Skocz do zawartości

Astronautyka w grach video


SebaSan1981

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Założyłem ten temat bo jest on w jakimś stopniu związany z astronautyką i astronomią.

 

Jakiś czas temu natrafiłem na bardzo ciekawą grę nawiązującą w bardzo dużym stopniu do tematyki naszego forum. Została ona wydana na 8-bitową konsolę Nes (w Polsce z ośmiobitowców bardziej są znane pegasusy i famicom).

 

Space Shuttle Project to symulator lotów w kosmos stworzony przez firmę Absolute. Gra jest bardzo ale to bardzo ciekawa, porusza bowiem temat misji promów kosmicznych NASA.

Śmiechem-żartem szkoda że nie ma możliwości wyboru pomiędzy USA i Rosją, przyjemnie by było  polecieć w kosmos Sojuzem :) Graczowi do dyspozycji pozostali tylko amerykanie ale i tak jest się z czego cieszyć.

 

spaceshuttle-label.jpg

 

Gra okraszona wspaniałą grafiką i animacją (w przypadku lotu wahadłowcem nie mogło być inaczej) polega głownie na wybieraniu opcji, kierunku poruszania się, zręcznościowym omijaniu przeszkód oraz wciskaniu odpowiednich przycisków pada w odpowiednim czasie. Animacje i widok w grze zmienia się co chwila, dzięki czemu nie ma mowy o jakiejś monotonii lub nudzie. Pod względem audiowizualnym gra jest niezwykle dopracowana. Szczególnie cieszą takie smaczki jak animacja startu wahadłowca, odrzucanie rakiet, przelot nad Ziemią z księżycem w tle. Jednym słowem - rewelacja!!

 

spaceshuttleprojecttitle.pngspaceshuttleproject.pngnes_space_shuttle_project_2.gif

 

Space Shuttle Project jest to gra którą powinien zobaczyć każdy miłośnik astronautyki i konsolowej rozrywki. Dla mnie jaki miłośnika gier retro jest olbrzymią niespodzianką że gra o takiej tematyce wogóle powstała. Za to twórcom należy się medal :D

 

Poniżej film z YouTube prezentujący grę:

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na NESa, to rzeczywiście bardzo dopracowana wizualnie. Ale teraz to bardziej ciekawostka dla fanów retro;) Astromaniakom żyjącym w XXI. wieku polecam współczesną wersję: Orbiter (http://orbit.medphys.ucl.ac.uk/index.html). Oprócz tego w symulatorze lotniczym X-Plane jest możliwość poćwiczenia lądowania promem kosmicznym:)

 

PS.

Ze starszych rzeczy na PC był jeszcze Shuttle (http://www.mobygames.com/game/shuttle-the-space-flight-simulator) oraz MS Space Simulator (http://www.mobygames.com/game/microsoft-space-simulator).

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze taką grę (nie dane było mi w nią zagrać):

strona z opisem gry

 

Oj, stary, nawet nie wiesz jaką frajdę sprawiłeś mojemu pięcioletniemu synkowi tym filmikiem. Strasznie się cieszył, że dobrze było widać, jak się "occepiają lakiety pomocnice" :D

Pół godziny w kółko to oglądał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Przypomniało mi się jeszcze coś... jakieś trzy lata temu natknąłem się na emu na bardzo interesującą strategię pt. Overlord. Gra stworzona przez firmę Probe ale wydana pod szyldem Virgin spodobała mi się od pierwszego wejrzenia. Nie jest to typowa strategia z polem bitwy i walczącymi naraz setkami przeciwników. W Overlord większy nacisk jest położony na wybór odpowiednich opcji a co się z tym wiąże - umiejętne rozbudowywanie bazy, kupowanie jednostek bojowych oraz transport wojsk.

 

OverlordU_007.pngOverlordU_003.pngOverlordU_004.pngOverlordU_002.png

 

Możliwości logistyczne i taktyczne są bardzo rozbudowane. Na początku sterowanie w grze może wydać się skomplikowane ale po dłuższym czasie gracz bez problemu będzie rozpoznawał wszystkie opcje, czytał komunikaty (wyświetlane teksty sa bardzo ważne!!).

Overlord może poszczycić się śliczną oprawą graficzną. Wszystkie menusy i opcje wyglądają przepięknie, animacje futurystycznych pojazdów i budowli prezentuja się rewelacyjnie. Audio podczas gry niczym się specjalnym nie wyróżnia, są to pojedyncze dźwięki komunikatów oraz jednostek bojowych w akcji.

 

OverlordU_006.pngOverlordU_005.png

 

Overlord to gra o niesamowitym klimacie tworzonym przez niesamowicie wyglądające futurystyczne budowle i technologie. Poza tym w grze występują cztery rasy do wyboru (różnią się tylko "stylistyką" miast bo jednostki mają identyczne) i każdy gracz wybierze jakąś dla siebie.

