Skocz do zawartości

Zaćmienie Księżyca 15.06.2011


Gość astrodamian27

Rekomendowane odpowiedzi

W onecie promocja zdjęć księżycowych, ale z Polski ani jednego :(

http://wiadomosci.onet.pl/fotoreportaze/zacmienie-ksiezyca,4421403,9581750,fotoreportaz-maly.html

komentarz:

 

"Tajna misja NASA pobrała próbkę czerwonego księżyca i przywiezie ją na ziemię do dalszych badań."

 

^_^

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne Pozdrowienia!

Czekając na zaćmiony Księżyc podglądaliśmy go przez teleskopy w Dubaju i Izraelu. W Camku piękne widoki wychozącego z cienia Księzyca rozpoczeły sie po 23h.

Czyli trwajmy do końca zjawiska mimo nienalepszych prognoz.

post-2855-0-49283100-1308234435_thumb.jpg

post-2855-0-24782200-1308234448_thumb.jpg

post-2855-0-85519800-1308234467_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrków widział zaćmienie przez sekundę. Nie było czasu żeby eksperymentować z czasami ekspozycji, losowo dobrane parametry naświetlania i koniec bez szans na poprawienie fotki. To i tak dużo bowiem nie było tutaj widać zaćmienia Księżyca od wielu, wielu lat. Zapomniało mi się trochę jak bardzo zaćmiony Księżyc różni się wizualnie od fotograficznego. Żadna fotka nie przeniesie tak ogromnego zakresu dynamiki ludzkiego oka. Może dla tego astronomowie jeszcze patrzą w okular choć kamery CCD wydają się mieć dużo większy zasięg. Oko zawsze będzie niezastąpione, choćby przy obserwacjach zaćmienia przez dziury w chmurach, gdzie praktycznie nie ma szans na poprawne ustawienie czasów ekspozycji.

 

Z3.jpg

Z1.JPG

Edytowane przez astroccd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jak zwykle przy takich okazjach zawiódł najbardziej nieprzewidywalny czynnik (pogoda). Z trzech godz.(od 22- 24 ) tylko 7 zdjęć jakości poniżej krytyki . N150/900, SPC900NC-SC1,5 : proj afok.sekwencyjna 1x3min- K3CCD. Być może można byłoby uzyskać więcej zdjęć, ale zestaw pracował w automacie.Na zdjęciach widać wpływ pogody.

HK

2011-06-15_23-35-21_00004.jpg

2011-06-15_23-35-21_00005.jpg

2011-06-15_23-35-21_00006.jpg

2011-06-15_23-52-11_00001a.jpg

2011-06-16_00-01-54_00001.jpg

2011-06-16_00-01-54_00002.jpg

2011-06-16_00-06-43_00003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jak zwykle przy takich okazjach zawiódł najbardziej nieprzewidywalny czynnik (pogoda). Z trzech godz.(od 22- 24 ) tylko 7 zdjęć jakości poniżej krytyki

i tak miałeś sporo szczęścia

ja tylko przez kilka minut widziałem Księżyc tuż po rozpoczęciu wychodzenia z cienia ... na dodatek padły mi baterie w małpce :swear:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA Z OKOLIC TCZEWA

 

Na środowe zaćmienie Księżyca wybrałem się nad Wisłę w okolice Tczewa gdzie w grupie kilkunastu osób wspólnie oglądaliśmy to nie codzienne zjawisko.

Częściowo zaćmiony Księżyc, zaczął się wyłaniać zza południowo-wschodniego horyzontu po godzinie 21, na jeszcze dosyć jasnym poszarpanym chmurami niebie.

Próbowałem odszukać księżyc zaraz po wyjściu z domu, nim ruszyłem na wspólne obserwacje, ale bez pozytywnego rezultatu.

 

Gdy dotarłem do miejsca spotkania dosyć późno, towarzystwo nie mogąc znaleźć księżyca z działki we wsi większą grupą właśnie co wybierało się na łąkę nad Wisłą.

Pogoda początkowo nam nie sprzyjała, dosyć rzadkie chmury które się znajdowały nisko nad horyzontem, uniemożliwiały nam początkowo zlokalizowanie Księżyca.

 

Kiedy Księżyc całkowicie schował się w cieniu Ziemi,od ok. godziny 22:10 do ok.22:50 cała nasza grupa w oczekiwaniu na łaskawość pogody,

z wytężonym wzrokiem bacznie wypatrywała Łysego,przy okazji przyglądaliśmy się odległym obiektom które majaczyły daleko na horyzoncie.

Najciekawiej prezentował się zamek w Malborku widziany z odległości kilkunastu kilometrów przez lornetkę. Zamek w powiększeniu 30x wydawał się jak by stał dosłownie po drugiej stronie zaraz za Wisłą. Maksimum zaćmienia nastąpiło o godzinie 22:13, a koniec fazy całkowitej o 23:03.

