Skocz do zawartości

Izerski park ciemnego nieba


Troll81

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, ZbyT napisał:

aż wstyd się przyznać ale jeszcze tam nie byłem

pod koniec sierpnia IA UWr organizuje w Orlu coroczne warsztaty astrofotograficzne. Formalnie jesteśmy współorganizatorem więc możliwe, że tam będę

kolejna okazja to zlot wrocławskiego oddziału PTMA pod koniec września. Tam na 99% już będę

 

obie imprezy są w okolicach nowiu więc będzie doskonała okazja zapoznania się z jakością tamtejszego nieba

na pewno nie wszędzie da się dojechać samochodem ale do schroniska nie powinno być problemu

 

pozdrawiam

Gdzieś czytałem, że aby wjechać autem do Orlego trzeba mieć przepustkę, to samo chyba do Chaty Górzystów gdzie widoki są lepsze (o ile tutaj w ogóle mozna wjechać) - nie byłby to problem gdyby nie 20-30 kg sprzętu na plecach :)

Edytowane przez sullifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sullifan napisał:

Gdzieś czytałem, że aby wjechać autem do Orlego trzeba mieć przepustkę, to samo chyba do Chaty Górzystów gdzie widoki są lepsze (o ile tutaj w ogóle mozna wjechać) - nie byłby to problem gdyby nie 20-30 kg sprzętu na plecach :)

Po czeskiej stronie jest Jizerka ze sporą bazą hotelową, całkiem dobra droga dojazdowa, nic nie trzeba nosić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, sullifan napisał:

Jak cały ten park ciemnego nieba, 2 kilometry w tę czy tamtą stronę różnicy nie zrobi. Z każdego miejsca świecić będą Liberec, Jelenia, Harrahov i Szklarska :) Jeżeli chcesz nosić sprzęt to nie bronię, podpowiadam tylko fajną i wygodną lokalizację po drugiej stronie granicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Jak cały ten park ciemnego nieba, 2 kilometry w tę czy tamtą stronę różnicy nie zrobi. Z każdego miejsca świecić będą Liberec, Jelenia, Harrahov i Szklarska :) Jeżeli chcesz nosić sprzęt to nie bronię, podpowiadam tylko fajną i wygodną lokalizację po drugiej stronie granicy.

ok, dzięki za namiary, na pewno rozważę ją jeśli temat wjazdu autem nie wypali po stronie polskiej, bo z drugiej strony i tak chce zwiedzić to miejsce w dzień :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzychoo226 napisał:

Jak cały ten park ciemnego nieba, 2 kilometry w tę czy tamtą stronę różnicy nie zrobi. Z każdego miejsca świecić będą Liberec, Jelenia, Harrahov i Szklarska :) Jeżeli chcesz nosić sprzęt to nie bronię, podpowiadam tylko fajną i wygodną lokalizację po drugiej stronie granicy.

tak to mniej więcej wygląda jak mówisz + jeszcze może pomidor włączyć szklarnie, byłem kilka razy na Smedawie, strona wschodnia jest w ok, ale reszta dookoła świeci, chociaż dość nisko, więc w zenicie jest tam cudnie, po czeskiej stronie dojazd jest bardzo ok, no i mają kilka miejscówek turystycznych, po stronie polskiej to chyba Polana Jakuszycka z dojazdem, Świeradów i gondola, na stok izerski na pewno nie wjedziecie bez przepustki, którą wcale nie jest tak łatwo dostać (próbowałem) :) ,no chyba że podłączycie się do jakiegoś zlotu organizowanego przez U.W. okolica do uprawiania jazdy rowerowej super, zresztą do pieszego rajdu też zajefajnioza.

pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, esiulek napisał:

tak to mniej więcej wygląda jak mówisz + jeszcze może pomidor włączyć szklarnie, byłem kilka razy na Smedawie, strona wschodnia jest w ok, ale reszta dookoła świeci, chociaż dość nisko, więc w zenicie jest tam cudnie, po czeskiej stronie dojazd jest bardzo ok, no i mają kilka miejscówek turystycznych, po stronie polskiej to chyba Polana Jakuszycka z dojazdem, Świeradów i gondola, na stok izerski na pewno nie wjedziecie bez przepustki, którą wcale nie jest tak łatwo dostać (próbowałem) :) ,no chyba że podłączycie się do jakiegoś zlotu organizowanego przez U.W. okolica do uprawiania jazdy rowerowej super, zresztą do pieszego rajdu też zajefajnioza.

pozdrawiam.

