Skocz do zawartości

Supernowa w M51


E.Eri

Rekomendowane odpowiedzi

Próbowałem w jakiś sensowny sposób przeliczyć mój pomiar z filtrem V (15mag) na wartość wizualną, ale to nie takie proste. (...)

 

Jedyne co mi zostaje na koniec, to powiedzieć, że nie robiąc wszystkich wymienionych ruchów opisanych wyżej sprawdziłem na chybił trafił wartości wizualne i via V dla kilku gwiazd o jasności w okolicach 15mag dla V i ich odpowiedniki w pomiarze wizualnym były jaśniejsze o 0.4 do 0.6 mag.

 

Hans, ale po co chcesz przeliczać te wartości? V to V a wizual to wizual...

 

Jeśli chcesz przesłać wyniki pomiarów do AAVSO, to nie ma sensu szukać własnych gwiazd porównania tylko trzeba skorzystać z gotowych zestawów przeznaczonych do fotometrii. Na poniższej mapce naniosłem wartości mag dla filtra V (jeśli zechcesz z tego zestawu skorzystać, w polu "mapa" wpisz: 4936lwi). Spróbuj może pomierzyć swoje klatki wg tych wartości, bo Twój wynik (15 mag) dość znacznie odbiega od wartości raportowanych przez innych obserwatorów.

 

sn2011dh_pp.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

 

Siądę do tego jeszcze raz jutro. Musze zweryfikować ten mój kalkulatorek do przeliczeń z R1/R2+B1/B2+I USNO na V. Możliwe, że to tu tkwi problem.

 

Jeśli chcesz przesłać wyniki pomiarów do AAVSO, to nie ma sensu szukać własnych gwiazd porównania tylko trzeba skorzystać z gotowych zestawów przeznaczonych do fotometrii

 

Heh, już kolejny sezon łapiąc zmienne dla VSX, operuję w rejonach gdzie nie dostane takich danych. Wyrobiłem sobie w krwi i pocie (oj bolało) kilka "metod" rozpoznawania i pozyskiwania referencji z niczego. Wszystkie są upierdliwe i nie lubię tej babraniny do tego stopnia, że trochę materiału dla VSX na nowych zmiennych do tej pory leży nie zrobione huh.gif .

 

Ale mając USNO na którym względnie łatwo szukać i nowo odkryty kalkulatorek:

 

http://www.astrogene1000.com/DIY/calc_vmag/Calc_Vmags_from_USNO_B1.0_BRI.xls

 

na którym banalnie z USNO pozyskać wartość V dla dowolnej gwiazdy, wszystko stało się szybkie, proste i przyjemne... tylko widać nie do końca dobre.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu sprzed wybuchu, w samym środeczku miejsca gdzie pojawiła się potem SN widac gwiazdopodobny punkt. Czyżby to był prekursor? :blink: Pewnie raczej jakaś gromada, w której może być położony prekursor.

 

KK

Edytowane przez Krzysztof_K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotometria na referencjach od AAVSO dała inny,, bardziej wiarygodny wynik:

 

1.JPG

 

 

2.JPG

 

 

Heh, a taki świat byłby prosty, gdy kalkulatorek dobrze działał :( Niestety, droga przez mękę czyli odnajdywanie na USNO potem lokalizowanie w 2MASS i odczyt jasności z 2MASS mnie nie minie.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

zupełnie nie znam się na astronomii, ale byłam świadkiem pewnego zjawiska, i bardzo chciałabym wiedzieć co to było... znalazłam wasze forum próbując wyguglowac jakąś informację i dotarłam - do wybuchu supernowej!

w sobotę w nocy zaobserwowałam właśnie coś jakby wybuch supernowej, ale był naprawdę jasny. przyjmując że jasność Wenus to -4mag, strzelam, że to była jasność ok -6, zatem nie było to omawiane na tym forum zjawisko. ale tak straszni mnie ciekawi co to mogło być, że zwracam się z zapytaniem - może wiecie co to?

pozdrawiam i jeśli wywołałam zamieszanie to proszę mi wybaczyć :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość astrodamian27

w sobotę w nocy zaobserwowałam właśnie coś jakby wybuch supernowej, ale był naprawdę jasny.

 

Supernowa gołym okiem :g: nie ma możliwości zobaczenia gołym okiem B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

zupełnie nie znam się na astronomii, ale byłam świadkiem pewnego zjawiska, i bardzo chciałabym wiedzieć co to było... znalazłam wasze forum próbując wyguglowac jakąś informację i dotarłam - do wybuchu supernowej!

w sobotę w nocy zaobserwowałam właśnie coś jakby wybuch supernowej, ale był naprawdę jasny. przyjmując że jasność Wenus to -4mag, strzelam, że to była jasność ok -6, zatem nie było to omawiane na tym forum zjawisko. ale tak straszni mnie ciekawi co to mogło być, że zwracam się z zapytaniem - może wiecie co to?

pozdrawiam i jeśli wywołałam zamieszanie to proszę mi wybaczyć :]

 

Dwa najczęściaj prawdziwe wyjaśnienia:

1) samolot podchodzący do lądowania/startujący skierował akurat w Twoją stronę refektor

2) satelita ułożył się tak wzgl Ciebie i Słońca że "puścił zajączka" (pogooglaj "iridium flares")

 

Mniej często: meteor wszedł w atmosferę akurat w Twoim kierunku.