 

O godzinie 22:50 wilgoć zaczęła ustępować, chmury trochę się przerzedziły

i dopiero wtedy mogliśmy podziwiać Srebrny Glob w innym kolorze niż zwykle.

Początkowo Księżyc był ledwo widoczny, gdyż warstwa chmur była dosyć gęsta i staraliśmy się cokolwiek wypatrzeć przez lornetki, później już z minuty na minutę, było coraz lepiej, udało się nawet zrobić kilka ładnych zdięć. Koniec najciekawszej części zjawiska, wydarzył się o godzinie 00:02. Zaćmienie półcieniowe potrwało jeszcze do ok 01:01. Zaćmienie Księżyca trwało 100 minut i było najdłuższym od 11 lat. Mile zaskoczyła nas stacja kosmiczna ISS która podczas tej nocy wzbogaciła nasze obserwacje przelatując dwu krotnie. Zaćmienie księżyca było wyjątkową okazją do wspólnego spotkania się, lokalnej grupy miłośników astronomii .Pełni wrażeń spędziliśmy jeszcze trochę czasu razem, przy ognisku, w pobliskim gospodarstwie u pana Jarka.

 

Zdjęcia wykonywane refraktorem 100ed czas ekspozycji 0.5s i 0.10s

4ad11a41be150cee.jpg

653c8fe1d48847e7.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warszawa - Tarchomin. Trochę kiepsko, dopiero około 23:30 było widać księżyc wychodzący z cienia. Niezmienia to faktu że sam kolor, i widok był niepowtarzalny.

 

W międzyczasie czasie było widać 2 razy ISS bardzo jasnego, i rozbłyski Iridium. Kolega którego zabrałem na obserwacje już prawie się zanudził, na szczęście dodatkowe atrakcje uratowały pokaz.

Yenek !

Gdzie Ty widziałeś tem Księżyc ???

Ja dokładnie o 23.28 wyszedłem z domu na pobliską łąkę i nic - w którym miejscu obserwowałeś?

Moja miejscówka: Światowida/Mehoffera pomiędzy biedronką a marcpolem

pozdrawiam gratuluję i... trochę zazdroszczę że cokolwiek widziałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze pare zdjęć, wykonanych tuz po pełnym zaćmieniu. Niestety jakość ich jest nie najlepsza, nie zdążyłem jeszcze ustawic ostrości, ale pamiatka bedzie :)))

 

Data: 2011-06-15 22:04:45

Sprzęt: Newton 150/750 + Canon 350D

Miejsce: Gdańsk

post-18687-0-16514200-1308307305_thumb.jpg

Edytowane przez tomeczek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak miałeś sporo szczęścia

ja tylko przez kilka minut widziałem Księżyc tuż po rozpoczęciu wychodzenia z cienia ... na dodatek padły mi baterie w małpce :swear:

 

pozdrawiam

 

Gdybym był na miejscu w obserwatorium na pewno zdjęć było by więcej. Niestety musiałem wyjechać z domu. Ok.20 ustawiłem aparaturę i wyjechałem. Po powrocie nie wierzyłem, że cokolwiek zarejestrowało się i czy w ogóle trafiłem w cel. (montaż ATM, sterowanie LJ). Program K3CCD robił zdjęcie co 3minuty. Co się trafiło to jest. Byłem ok 30km od domu i tam chmury były dużo rzadsze.

HK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem zaćmienie szerokim kadrem z obiektywu 50 mm w czasie fazy całkowitej na tle.. Drogi Mlecznej.

Wykonane w czasie "przypadkowo zaplanowanego" urlopu w okolicach Side w Turcji ( to dobry teren na wszelkie zaćmienia :)

 

Niedługo jak znajdę chwilke dodam kilka ujeć zarówno szeroko jak i wąskokątowych.

 

_MG_3299.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo emocji, dla mnie drugie wspaniałe zaćmienie. A już prawie udałem się na nocny spoczynek.

Przyjaciel pomógł w wydobyciu się z marazmu i dobrze.

Krótka mobilizacja, 2 lornetki 20x60 + Lidletka, aprat z teleobiektywami, chybotliwy statyw i w pole.

Poszukiwanie górki, nie dało spodziewanych efektów, okazało się że od górki ważniejszy jest brak chmur.

22.40 dla nas się rozpoczeło, ujął mnie ogon skorpiona ...

_MG_6032-2.jpg

_MG_6034.jpg

_MG_6061.jpg

_MG_6071.jpg

_MG_6078.jpg

_MG_6109.jpg

 

Musiałem dodać ten niezidentyfikowany obiekt :)

_MG_6075-2.jpg

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.