 

szklarnie włączają pod koniec jesieni i w zimę więc na razie to nie grozi :)

No własnie się zastanawiam, czy niebo tam różni się jakoś znacznie od np jakiejś polany w ciemnej wiosce pod miastem również w tych rejonach.

Wiadomo, że park jest oddalony najbardziej od wszelkich źródeł światła w porównaniu od innych miejscówek, ale z drugiej strony nie jest to jakaś kosmiczna odległość i zastanawiam się czy po prostu nie jest to trochę marketingu

Edytowane przez sullifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, sullifan napisał:

szklarnie włączają pod koniec jesieni i w zimę więc na razie to nie grozi :)

jesteś tego pewien??? ja przejeżdżam obok praktycznie codziennie i przestałem zwracać na to uwagę, widok zapalonej szklarni jest dla mnie praktycznie normalnym, co nie zmienia faktu że przy obserwacjach żyła trochę lata :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, esiulek napisał:

jesteś tego pewien??? ja przejeżdżam obok praktycznie codziennie i przestałem zwracać na to uwagę, widok zapalonej szklarni jest dla mnie praktycznie normalnym, co nie zmienia faktu że przy obserwacjach żyła trochę lata :) 

Ja mam obok siebie w Siechnicach szklarnie z tej samej firmy (citronex) i kiedyś rozmawiałem z pracownikiem na ich temat - włączają tylko jak są krótkie dni czyli głównie zima, w lato to po prostu nie ma sensu bo pomidory mają w dzień wystarczającą ilość światła. No ale jak jest w rzeczywistości tam obok Bogatyni to nie wiem, nie sądzę aby chcieli nie potrzebnie marnować w lato potężną kasę na bezcelowe doświetlanie.

 

U mnie co dzień wieczór w zimę wygląda tak - z odległości 10km - katastrofa

20171122_162938.jpg

Edytowane przez sullifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, sullifan napisał:

Ja mam obok siebie w Siechnicach szklarnie z tej samej firmy (citronex) i kiedyś rozmawiałem z pracownikiem na ich temat - włączają tylko jak są krótkie dni czyli głównie zima, w lato to po prostu nie ma sensu bo pomidory mają w dzień wystarczającą ilość światła. No ale jak jest w rzeczywistości tam obok Bogatyni to nie wiem, nie sądzę aby chcieli nie potrzebnie marnować w lato potężną kasę na bezcelowe doświetlanie.

U mnie co dzień wieczór w zimę wygląda tak - z odległości 10km - katastrofa

20171122_162938.jpg

Może da się jakoś do szklarni zastosować poniższy paragraf 293 ust. 6 Rozporządzenia https://www.lexlege.pl/tech-war-budynkow/paragraf-293/

 

"Urządzenia oświetleniowe, w tym reklamy, umieszczone na zewnątrz budynku lub w jego otoczeniu nie mogą powodować uciążliwości dla jego użytkowników ani też przechodniów i kierowców. Jeżeli światło skierowane jest na elewację budynku zawierającą okna, natężenie oświetlenia na tej elewacji nie może przekraczać 5 luksów w przypadku światła białego i 3 luksów w przypadku światła kolorowego lub światła o zmieniającym się natężeniu, błyskowego, ewentualnie pulsującego."

 

i skierować sprawę do Inspekcji Budowlanej (szczególnie jak komuś świeci w okna) albo do Sanitarnej jeśli komuś przeszkadza to spać.

