Jump to content

Supernowa w M51


Recommended Posts

Jasna jest skubana (oczywiście z punktu widzenia astrofoto). Chciałbym kiedyś uwiecznić takie zjawisko - niestety m51 jest już w niedostępnym dla mnie rejonie nieba. Adam, powypalaj trochę klatek :)

Link to post
Share on other sites

Wygląda na to, że supernowa pojawiła się wcześniej - na zdjęciach z 30 maja (02:21 UTC) jeszcze jej nie było.

 

avant_10.jpg

 

 

 

Natomiast na zdjęciu z 31 maja (23:39 UTC) supernowa już jest.

 

M51snb.JPG

 

(źródła zdjęć: webastro.net)

 • Like 8
Link to post
Share on other sites

300 sek luminacja

 

CCD Image 13.jpg

 

 

Poprawiłem ostrość i zapuściłem sesje, ale pod obrazek nie fotometrie. Łażą kłaki, o dobry materiał do fotometrii będzie nad moim szopenem ciężko dzisiaj.

 

Pozdrawiam.

 • Like 6
Link to post
Share on other sites

Cholerne kłaki, na północ od Wawy już jest ok :(

 

O której sie jasno teraz robi? Do drugiej rano dociągniemy ?

 

Pozdrawiam.

 

PS. Jeszcze zestawiona ze starą klatką z 31.03.2009

 

1.jpg

 

 • Like 4
Link to post
Share on other sites

Wiadomo już, że obiekt ma swoją własną, niezwykle romantyczną nazwę: SN 2011 dh i należy do supernowych typu II. Na The Astronomer's Telegram pojawiły się informacje o poszukiwaniach (na wcześniejszych zdjęciach z HST) gwiazdy odpowiedzialnej za całe zamieszanie.

Link to post
Share on other sites

Wczorajsza noc poskładana do kupy

 

15x600 sek luminacja.

 

Niestety, pośpiech zaowocował słabą ostrością, a jasne, zasnute jakimś kłakiem niebo koniecznością intensywniejszego niż zwykle odszumiania.

 

SN2011dh.jpg

 

 

 

Dziś może być stabilniej. Może pokuszę się na zebranie trochu materiału do fotometrii (przy obiektach na tle mgławicy lub galaktyki - czyli tam gdzie tło jest czymś, a nie równym szumem, wszelkie niestabilności podczas sesji potrafią sporo namieszać w wyniku, a noce gorące, krótkie i sporo się niestety w atmosferze dzieje).

 

 

Pozdrawiam.

 • Like 6
Link to post
Share on other sites
This is a very exciting scientific discovery, to which amateurs can further significantly contribute! We at the Palomar Transient Factory seek more image data of M51 obtained between May 30 and June 2, 2011. So, if you have imaged this galaxy using a telescope and a digital camera, your data may be very useful to this project!

 

Helpful data would be:

* only if it is of M51 between May 30 and June 2

* only if it is has an accurate time stamp.

 

In case such data exists, please send the raw images, specify the filter(s) used and if possible send images of the same field taken with the same instrument and telescope before May 30, all to: ptf11eon@gmail.com Your help could be crucial for great scientific discoveries! we will not use any data without permission, and will of course credit all useful images.

 

Many thanks Iair Arcavi and Avishay Gal-Yam (for the PTF)

 

Adamie, wysłałeś już swoje zdjęcie? :) "Your help could be crucial for great scientific discoveries" - i ja w to wierzę! Czy może, jak podejrzewam, co drugie obserwatorium prosi o przesyłanie takich danych? :)

Edited by Behlur_Olderys
Link to post
Share on other sites

Wczoraj i mnie udało się uzyskać pamiątkowy obrazek eksplozji:

(konfiguracja jak zwykle, czyli L200/1000, niemodyfikowany Canon 350D, i oczywiście bez guidingu)

 

KK

sn2011dh_04062011.jpg

Edited by Krzysztof_K
 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Pierwsze ruchy fotometryczne z mojej strony.

 

Na początek stack z całej sesji:

 

49x240sek, filtr V. SN2011dh w ramce.

 

Group2.jpg

 

 

STDev i pozycje V i C (gwiazdka odniesienia na razie dobrana pod kątem największej stabilności w trakcie sesji, a nie najbardziej optymalnej gwiazdy dla fotometrii)

 

foto1.JPG

 

 

Krzywa poniżej jest typu DIF, nie odczytujcie z niej jasności obiektu. pokazuje jedynie zmianę jasności w czasie, a nie realną wartość. To zrobię jak uda mi się dorwać sensowną gwiazdę odniesienia i odczytać jej jasność katalogową dla filtru V.

