Skocz do zawartości

Ino przeleci nad Polską i zakryje gwiazdę!


Pawel_Maksym

Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie zakrycie dla mas i na dodatek (ponoć) dość dobrze przewidziane.

Asteroida Ino na swojej drodze zasłoni jasną gwiazdę w Lwie. Gwiazda ta to HIP 48340 o jasności 8.2 mag. Niestety gwiazda będzie w chwili zjawiska 16 stopni nad horyzontem zachodnim - musicie wiec wybrać dobre miejsce do obserwacji.

Szczerze zachęcam bo pas szeroki i dość pewny - jest duże prawdopodobieństwo pozytywów.

Jeśli jest ktoś chętny pod Bukowcem mam stanowiska do wykorzystania. Asteroida jest dość ciekawa, ponoć niezwykle urozmaicona i nawet stanowiska kilkaset metrów od siebie mogą dać zaskakująco inne rezultaty.

 

Poniżej efemeryda i mapka z zaanonsowanymi stacjami. Na nas opiera się ta obserwacja bo pas pada w miejsca gdzie jest mało obserwatorów tak więc warto się zebrać i zrobić to zjawisko.

 

2011 Jun  7 173 Ino.gif

 

ino_1_mapka.gif

 

Polecam - obserwujcie - rejestrujcie.

 

 

PS

Posiadaczy kamer CCD nie piszących wideo - kamer typowo astro zachęcam do ustawienia zegara z czasem wzorcowym i zrobienia obserwacji drifft scanningiem - czyli naświetlamy obiekt bez prowadzenia. Jeśli ktoś był by chętny proszę na PW o współrzędne podam dokładny czas kiedy na dane miejsce trzeba obserwować.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci co nie obserwowali niech żałują.

Pas się zapewne nie przesunął wiele... skąd wiem... ano dopiero co wróciłem z obserwatorium w Bukowcu, gdzie zarejestrowaliśmy ok. 5 sekundowe zakrycie.

Właśnie je wsysam do maszyny liczącej...

Detale soon!

 

Paweł

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacja w Bydgoszczy udana, mimo chwili nieuwagi, co kosztowało mnie brakiem rejestracji czasu momentu zakrycia.

Czas odkrycia złapałem wzorowo.

Obserwowałem wizualnie + DCF beeper + dyktafon.

 

To tyle tak na szybko, teraz odczytuję zapis i piszę raport.

Potem coś tam jeszcze tu pewnie wrzucę :)

 

Paweł, gratulacje :)

 

Edit 10.06.2011: Są jeszcze dwa pozytywy i jeden negatyw z Niemiec, będzie z czego redukcje robić :)

Edytowane przez Awar
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.