Co prawda światło jest chyba wewnątrz szklarni, ale wydobywa się bez kontroli na zewnątrz - ogólnie warto wysłać zapytanie do Inspekcji budowlanej czy są jakieś podstawy prawne do wyeliminowania takich uciążliwości. Gdyby inspekcje dostawały mnóstwo skarg na złe oświetlenie musiałoby to w końcu trafić do wyższych urzędów a w konsekwencji Ministerstwo musiałoby podjąć prace nad wprowadzeniem ustawy czy rozporządzenia regulującego problem tak fatalnego zanieczyszczania nieba światem. Kiedy do Inspekcji Ochrony Środowiska wzrosła liczba skarg na odór od ferm czy innych budynków instalacji z których jest zapach amoniaku, siarkowodoru to teraz w przygotowaniu jest ustawa czy rozporządzenie "antyodorowe". = Jednym słowem za mało skarżymy się urzędom na zaświetlenie nieba ! Gdyby wykonać zmasowany atak na petycjami, pytaniami do Ministerstwa Środowiska, Infrastruktury jak długo problem marnowania energii, zdrowia poprzez stosowanie złego oświetlenia nie będzie rozwiązany to może w końcu coś by się ruszyło w tej kwestii. Oby wyszły szybko jakieś Unijne Regulacje przeciw zaświetleniu nieba to u nas też musiałby się coś zmienić.

Warto też się skarżyć do zarządcy danej drogi na źle zamontowane lampy uliczne (zły kąt ich nachylenia, zbyt dużą moc jaką np lampa świeci Ci w okno)

 

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, heweliusz napisał:

Może da się jakoś do szklarni zastosować poniższy paragraf 293 ust. 6 Rozporządzenia https://www.lexlege.pl/tech-war-budynkow/paragraf-293/

 

"Urządzenia oświetleniowe, w tym reklamy, umieszczone na zewnątrz budynku lub w jego otoczeniu nie mogą powodować uciążliwości dla jego użytkowników ani też przechodniów i kierowców. Jeżeli światło skierowane jest na elewację budynku zawierającą okna, natężenie oświetlenia na tej elewacji nie może przekraczać 5 luksów w przypadku światła białego i 3 luksów w przypadku światła kolorowego lub światła o zmieniającym się natężeniu, błyskowego, ewentualnie pulsującego."

 

i skierować sprawę do Inspekcji Budowlanej (szczególnie jak komuś świeci w okna) albo do Sanitarnej jeśli komuś przeszkadza to spać.

Co prawda światło jest chyba wewnątrz szklarni, ale wydobywa się bez kontroli na zewnątrz - ogólnie warto wysłać zapytanie do Inspekcji budowlanej czy są jakieś podstawy prawne do wyeliminowania takich uciążliwości. Gdyby inspekcje dostawały mnóstwo skarg na złe oświetlenie musiałoby to w końcu trafić do wyższych urzędów a w konsekwencji Ministerstwo musiałoby podjąć prace nad wprowadzeniem ustawy czy rozporządzenia regulującego problem tak fatalnego zanieczyszczania nieba światem. Kiedy do Inspekcji Ochrony Środowiska wzrosła liczba skarg na odór od ferm czy innych budynków instalacji z których jest zapach amoniaku, siarkowodoru to teraz w przygotowaniu jest ustawa czy rozporządzenie "antyodorowe". = Jednym słowem za mało skarżymy się urzędom na zaświetlenie nieba ! Gdyby wykonać zmasowany atak na petycjami, pytaniami do Ministerstwa Środowiska, Infrastruktury jak długo problem marnowania energii, zdrowia poprzez stosowanie złego oświetlenia nie będzie rozwiązany to może w końcu coś by się ruszyło w tej kwestii. Oby wyszły szybko jakieś Unijne Regulacje przeciw zaświetleniu nieba to u nas też musiałby się coś zmienić.

Warto też się skarżyć do zarządcy danej drogi na źle zamontowane lampy uliczne (zły kąt ich nachylenia, zbyt dużą moc jaką np lampa świeci Ci w okno)

 

W zasadzie sprawa dość ciekawa, ale to chyba działania w rękach mieszkańców Siechnic czy Bogatyni gdzie są te szklarnie - osobiście nie wyobrażam sobie mieszkać gdzieś obok, a są tam przecież osiedla, w nocy maja jak w dzień, a szklarnie palą do ok 1-2 nad ranem. Z drugiej strony sam zarządca Parku Izerskiego wypowiedział się, że szklarnie nie maja wpływu na sam park i niebo w nim. Pytanie jak jest w rzeczywistości bo jak czytam zdania turystów bywają inne - jak chociażby tutaj na forum.

