Skocz do zawartości

Przesunięcie ISS


Feliks

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś na stronie ESA pojawiła się informacja o przesunięciu ISS z orbity 345km na 380km. Z tego co zrozumiałem, ma to zmniejszyć zapotrzebowanie na paliwo przy kolejnych przesunięciach, no ale niestety zwiększy ilość paliwa potrzebną aby dolecieć ISS. Czy dobrze zrozumiałem i jeśli tak, to jaki jest szerszy sens podwyższania orbity ISS?

 

Oto link do newsa:

 

Pozdrawiam,

Feliks

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam na niej jest wart 2 MLD $ "AMS" - superdetektor wszystkiego (egzotycznego!) co tam może latać.

 

Jego konstrukcja to majstersztyk: polimery, magnes, krzem, włókniny, rurki, aerożele, folie, metale, światłowody, fluorki, fotodetektory, nie zapominając o elementach typowo komputerowych. Wykrywa nawet promieniowanie Czernkowa.

Urządzenie to - w przekroju - wygląda jak reaktor atomowy otoczony wieloma różnymi niezwykłymi strukturami.

 

ale ale

 

Uważam i zbyt ;) się chyba nie mylę?

że jest (lub powinien być) jeszcze jeden powód przesunięcia ISS dalej od Ziemi - zmniejszenie złego wpływu "resztek" docierajacych tam z atmosfery i w ogóle złego wpływu Ziemi.

Interesuje nas raczej kosmos w jego - AMS -przypadku i ...

nie tylko jego.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem już, że konieczne jest podnoszenie orbity ISS ze względu na oddziaływanie mikrograwitacji na orbitę stacji.

 

Snuje się wśród ludzi taki dziwny pogląd, że w kosmosie, na orbicie nie ma grawitacji.

Jest to oczywiście bzdura - grawitacja jest praktycznie taka sama jak na powierzchni Ziemi.

 

Nie wiem co jest przyczyną podnoszenia orbity w tym akurat przypadku natomiast faktem jest, że wskutek istnienia na tych wysokościach szczątkowej, ale jednak atmosfery, która minimalnie (ale jednak!) wyhamowuje satelity co skutkuje obniżaniem się ich orbity i w efekcie z czasem spaleniem ich w atmosferze. Dlatego gdy wysokość orbity satelity się z czasem obniża, trzeba ją co jakiś czas podwyższyć.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)no ale niestety zwiększy ilość paliwa potrzebną aby dolecieć ISS. Czy dobrze zrozumiałem i jeśli tak, to jaki jest szerszy sens podwyższania orbity ISS?

 

(...)

 

oczędność paliwa ISS ma na celu zmiejszyć dostawy tegoż właśnie paliwa na stację.

co zwolni znaczną część miejsca w modułach dla większej ilości zapasów, części, narzędzi wody itd., potrzebnych na ISS.

 

tak ja to rozumiem. : ) a nie oszczędność dla samego oszczędzania. : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze zrozumiałem i jeśli tak, to jaki jest szerszy sens podwyższania orbity ISS?

 

W materiale źródłowym jest to dość dokladnie wyjaśnione:

 

Almost nothing remains of Earth's atmosphere at 350 or 400 km except faint whips of gas molecules. These are sufficient, however, to cause the Station's orbit to steadily decay due to drag unless it is periodically reboosted. Moving the Station to a higher orbit means that even fewer reboosts, using even less fuel, must be done in the future.

(...)

"Yes, this means a saving for the ISS but an increased usage for the visiting vessels. Nonetheless, a significantly larger tonnage of food, water, spare parts and research instruments and samples can be sent up, keeping the Station operational until 2020 and beyond,"

 

Czyli: mniejsze zużycie paliwa -> można dostarczać mniej paliwa -> zamiast paliwa można wozić tam większą ilość innych gratów;)

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.