Skocz do zawartości

Supernowa w M51


E.Eri

Rekomendowane odpowiedzi

Mój setup nie jest gotowy do pracy ze star analyzerem. Mam go za blisko matrycy. znalazłem niby 2 rozwiązania, tylko jedno droższe od drugiego, więc przeróbka czeka na swój czas. (ta tańsza wersja przeróbki to drugie, manualne koło filtrowe zamiast jednej ze złączek.) Niestety, ślubna sobie zażyczyła boazerie w przedpokoju ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój setup nie jest gotowy do pracy ze star analyzerem. Mam go za blisko matrycy. znalazłem niby 2 rozwiązania, tylko jedno droższe od drugiego, więc przeróbka czeka na swój czas. (ta tańsza wersja przeróbki to drugie, manualne koło filtrowe zamiast jednej ze złączek.) Niestety, ślubna sobie zażyczyła boazerie w przedpokoju ;)

 

Pozdrawiam.

 

Jest też trzecie rozwiązanie - przekonanie żony, że boazeria jest passe ;) Będę próbował choć pogoda nie rozpieszcza i moim zestawem z widmami ciężko zejść poniżej 9 mag....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szału nie ma

nie moge poradzić sobie z balansem kolorów - podejrzewam że sodówki dookoła mnie skutecznie masakrują moje foty

sprawa się wyda przy okazji obróbki M106 (tu już leciałem po 20 minut) i M13 które leżą w kolejce

najważniejsze że i ja mam swoją wersję SN z M51 utrwaloną

 

16 x 10 minut - na tarasie jest fajnie z rozkładaniem sprzętu - pełne zaplecze socjalne - ale to prawie środek Torunia i chyba czeka mnie zakup jakiegoś IDASa z Hutechów żeby nie tracić sesji

 

m51-SN.jpg

 

 

AstroPozdro

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frugosław, nie mógłbyś zamieszczać zdjęć bezpośrednio na forum? Zawsze mam kłopoty, gdy chcę zobaczyć Twoje zdjęcia.

 

:notworthy: kiedyś fotki z fotocosika umiałem wklejać do postów, teraz jakoś mi to nie wychodzi...... :Salut:

 

 

Zrobiłem próbę bezpośredniego wklejenia. I jest sukces!

Dziękuję!

Frugoslaw

Edytowane przez frugosław
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo kiepskiej pogody (chmury, mgła) udało mi się ponownie "cyknąć" SuperNowa z M 51. Chyba jej jasność nieco się zmniejszyła.

 

fe300f3ce22169aem.jpg

 

Zdjęcie mocno zaszumione, nie potrafię skutecznie usunąć szumów , pomimo dwóch darków... :Boink:

Frugoslaw

Edytowane przez frugosław
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Po blisko kwartale od wybuchu jasność SN2011dh spadła do poziomu poniżej 14,5 mag. Wykres, co nie powinno dziwić, jest bardzo podobny do SN1987a i wygląda następująco (obserwacje fotometryczne V):

 

Image2.gif

 

Przy okazji warto zauważyć przydatność amatorskiej fotometrii, szczególnie porównując powyższy wykres z obserwacjami wizualnymi.

 

Image3.gif

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.