załatw aby w edycję postów na forum był wbudowany rzeczony program do struktur chemicznych to od razu sprawa byłaby jasna a tak muszę pisać wzory sumaryczne lub na siłę tworzyć jakieś półstrukturalne substytuty. Cieszę się że już wszystko jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti wzory nawet półstrukturalne pisze się z rozgałęzieniem na rysunku a nie łańcuchowo w jednym ciągu, jak tu mnie technika ułomnie zmusza, stąd początkowe niejasne przedstawienie, potem też ułomnie poprawione (bo i tak nie widać rozgałęzienia na rysunku tylko trzeba się go domyślać) a nie błąd wynikający z niewiedzy. Dobrze, zgoda, powinienem od razu dać dokładnie rozrysowany obrazek z Chemwina tylko nie wiem czy by się zmiescił. Mam spróbować? - Proszę bardzo, nawet szybko poszło:

 

[ Add: Sro 04 Sie, 2004 ]

Dla ścisłości dodam jeszcze że izo oznacza właśnie (niezbyt precyzyjnie w tym potocznym nazewnicwie) rozgałęziony izomer strukturalny propanolu. Nomenklaturowa nazwa systematyczna to np. 2-metylo-etan-2-ol lub 2-metylo-etanol licząc numerację węgli od pierwszego łańcuchowego.

izoprop.doc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinku ten incydent potwierdza twój wewnętrzny chaos.

 

Nie chodzi tu o to, że nie mogłeś narysować w przestrzeni.

Według wszelkich prawideł napisanie CH2 oznacza, że węgla trzymają się dwa wodory.

 

Dlatego twój pierwszy wzór nie jest "niedokładnie alternatywny" tylko błędny.

 

nie wolno napisać -CH2-(CH2)- i to nie kwestia zapisu tylko niechemiczności ...

 

Jak juz mówiłem chaos. Już wiem, że czasem piszesz to czego nie myślisz, więc się do tego przyznawaj, tak bedzie szybciej, prawdziwiej i godniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti złośliwie nie przeginaj i nie nadinterpretuj - spróbuj strukturalnie to od razu napisać bezpośrednio w edycji posta to będziesz lepszy nawet od profesora - organika. Pierwsza forma wzoru też była sumarycznie dobra, tylko strukturalnie nie, jak i druga którą błędnie pochwaliłeś bo tak się nigdzie w chemii -łańcuchowo z grupami funkcyjnymi przy rozgałęzieniach w nawiasach- nie pisze. Po prostu - zgoda, błędnie- próbowałem to jakoś przedstawić w standardowej edycji posta zanim ostatecznie specjalnie dla Ciebie użyłem ChemWin-a, przeniosłem szybciutko do Worda i masz dokładnie strukturalnie co trzeba z nazwą systematyczną izopropanolu - mam nadzieję że podoba Ci się to co widać w specjalnym pliku.

 

A teraz łatwiutka zagadka dla Ciebie - które izomery geometryczne: cis czy trans są uboższe energetycznie, dlaczego i co z tego wynika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wolno napisać -CH2-(CH2)- i to nie kwestia zapisu tylko niechemiczności ...

 

Dla polimeru mogło by tak zostać napisane dla izopropanolu nie.

 

Najważniejsze aby zastosowany do czyszczenia szkiełek izopropanol był czysty. Najlepiej przedestylować sobie odrobinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy 'uboższe energetycznie'? Chodzi o to, że cis mają niższą temperaturę topnienia, bo są kiepsko 'spakowane' i oddziaływania międzymolekularne w nich są słabsze, a za to wyższą temperaturę wrzenia bo są polarne i trzeba w nich też zerwać oddziaływanie dipol-dipol? Nie znam się ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłem złośliwy chciałem to zrobić polubownie.

 

To, że twierdzisz, że grupowanie w tej notacji nie istnieje to jakaś totalna katastrofa.

 

w związku w którym dwa razy występuje grupa CH3 na pisałeś ją tylko jeden raz. To jest źle i koniec kropka!!!

 

Powiem tylko, że może i ty coś tam wiesz w tej swojej główce, ale interfejs ze światem zewnętrznym jest totalnie zepsuty. :?

 

ps. no na łatwe zagatki sie chyba nie odpowiada, bo jeszcze mogłoby sie okazać, że pytający pomylił odpowiedzi :lol: a potem sie do tego nie przyzna.

 

Możemy pograć w inne proste zagadki bez odpowiedzi: CIS- to SYN- czy ANTI- itp

 

Co w niczym nie umiejsza faktu, że poraz kolejny dałeś ciała, tym razem w swojej własnej dziedzinie i to ze wstępem podkreślającym swoją naukowość ŻENADA :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti dopiero ten wzór w pliku jest dobry strukturalnie, a inne nie, zgoda?

Żenadą jest natomiast to że popierasz mój ułomny "łańcuchowy"

wzór izopropanolu CH3-CH(-CH3)-OH jak jeszcze go starałem się napisać w standardowej edycji bo naprawdę tak się go nawet półstrukturalnie nie pisze bo nie widać żadnej struktury i nie wiadomo co jest do czego jak się nie widziało go rozrysowanego, tylko dobrze jest tak jak jest w specjalnym pliku. OK?

Po prostu wzorów strukturalnych NIE DA SIĘ teraz pisać w standardowej edycji postów, trzeba robić tak jak zrobiłem przenosząc strukturalny z ChemWin-a, potem do Worda i dopiero wtedy jako załącznik do postu. Też się czegoś w ten sposób nauczyłem.

 

Watteau nie, nie... próbujcie dalej koledzy, to zagadka geometryczna na poziomie dobrego LO, ale ciekawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj strukturalnie to od razu napisać bezpośrednio w edycji posta to będziesz lepszy nawet od profesora - organika

 

CH3-CH-CH3

. . . . |

. . . . OH

 

albo nawet tak... :wink:

 

.......