 

foto2.JPG

 

 

Błąd pomiaru jest w okolicach +/-0.02 mag. (błąd jest naniesiony na wykres) wynik jest po uwzględnieniu korekty air mass. To co prawda bardzo krótki pomiar, ale jak w trakcie mniej więcej 3h zmiany są na max 0.08 mag i nie widać żadnego specjalnego trendu, to na mój amatorski rozumek siedzi sobie teraz w plateau i czeka kiedy by tu przygasnąć. A, że supernowa typu IIp potrafi tak się palić i kilkadziesiąt dni to trochę jeszcze nam poświeci.

 

Pozdrawiam.

 • Like 3
Link to post
Share on other sites

Przy warunkach obserwacyjnych jakie wczoraj panowały (siwe niebo i cirrus), astrofotki to najbardziej sensowna forma podziwiania SN2011dh. Pomimo tego dziabnęliśmy ją wczoraj z Uciem w jego 12" wizualnie. Przy 170x dość słabo widoczna zerkaniem. Szkoda że nie wybuchła jakiś miesiąc temu przy ciemnym niebie - była by naprawdę widowiskowa. Nawet jeśli jeszcze pojaśnieje to i tak szału w wizualu nie będzie.

 

No ale: Meade Lightbridge 12" - 4000zł, ES 9mm - 1600zł, paliwo na dojazd na miejsce obserwacji ok 50zł, zobaczenie na własne oczy gwiazdy odległej o 30000000 lat świetlnych - BEZCENNE... :notworthy:

Edited by Jules
 • Like 2
Link to post
Share on other sites

No to fotometrii odcinek drugi:

 

 

Poszukując referencji w sieci, zauważyłem, że wiele różnego rodzaju materiałów łapie gwiazdkę USNO-B1.0 1372-0290320 jako gwiazdę odniesienia dla rejonów M51.

 

compare-map.JPG

 

Co ciekawe, nawet natknąłem się na jakiś tutorial do IRISa który bazował na tej gwiazdce. Sprawdziłem w vizierze i faktycznie, może to być niezły strzał:

 

http://vizier.u-stra...===1372-0290320

 

wartości B1C i R1C ma na "1", czyli kalibracyjne były na tym samym kadrze, to oznacza, że pomiar pewny.

 

Odczytałem potrzebne wartości dla kalkulatorka (nie mój, ja za głupi i za leniwy jestem, zassałem sobie z sieci gotowca) czyli B1,B2,R1,R2 oraz Infrared i mój kalkulatorek wypluwa mi wartość tego cośa w V - 16.5mag.

 

No to czas na fotometrię.

 

Selekcja i wprowadzenie wyliczonej jasności dla naszej referencji:

 

selection.JPG

 

I mamy wyniczek

 

curve.JPG

 

heh, równiutkie 15 mag dla filtru V, jak w pysk dał. szczerbaty.gif

 

Nie mam pojęcia jak się to przelicza na wizualne, ale dla ludzkiego oka będzie "nieco" tylko jaśniej.

 

Pozdrawiam.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Dwie sprawy Hansie.

1. Przy pomiarze jasności w residua łapie się galaktyka, która jest znacznie jaśniejsza od tła gwiazdy porównania i tu należy dopatrywać się większości błędu.

2. USNO to katalog pozycyjny a nie fotometryczny, jasności gwiazd nie są w nim specjalnie dokładne. Zasadniczo do porównań poleca się Tycho.

 

I jeszcze uwaga techniczna. Pomiar jasności należy robić z 3 jaśniejszych gwiazd porównania rozłożonych tak, żeby nasz obiekt znajdował się wewnątrz trójkąta przez nie stworzonego.

Link to post
Share on other sites

Racja.

 

Ale aby zmieścić się w sensownym czasie trzeba robić na tym co się ma. Danych nie słałem do AAVSO własnie dlatego, że nie są w 100% pewne. Co do tła pomiaru, specjalnie dobrałem tak aperturę (4pix) i gap (2 pix) aby zminimalizować wpływ światła z samej galaktyki na pomiar. Co do katalogu, osobiście preferuję bazę na 2MASS, USNO jest uznawany za śmietnik przy poważnej pracy, ale obiekty na B1C i R1C mające wartość "1" można śmiało brać na pewniaka. Tycho ze względu na swój "płytki" zasięg (niecałe 12 mag) w ogóle nie za bardzo się nadaje niestety. Tu nie sprawdzi się nam na pewno.