 

Supernowa nie wybucha i gaśnie w kilka sekund, to może trwać tygodniami.

 

Jeszcze jedno - niesłychanie żadkie i zupełnie wyjątkowe: rozbłysk (pogooglaj "pi of the sky" "GRB"). Tu prawdopodobieństwo że to było to jest mniejsze niż wygrana w Totka.

 

Ta "nasza" supernowa w M51 jest nieosiągalna gołym okiem.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno - niesłychanie żadkie i zupełnie wyjątkowe: rozbłysk (pogooglaj "pi od the sky" "GRB"). Tu prawdopodobieństwo że to było to jest miejsze niż wygrana w Totka.

To można od razu wykreślić. GRB to niezwykle słabe zjawisko (w świetle widzialnym), więc nie ma szans na gołe oczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To można od razu wykreślić. GRB to niezwykle słabe zjawisko (w świetle widzialnym), więc nie ma szans na gołe oczy ;)

Szansa, choć nikła, ale jest - np. GRB 080319B osiągnął 5,8 mag (http://grb.fuw.edu.pl/pi/ot/grb080319b/normal.html), więc jakiś szczęśliwiec mógł go nawet zaobserwować gołym okiem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Supernowa gołym okiem :g: nie ma możliwości zobaczenia gołym okiem B)

 

 

Serio??? To co w takim razie widzieli Chińczycy w 1054 roku, Tycho Brahe w 1572 roku, albo Jan Kepler w 1604? Albo co widziało całkiem sporo osób w 1987 w Wielkim Obłoku Magellana?

Edytowane przez majer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to moja pierwsza supernowa :) Nie widziałem jej wizualnie, wyszła jedynie na fotkach. Niebo było zbyt jasne. Kurde... nie mogła się pojawić 2 miesiące temu?

 

Fotografowałem M51 na początku maja, na działce moich rodziców pod Płockiem, a teraz miałem okazję znów być w tym samym miejscu, więc koniecznie chciałem uwiecznić supernową. Niestety - noc jaśniejsza, do tego Księżyc powoli zbliżający się do pełni i do tego lekkie chmurki. Materiał zbierałem w ciągu dwóch nocy, najdłuższy czas naświetlania to 180 s. Materiał obrobiłem teraz "na szybko", nie ma flata i biasa. Galaktykę musiałem agresywniej "wyciągać" z tła, więc prawe zdjęcie urodą nie grzeszy... ale i tak uważam że polowanie się udało. W końcu nie codziennie ma się okazję ustrzelić supernową. Poza tym uczę się, uczę. Astrofoto to naprawdę kawałek sporej wiedzy i wymaga doświadczenia aby otrzymywać zadowalające wyniki. Na razie walę głową w mur jeśli chodzi o ostrość - nie jestem w stanie w Rubinarze ustawić jej idealnie. Co bym nie robił to gwiazdki nie są szpileczkami tylko małymi placuszkami. Poza ty obróbka materiału, szczególnie zaszumionego, to ciągłe balansowanie pomiędzy "widać więcej ale brzydziej" albo "widać mniej, ale ładniej". Montaż EQ3-2 też na szaleństwa nie pozwala. 3 minuty naświetlania z ogniskową 300 mm i tyle. W porywach można zrobić 5 minut, ale wtedy połowa klatek jest do wyrzucenia, do tego należy idealnie ustawić montaż na biegun.

post-16177-0-23722600-1308083688_thumb.jpg

Edytowane przez macciej
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie a propos przesunięć ku czerwieni.... Ponieważ supernowe typu II powstają z gwiazd których otoczki zawierają jeszcze wodór, podczas wybuchu widać linie emisyjne H alfa. Aż prosi się, żeby przy użyciu Star Analysera zrobic zdjęcie widma supernowej. Ja z 80ED nie dam rady, ale z 8-10" na pewno jest to możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Aż prosi się, żeby przy użyciu Star Analysera zrobic zdjęcie widma supernowej. Ja z 80ED nie dam rady, ale z 8-10" na pewno jest to możliwe.

 

Jest link do tak uzyskanego materiału od 2 tygodni ;) - post #24

 

kopia linku tutaj: http://www.webtreatz.com/

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd właściwie wiadomo, że to gwiazda znajdująca się w tej galaktyce, a nie gdzieś bliżej?

pytanie jest bardzo dobre, bo nie zawsze astronomowie znali sposoby żeby sie takich rzeczy dowiedzieć...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Galaktyka_Andromedy

20 sierpnia 1885 w Galaktyce Andromedy zaobserwowano wybuch supernowej (znanej jako S Andromedae lub SN 1885A), pierwszy i jak dotąd jedyny w tej galaktyce. Ze względu na olbrzymią odległość do M31, o której ówcześni nie zdawali sobie sprawy, sklasyfikowano ją błędnie jako nową – zjawisko znacznie mniej spektakularne, ale powszechniejsze – i nazwano Nova 1885. Maksimum swojej jasności, 6m osiągnęła pomiędzy 17 a 20 sierpnia 1885, w lutym 1890 osłabła do 16m. Jej uważnym obserwatorem był Ernst Hartwig z Obserwatorium Dorpat w Estonii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.