Skocz do zawartości

M-51


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Odjechałem 40 km od Wrocławia w okolice lasów milickich . Tak wyszło M-51.  

 

musisz mi Piotrze to miejsce kiedys pokazac(jezeli jest fajnie:))!!..ja jezdze za Lesnice....okolice Marszowic.:)) ale tam czesto sa mgly itp. to ogolnie wilgotne tereny!! :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie wszystkie zdjęcia robię takim zestawem .

 

 

refr%20.jpg

 

 

Jest to refraktor Celestron 100/500 na montażu Soligora . Montaż przerobił Leszek Jędrzejewski na pełne GO TO z jego własnym softem do prowadzenia . Do tego zestawu stosuję kamerkę MX-7C . M-51 zostało złożone z 18-tu klatek z czasami 45-50 sek każda . Do obsługi CCD stosuję program Astroart 3.0 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Dopowiem jeszcze, że jest to typowy seryjny montaż Soligora, który został rozebrany na części bo w stanie w jakim się go kupuje nie nadaje się do pracy ze sterowniem ze względu na zbyt duże opory tarcia. Montaż został wypłukany z czarnej substancji stanowiącej smar w przekładniach i po regulacji i skręceniu nasmarowany smarem silikonowym w płynie. Dodatkowo skasowane zostały luzy podłużne w osiach obu ślimacznic a także luzy pomiędzy ślimacznicami a kołami zębatymi. Precyzja wykonania montażu jest jednak na tyle dobra że pozwala na opisaną regulację w sposób skuteczny.

Sam napęd stanowią 2 silniki krokowe z przekładniami paskowymi (koła i paski zębate) w proporcji 1:5.W ten sposób na osi Ra z kołem 144 zęby uzyskuje się dokładność sterowania 1.125 sekundy łuku a na osi Dec z kołem 120 zębów dokładność sterowania wynosi 1.35 sek. łuku (na 1 krok silnika). Sposób przebudowy montażu Soligora (jaki działa u Oskara) opisałem na mojej stronie www.lx-net.prv.pl - w tym jednak przypadku zamiast kół gładkich zastosowane zostały koła zębate dla podniesienia dokładności sterowania.

Z tego co wiem, Piotr stosuje system goto do przestawiania montażu i wyszukiwania obiektów a samo śledzenie podczas nagrywania zdjęć realizuje AstroPilot. Dodatkowo, podczas śledzenia z pomocą AstroPilota możliwe jest korygowanie ruchu montażu w zakresie +10% -90% prędkośći podstawowej w obu osiach.

Piotr nie pisał, że w tym zestawie działa automatyczny focuser ale o jego przydatności podczas naświetlania może powiedzieć autor zdjęć.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, problem polega na tym, nie dosc ze kamery CCD sa wyjatkowo czule w zakresie podczerwieni (IR), to w refraktorze przez dyspersje swiatla zakres fali w podczerwieni ogniskuje sie w innym miejscu niz reszta wiazki, wiec powstaje nam w tym miejscu "placek rozmyty", co niszczy nam efekt - bardzo czesto uniemozliwiajac wykonanie ostrej fotki. Dodaj do tego wyjatkowa czulosc CCD na podczerwien i masz obraz katastrofy ;) Po to wlasnie stosuje sie blokery podczerwieni, ktore zwyczajnie wycinaja ten zakres z wiazki swiatla. W refraktorach taki bloker jest niezbedny (rozczepianie wiazki), a przy lustrach jest juz tylko "przydatny" (czulosc CCD w zakresie podczerwieni). :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.