........

H - C - C - C - H

........

.......

 

I prosze mnie tytułowac od dzisiaj PRZEWIELEBNY SUPERPROFESOR HIPERORGANIK :lol:

 

ps. jak widać to tylko kwestia chcenia i wyobraźni PANIE NIEDA SIĘ :lol:

Ale zgoda humaniści tu odpadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O brawo Hiper Profesorze McArti !!!

 

Tylko pamiętaj że tytułów w nauce nie zdobywa się li tylko pracowitością (ale na forum może spokojnie być) ... a Ty tutaj napracowałeś się co niemiara, nieprawdaż? Ja jednak wolę mój ChemWin lub HyperChem i procedura w/w bo robi się to w sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tym pierwszym sposobem moge się z tobą scigać z czymkolwiek nawet tym Winchemem.

 

Widzisz, bo ja sobie edytory chemicznie pisałem jak jeszcze windowsa na świecie nie było :wink:

 

a drugi to tylko umiejętne wytnij-wklej. Jeżeli ci sie wydaje pracochłonny to rzeczywiście z tym humanizmem miałem racje :lol:

 

ps. Kiedyś jak po technikum chciałem iśc studiować chemie to mój promotor (doktor z polibudy tak na marginesie) stwierdziła, że "Lepiej zdobyć jakiś porządny techniczny zawód, niż potem właściwie się do niczego nie nadawać :wink: i gnić gdzieś na laborkach ze studentami, bo na prace naukową kasy niema" Poważnie mi tak powiedziała :lol: , ale nie, że miałbym cos do chemii w technikum miałem tone chemii i laborek i było bardzo fajnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. Kiedyś jak po technikum chciałem iśc studiować chemie to mój promotor (doktor z polibudy tak na marginesie) stwierdziła, że "Lepiej zdobyć jakiś porządny techniczny zawód, niż potem właściwie się do niczego nie nadawać  :wink: i gnić gdzieś na laborkach ze studentami, bo na prace naukową kasy niema" Poważnie mi tak powiedziała  :lol: , ale nie, że miałbym cos do chemii w technikum miałem tone chemii i laborek i było bardzo fajnie :)

 

No to w takim razie też jest to fajna metoda, już w/w gratulowałem.

 

Widać że przez niektórych ludzi jak ta promotor w naszym kraju tak wygląda jak wygląda, to raczej ona nie powinna zajmować się tym czym zajmowała... karygodne aby tak zohydzać młodzieży naukę chemii. Cieszę się że lubisz chemię, to zarazem i nauka, i zabawa, i przyjemność, a pieniądze to sprawa wtórna, jakie są takie są, ważne aby robić to co się lubi. Poza tym akurat chemicy są raczej rozchwytywani więc promotorka bzdury gadała, a wielu moich kolegów - naukowców ze stopniem dr chemii naprawdę nieźle sobie poczyna. Szkoda że nie pociągnąłeś chemii dalej, takich ludzi nam trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

He he jak się amator chemi a zawodowy astronom przy okazji wziął za odpalanie amatorskiej rakiety 2 dni temu to zginął na miejscu pod Krakowem tak więc zabawa z chemią to nie żarty ani przelewki :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Może i nie smaczne Mirku ale ostrzegawcze, sam bawiłem się przez lata pirotechniką rakietową i wiem coś o tym bo niejedna rakieta mi rozerwała wyrzutnię na strzępy i zostawiła krater na polu startowym.

Teraz nie patrzę na to juz jak na kawał męskiej przygody ale jak na lekoomyślość graniczącą z brawurą i głupotą i cytuje ku przestrodze innych póki jeszcze czas na opamiętanie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu tylko że zabawa z chemią to raczej nie tylko pirotechnika a super ciekawy ogrom rzeczy poza tym... jako chemik amator chyba wiesz o tym najlepiej. Dobrze że ostrzegasz przed nierozsądną brawurą ale gdyby u nas był lepszy system kółek chemicznych w szkołach etc. i w ogóle nauczania chemii z lepszymi ludźmi już w szkole podst. to inaczej by to wszystko wyglądało w naszym biednym kraju... Tu jest raczej "pies pogrzebany".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Marcinie, ja też zaczynałem od kółka chemicznego jeszcze w podstawówce a potem przyszedł czas na skomplikowane i wieloetapowe syntezy organiczne w szkole średniej jako hobby, ile mi po tym zostalo materiałów i szkła wie tylko kolega z forum który odkupił moje spore zapasy odczynników i aparatury szklanej już po latach jako zbędny balast z kuchennego Balkonu :salu:

 

Ps. Mirku przepraszam za ostre słowa ale Krakowskie media przedstawiły to zupełnie inaczej niż wynika z bezpośredniej relacji uczestnika wypadku w Forcie Mydlniki z Astronetu, pokój jego duszy chemika 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to było technikum?

 

Technikum Ochrony Środowiska specjalność technologia wody

 

[ Add: 04 Sie 2004 19:27 ]

to inaczej by to wszystko wyglądało w naszym biednym kraju...

 

No .. amfetamina była by pewnie tańsza :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę toć to ja przy mgr mam specjalność chemia środowiska a pracę mgr pisałem z chemizmu wód powierzchniowych... a takim w stosunku do mnie byłeś opozycjonistą a nawet mamy podobne papiery... Gdyby było więcej takich to w Polsce byłoby więcej prawdziwej chemii a mniej amfy...

 

Nota bene astronomia i chemia mają ze sobą mnóstwo wspólnego, choćby analiza spektralna widm substancji i obiektów kosmicznych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.