 

Pozdrawiam.

Edited by Hans
Link to post
Share on other sites

Próbowałem w jakiś sensowny sposób przeliczyć mój pomiar z filtrem V (15mag) na wartość wizualną, ale to nie takie proste.

 

Powiem do czego doszedłem. Zakres widzenia ludzkiego oka (za wiki) to maksymalnie 380-780 nm, ale większość z ludzi widzi w zakresie 400-700 nm.

 

Filtr V jest węższy. Za AAVSO wygląda to tak (http://www.aavso.org/pipermail/aavso-photometry/2008-April/003472.html)

 

SchulerUVBRIYel.jpg

 

 

Już samo to świadczy o tym, że pomiar via filtr V da nieco mniejszą wartość niż wizualny (pomijając wszelkie "ale" dokładności pomiaru wizualnego - kolory gwiazd porównania, technika porównania itd. itd.).

 

Tu nie koniec. Znamy max zakres i oka i V-ki oraz krzywą transmisji samej V-ki. Pytanie, czy udało by się znaleźć taką krzywą dla ludzkiego oka. Znalazłem ciekawy materiał na komercyjnej jednak stronie. Załóżmy jednak, że wszystko jest tu cacy i nie ma błędów. - http://www.swiatlo.tak.pl/1/index.php/czulosc-wzgledna-oka/#

 

Interesuje nas wykres dla pręcików... na pewno? No raczej na pewno, nawet z wielką betoniarką pod okiem SN2011dh jest łapana z problemem. A więc pręciki. Problem w tym, ze o ile dla widzenia fotopowego materiałów i wykresów mówiących o czułości per barwa jest sporo, o tyle dla widzenia skotopowego już nie bardzo. Co znalazłem? Wracam do linku podanego akapit wyżej:

 

cz-oka-wykres1a.gif

 

cz-oka-wykres3a.gif

 

źródło: http://www.swiatlo.tak.pl/pts/pts-czulosc-wzgledna-oka.php#

 

Całkiem zbliżone, tylko czy ja nie jestem w ślepym zaułku? Transmisja filtra to nie czułość sensora jakim jest ludzkie oko. Trzeba by tu jeszcze wmieszać w całość czułość samego sensora ICX285AL siedzącego w ATIKu 314L:

 

qe_icx285al.gif

 

 

http://www.dangl.at/ausruest/atik_314/atik_314_e.htm

 

To by się jeszcze pewnie dało przeliczyć (ale czuje tu hardcore nosem) No nic, zakładam (bez pewności), że mógł bym wyliczyć efektywność V-ki z ATIKiem i porównać z czułością oka, co dało by mi bazę do dalszej walki. wraz z faktem, że V-ka odcina trochu w okolicach 400-450 nm. To jednak nie koniec drogi musiał bym znać wyniki fotometrii naszej supernowej z uwzglednieniem widma... Ups, wujek google i szukamy.

 

I szukamy...

 

I szukamy...

 

cholera...

 

Mam! trafiony zatopiony. Pan Dave Greenan z Irlandii jest najwyraźniej o całe lata świetlne przed mną (star analyser wymiata):

 

http://www.webtreatz.com/

 

Szacun! notworthy.gif Tylko mi chyba nic to nie da... :( muszę dopaść coś bardziej cyferkowego. Wiki?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Supernova#Light_curves_and_unusual_spectra

 

nie za wiele się dowiedziałem...

 

Kończę niestety na tarczy, nie podejmuje się, same zasady przeliczeń są tutaj:

 

http://www.aavso.org/publications/ejaavso/v31n2/128.shtml

 

Jak się znajdzie kozak który to przeliczy opisując co i dlaczego robił, stawiam browara.

 

Jedyne co mi zostaje na koniec, to powiedzieć, że nie robiąc wszystkich wymienionych ruchów opisanych wyżej sprawdziłem na chybił trafił wartości wizualne i via V dla kilku gwiazd o jasności w okolicach 15mag dla V i ich odpowiedniki w pomiarze wizualnym były jaśniejsze o 0.4 do 0.6 mag.

 

Pozdrawiam.

 

 

 

Link to post
Share on other sites
Próbowałem w jakiś sensowny sposób przeliczyć mój pomiar z filtrem V (15mag) na wartość wizualną, ale to nie takie proste.

 

Pytanie tylko, skąd Ci się wzięło to 15 mag?

 

Możesz mi udostępnić jakąś 1 klatkę z tej sesji w oryginale?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 14 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 250 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.