Skocz do zawartości

Dwie kuleczki


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Gość polaris

Fajne szkice, natomiast mam pewne wątpliwości co do M4.

 

Napisałeś, że jest niewielka, a ze szkicu widać, że również mocno skondensowana. Natomiast M4 jest luźna i większa (!) od M13. A od M92 większa dwukrotnie. Dwa dni temu miałem ją na widelcu w 8" i bez trudu rozdzieliłem jaśniejsze gwiazdki, a gromada zajmowała większą część pola widzenia.

 

Mam pewnie przeczucie, że naszkicowałeś M80 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żeś mi gwoździa dobił.

Chyba rzeczywiście się pomyliłem. Obadam to zaraz i poprawię nazwę.

 

Dzięki za czujność.

 

*EDIT*

 

Po przejrzeniu wielu szkiców (bardzo podobnych), wszystko wskazuje na to, że jest to rzeczywiście M80!!

Jeżu, ale wstyd :D Nie wiedzieć, co się szkicuje. Usprawiedliwiam się tym, że było ciemno ;)

 

Przepraszam za pomyłkę. A Tobie Polaris wiszę dużeeee piwko, za wskazanie tej dużej pomyłki.

 

Jedno jest pewne. Jesteś prawdziwym fachowcem od DSów, serio.

 

Jeszcze raz dzięki. Poprawiłem numer.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olo - zawsze można zrobić plate solving w pinpointcie... :D

 

Można by, ale wtedy to bym się dopiero wstydził, jak nastawiałem gwiazdy nie w tych miejscach, co powinny być ;)

 

Spoko. Nawet sobie nie wyobrażam, że Olo mógłby pójść w zaparte, że to M4 :)

 

Wszystko ma swoje wyjaśnienie i dobre strony. To jest własnie przykład, jak się człowiek przyzwyczai do GoTo. Naciskasz "goto" i resztę masz w nosie ;)

Wczorajszej nocy obserwowałem obydwie gromadki po 2 razy, więc mi się coś porąbało. Ta większa gromada, czyli prawdziwa M4!! :) , prezentowała się zupełnie inaczej. Była ciemniejsza, o wiele bardziej rozległa, znacznie luźniejsza i widać było pojedyncze gwiazdki.

 

Teraz mam silną motywację, aby usiąść do niej następnym razem i zrobić jej porządny, dbały szkic. Będzie z dedykacją dla Ciebie, Marcin :)

 

pozdrawiam

 

 

P.S: Bywam roztrzepany :D

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Teraz mam silną motywację, aby usiąść do niej następnym razem i zrobić jej porządny, dbały szkic. Będzie z dedykacją dla Ciebie, Marcin :)

Czekam zatem na M4 :)

M80 jest z rzadka wspominana więc jej szkic na pewno wart jest Twojej pracy.

 

Warto wspomnieć, że M80 jest 4,5x dalej od nas niż M4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... bardzo fajnie Ci obie wyszły ... miejscóweczka fajna (tylko chwilami wiało jak w kieleckim ;) ) ... przy najbliższej okazji porównam ją z tą o której Ci opowiadałem - w Łabowej...

Edytowane przez pladal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.