Skocz do zawartości

Zaćmienie Księżyca 15.06.2011


Gość astrodamian27

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Na pokazie w PTMA w Warszawie- na tarasie - było w sumie kilkadziesiąt osób. Sporo osób było też na dachu, w naszym obserwatorium, ale tylko ja z PTMA... Reszta to "inne" jakieś osoby...

 

Pogoda średnia - tak jak kilkanaście lat temu, rozpogodziło się dopiero po

fazie całkowitej (nie do końca, ale można było robić zdjęcia). Jeśli ktoś

teraz chciałby powtórzyć obserwację zaćmienia, ma w Warszawie dobre warunki: teraz jest czyste niebo... :D

 

Zrobiłem sporo zdjęć, wykorzystałem oddziałowy HEQ-5 i mój EDek, ale

niestety, bez napędu... Może coś pokażę.

 

Atrakcją były natomiast dwa przeloty ISS - pierwszy (godz. 21:40) na czystym niebie (w tym miejscu) i o jasności większej niż przewidywana (jaśniej niż -3 mag), drugi przelot (o 23:15) już poprzez chmury.

Do tego trzy przeloty Iridium, w tym dwa o jasności ok. -4 mag, w tym samym miejscu i w odstępie ok. 90 sekund. Bomba !! Zrobiły wrażenie na uczestnikach pokazu... :shocked:

Tyle na razie...

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warszawa - Tarchomin. Trochę kiepsko, dopiero około 23:30 było widać księżyc wychodzący z cienia. Niezmienia to faktu że sam kolor, i widok był niepowtarzalny.

 

W międzyczasie czasie było widać 2 razy ISS bardzo jasnego, i rozbłyski Iridium. Kolega którego zabrałem na obserwacje już prawie się zanudził, na szczęście dodatkowe atrakcje uratowały pokaz.

Edytowane przez Yenek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Bukowcu koło Łodzi chmury.

Dopiero podczas wyjścia Księżyca z cienia Ziemi udało się coś zobaczyć, a i również pofocić (przez chmury co prawda, ale zawsze coś :D)

 

Wokół Obserwatorium Astronomicznego w Bukowcu zebrało się kilku szamanów, nawet przywieźli sprzęt naiwni :D

aDPP_0001.JPG

 

Warto jednak było czekać na te krótkie chwile, kiedy czerwony Księżyc wyłaniał się zza chmur. Był tak plastyczny i .... sferyczny.

Przez lornetkę zaiste przepiękny!

 

aDPP_0002.JPGaDPP_0003.JPG

aDPP_0004.JPGaDPP_0005.JPG

 

Obserwatorium zapłonęło łuną Łodzi od północnego-zachodu

 

aDPP_0006.JPG

 

W międzyczasie ISS latała nad nami. Pierwszy przelot dość nisko i bez przygotowania.

Na kolejny udało się zaczaić z Syntą i tak oto popełniłem MPR (Mój Pierwszy Raz) focąc ISS. Fajna zabawa!

 

bDPP_0001.JPGbDPP_0002.JPGbDPP_0003.JPG

 

pozdr

R

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Materiału mam prawie 4 GB ale ze smutkiem muszę przyznać ze pierwsze zdjęcia są nieostre.

Zac_Ksiez_wide.jpgZacm_Ksiezyca.jpgZacm_Ksiezyca_2.jpgZacm_Ksiezyca_rogal.jpg

 

Jednak mimo że są nie ostre chciałbym złożyć animację. Czy możecie panowie podesłać linka do jakiegoś programu do składania animacji? Tylko jest jeden problem, bo tarcza nie zawsze jest w środku kadru, więc ten program musiałby sam robić wyrównanie. Z góry dziękuje.

Edytowane przez merti
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość astrodamian27

Hej... i kto mówił że będą chmurki B) Koło Ojcowa ładne czyste niebo,godzina 22.30-23.40 zaćmienie obserwowałem gołym okiem z balkonu i fascynujące zjawisko,ładne zaćmienie Księżyca a to podobało mi się jak Księżyc z cienia odsłaniał się od wschodu to taki jak pierścień :D Przy okazji mi nad głową latały trzy Gacki Nietoperze które chwytały komary :o Następne zaćmienie Księżyca jeszcze w tym roku 10 Grudnia 2011 :astronomer2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem się na wzgórzu na skraju mojego osiedla - Gdańsk Morena. Jak tylko rozstawiłem sprzęt, zaczęli schodzić się ludzie z okolicznych bloków z pytaniem co to jest i co ja tu robię. A że Łysy zza chmur wyszedł dopiero około 22.50 (moment wyjścia z zaćmienia), to wcześniej jeszcze na całkiem niebieskim niebie skanowałem Saturna. No i dałem 240x - czyli był duży i z przerwą Cassiniego - bardzo ładnie ogniskował - musiał być w miarę seeing. Jak tylko ktoś podszedł kazałem mu spojrzeć w okular. I wtedy - SZOK !!!! Jedni krzyczeli, inni zaniemówili. Ktoś powiedział nawet, że myślał, że te obrazki Saturna w telewizji, czy w czasopismach, czy gdziekolwiek, to są wymyślone dla bajeru i reklamy. Szli potem do domu po całe rodziny i sąsiadów, no i koło 22.30 już miałbym czapkę kasy gdybym od każdego brał za oglądanie. A że mieszkam niedaleko, wybrał się i mój ojciec na rowerze. Po drodze pytał ludzi czy tam na wzgórzu stoi samochód. Odpowiadali mu z euforią, że nie tylko samochód, ale całe OBSERWATORIUM !!! Także widać, że głód astro w narodzie drzemie. Tyle. Pzdrwm. Mrk

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografia wykonana 15.06.2011 w Kielcach w pomiędzy godziną 23.00 a 23.42 Parametry techniczne : Teleskop Sky Watcher 80ED F=600mm EOS 350D Montaż paralaktyczny EQ6 Parametry składowych fotografii ISO 100-400 Texp: 1,6 - 1/13 sec

Lunar Eclipse low res.jpg

Edytowane przez szary19
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.