Skocz do zawartości

Trójkąt Wiosenny


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też sądzę, że to będą Arktur, Spica i Regulus. Niezły ten pomysł z trójkątem wiosennym. Ale chyba takie coś oficjalnie nie istnieje. Dobre skojarzenie.

 

Może by teraz poszukać trójkąta jesiennego i zimowego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za poprawne odpowiedzi.

Ja też, przyznam się bez bicia, nie wiedziałem. Dowiedziałem się o tym kilka dni temu od ucznia szkoły podstawowej na pokazie nieba wiosennego, który robiłem w podkrakowskich Świątnikach Górnych.  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za poprawne odpowiedzi.

Ja też, przyznam się bez bicia, nie wiedziałem. Dowiedziałem się o tym kilka dni temu od ucznia szkoły podstawowej na pokazie nieba wiosennego, który robiłem w podkrakowskich Świątnikach Górnych.  ;)

 

To dobre jest człowiek uczy się całe życie. Choć ja bym postawił na to, że od dzieciaków to ja się będę uczył o internecie i komputerach. No ale jeżeli dzieciaki w temacie astro mogą nas czymś pozytywnym zaskoczyć to tylko się cieszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trójkąt jesienny: Kapella, Aldebaran i Hamal

 

Hamal w Baranie? Nie lepiej Polluxa w bliźniakach troszku jaśniejszy, a że trójkąt lekko spłaszczony to co z tego:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę i na to, że tuż obok, na zachód od niego, jest pochylony ku Krukowi, uciekający przed nim Puchar z resztką wody, której Kruk za karę nie może się napić. Jako humanista znasz zapewne tę przypowieść z mitologii greckiej ;-)

 

Kruk razem z Pucharem, gdy wiemy o co tam chodzi, wyglądają jeszcze ciekawiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdozbiór Kruka wygląda naprawdę bardzo efektownie. Tworzy go kilka stosunkowo jasnych gwiazdek.

 

Najjaśniejsza gwiazda w tym gwiazdozbiorze to gamma Kruka - Gienah (2,59 mag.)

 

Inne jasne gwiazdy to:

 

Minkar (epsilon Kruka - 3,00 mag.)

Kraz (beta Kruka) - 2,65 mag.)

Algorab (delta Kruka - 2,95 mag.)

 

A teraz coś z mitologii

 

Według greckiej legendy, jasne gwiazdy konstelacji wyobrażają Kruka. Bóg Słońca i światła Apollo posłał go po puchar żywej wody, która miała być złożona w ofierze Zeusowi, jednka kruk poczuł w drodze głód i miał ochotę na figi, te zaź były jeszcze zielone. Poczekał więc, aż dojrzeją, zaspokoił głód, a nstępnie wrócił, ale z pustym pucharem, wymawiając się Hydrą, która jakoby nie zezwoliła mu zaczerpnąc żywej wody ze źródła. Apollo, jako opiekun życia i porządku, nie mógł przebaczyć takiego kłamstwa i dlatego ukarał Kruka.

teraz musi on stale stać przed przechylonym pucharem wody, z którego jednka nie może się napić, gdyż strzeże go Hydra. W ten sposób z przypadkowego zgrupowania gwiazd fantazja ludzka wyczarowała na niebie obok siebie mitologicznego Kruka, Puchar i Hydrę.

 

-Pozdrowienia-

Filip Polewczyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.