Edytowane przez sullifan
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sullifan napisał:

W zasadzie sprawa dość ciekawa, ale to chyba działania w rękach mieszkańców Siechnic czy Bogatyni gdzie są te szklarnie - osobiście nie wyobrażam sobie mieszkać gdzieś obok, a są tam przecież osiedla, w nocy maja jak w dzień, a szklarnie palą do ok 1-2 nad ranem. Z drugiej strony sam zarządca Parku Izerskiego wypowiedział się, że szklarnie nie maja wpływu na sam park i niebo w nim. Pytanie jak jest w rzeczywistości bo jak czytam zdania turystów bywają inne - jak chociażby tutaj na forum.

Kim jest zarządca Parku - może to osoba około 50-60-letnia co nie nadąża za zmianami w świecie i nowymi badaniami, bo takich pełno w Polsce. Trafić do takich osób z logicznymi argumentami jest ciężko (bo tak jak jest to jest najlepiej - żadnych zmian nie trzeba).

Tak czy inaczej trzeba wysyłać skargi aby do wyższych urzędów dochodziło że taki problem istniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izerski Park Ciemnego Nieba ma dość nietypowy status. To nie park w sensie Parku Narodowego, ale jako porozumienie władz lokalnych. To jedynie wykazanie dobrych chęci stąd w zasadzie nic formalnego nie płynie dla inwestorów w światło. Byłem kiedyś na warsztatach astronomicznych w tym parku i dyskutowaliśmy na temat LP w tym rejonie. Zasięg spada w kierunku horyzontu, ale w zenicie nie, przynajmniej wg naszych pomiarów i pomiarów prowadzonych przez astronomów z Wrocławia i ekologów. Co  nie zmienia faktu, że szklarnie śmiecą w niebo jak mało kto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 5.08.2019 o 18:12, sullifan napisał:

Gdzieś czytałem, że aby wjechać autem do Orlego trzeba mieć przepustkę, to samo chyba do Chaty Górzystów gdzie widoki są lepsze (o ile tutaj w ogóle mozna wjechać) - nie byłby to problem gdyby nie 20-30 kg sprzętu na plecach :)

Jako, że często tam bywam, to wytłumaczę zasady tam panujące. Jeżeli masz nocleg w schronisku Orlim, to możesz podjechać samochodem. Jakkolwiek jest to niezalecane przez właścicieli. Starają się promować turystkę pieszą i rowerową.

 

Jeżeli chodzi o Chatkę Górzystów, to nie da się dojechać samochodem. Po pierwsze p. Polańscy, są negatywnie nastawieni do zmotoryzowanych- i tu ich popieram, to są góry a nie autostrada. Mają nawet tabliczkę w sali kominkowej "zmotoryzowanych nie obsługujemy". Po drugie, nie da się dojechać czterokołowcem, ze względu na wąski drewniany mosteczek, na którym ledwie mieszczą się 2 rowery:)  Polecam wypożyczyć rower z przyczepką, bo kilka kilometrów trzeba sprzęt nosić. Wiosną, latem i jesienią jest tam moc wypożyczalni. Przyczepki chyba trzeba wcześniej rezerwować (nigdy nie brałem). Z drugiej strony 20 kg na plecach to nie dramat, pod warunkiem średniej kondycji fizycznej :)

 

Co do Chatki, wydaje mi się, że w zależności od fotografowanego obiektu, może przeszkadzać. Polecam bardziej Halę Izerską. Mała uwaga, ze względu na pobliski strumień, wilgoć wzbiera mocniej i szybciej niż na nizinach, czy wyżynach. Hala ma tę przewagę nad Olrim, że jest tam mniej budynków (tylko Chatka) oraz jest w lekkim zagłębieni, co pozwala odciąć się od zanieczyszczenia światłem.

Edytowane przez Kubiłan
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Pozdrowienia z Czech. Od ponad 10 lat nasz klub astronomiczny z Liberca jedzie na Rozdroże Izerskie i nie tylko tutam. 
Na www.skyquality.c jest Rozdroze najbardziej mierzoną lokalizacją w Czechach - w Polsce :) Nasz klub był u podstaw 
Izerskego parku ciemnego nieba. Mamy wiele raportów z obserwacji w Izerach, ostatni z nich można przeczytać na stronie 
naszego klubu astronomicznego tutaj. W przeciwnym razie z radością nawiążemy kontakt z polskimi astronomami 
w okolicy. Czy znasz kogoś jeszcze o prywatnym obserwatorium w Koziej Szyi nad Kopiancom?
Edytowane przez ladin
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.