Podsumowując - jest to z pewnością jedna z najciekawszych i najlepszych strategii na Nes i ściśle związana z kosmosem co sprawia że może być interesująca dla miłośników tematu :)

Edytowane przez SebaSan1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klasyka to gra Freelancer ( symulator lotów, eksploracja, podbój, można wybierać frakcje):

 

link

 

jeszcze większa klasyka to oczywiście Frontier :

 

link

 

a najstarszą, "poważną" grą, która pamiętam, to na Atari Last Starfighter (to "pykanie" na ekranie układów słonecznych !!!), mam ją do dzisiaj na emulatorze. p.s. wcale się długo nie wgrywała, ok 120 obrotów na magnetofonie, mozna było do sklepu skoczyć:) :

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moją ulubioną grą Astro/Sci-fi jest seria X na podobnych zasadach jak Freelancer. Kosmiczna walka pomiędzy frakcjami (nieraz tworzą się gigantyczne bitwy), eksploracja, budowanie fabryk, złożony galaktyczny handel...i wiele, wiele więcej. A wszystko to w scenerii jak z APOD'a. Przelot przez pierścienie Saturna, zagłębienie się w mgławice i zderzenie się z pustką kosmosu. Straciłem przy tej grze wiele godzin ale nie żałuję :)

 

Obecna część

 

19902.jpg

8717258826678659_l.jpg

 

A niedługo wychodzi najnowsza część serii. Generalnie wyrosłem już z gier.... ale tego nie przegapię :)

Edytowane przez baseon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich miło:)

Mam takie pytanko w postaci czy do gry SpaceShuttleMission jest jakieś spolszczenie? gra mi się bardzo spodobała ,ale ja z angielskiego to nie za bardzo ;/

Wystarczy poszukać....

Mi to zajęło łącznie 30 sek. (Google - wpisanie nazwy gry - sprawdzenie na 1 str. wyników wyszukiwania - wpisanie nazwy gry + spolszczenie i to samo ...). Nie ma spolszczenia .

 

Witamy na forum ! :) Życzę wielu udanych obserwacji, pogodnych nocy i usiądnięcia za sterami prawdziwego wahadłowca (nie takiego z gry).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy poszukać....

Mi to zajęło łącznie 30 sek. (Google - wpisanie nazwy gry - sprawdzenie na 1 str. wyników wyszukiwania - wpisanie nazwy gry + spolszczenie i to samo ...). Nie ma spolszczenia .

 

Witamy na forum ! :) Życzę wielu udanych obserwacji, pogodnych nocy i usiądnięcia za sterami prawdziwego wahadłowca (nie takiego z gry).

 

A miałem nadzieje że wyjątkowo szukanie mi nie idzie, no ale cóż jak nie ma to niema.

Do tych życzeń to dzięki i nawzajem i ja dołożę "zepsutych latarń w promieniu 20 kilometrów" :szczerbaty:

a do tego wahadłowca to oczywiście już polskiego z PAAPK (Polskiej Agencji Astronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) :D , Kto powiedział że w wyprawie na marsa Polska się nie liczy jako główny kandydat? :szczerbaty:

Pozostają mi 2 opcje nauczyć się dobrze angielskiego lub znaleźć inną równie fajną gierke , bo dłuższym zastanowieniu wybiore jednak 2 opcje;D ale nadal mam nadzieje że kiedy śpojawi się spolszczenie owego symulatora:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Moją ulubioną grą Astro/Sci-fi jest seria X na podobnych zasadach jak Freelancer. Kosmiczna walka pomiędzy frakcjami (nieraz tworzą się gigantyczne bitwy), eksploracja, budowanie fabryk, złożony galaktyczny handel...i wiele, wiele więcej. A wszystko to w scenerii jak z APOD'a. Przelot przez pierścienie Saturna, zagłębienie się w mgławice i zderzenie się z pustką kosmosu. Straciłem przy tej grze wiele godzin ale nie żałuję :)

A niedługo wychodzi najnowsza część serii. Generalnie wyrosłem już z gier.... ale tego nie przegapię :)

Z miejsca nabrałem smaka. Koniecznie to dorwę i sprawdzę. Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

To mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich miło:)

Mam takie pytanko w postaci czy do gry SpaceShuttleMission jest jakieś spolszczenie? gra mi się bardzo spodobała ,ale ja z angielskiego to nie za bardzo ;/

 

Dawno nie zaglądałem na to fajne forum.. Wspominałeś o poszukiwaniach gry Space Shuttle w polskiej wersji językowej. Z tego co wiem to na żadnym carcie póki co nie ma gry w tej wersji ale jeśli chodzi o rom do emulatora to powinno dać się tego typu translację wykonać. Pogadam z kilkoma kolegami z innego forum, którzy zajmują się tłumaczeniem gier. Może coś się uda osiągnąć i na światlo dzienne wyjdzie ta ciekawa gierka w wersji PL :)

 

Przypomniałem sobie jeszcze o jednej grze. Jako zapalony fan retro konsol i retro gier nie mogłem nie nabyć wspaniałego carta na Nesa jakim jest Solar Jetman. Gra opowiada o przygodach załogi statku kosmicznego eksplorującego różne planety. Najciekawszym smaczkiem jest poruszanie się w grze i bardzo ciekawie zastosowany efekt oddziaływania grawitacji każdej z planet na pojazd kosmiczny gracza.

 

Solar_Jetman_NES_ingame.jpg

 

Poza tym każda z planet charakteryzuje sie innym rodzajem powierzchni. Polecam gorąco wszystkim miłośnikom retro gier!! Dla zachęty krótki filmik z gameplayu na YouTube:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.