Jump to content

WWPKF - odpowiedź na pytanie nr 21


Guest
 Share

Recommended Posts

Pytanie nr 21 brzmiało:

 

Są dwie planety A i B o identycznych średnicach.

Planeta A ma albedo 8% a planeta B - 72%.

Ile razy dalej powinna być planeta B, aby mieć tę samą jasność widoczną co planeta A?  

 

Rozwiązanie:

Tzw. zasięgowy stosunek odległości wyraża się wzorem:

 

x = (A1 / A2)^1/2

 

gdzie:

A1 - albedo jaśniejszego c.n.

A2 - albedo "słabszego" c.n.

 

w tym przypadku:

 

x = (0,72/0,08)^1/2 = 9^1/2 = 3

 

Brawo Piotrko!

Link to comment
Share on other sites

Brawo Piotrko! Szybko się uwinąłeś z tym trudnym zadaniem.

 

El Capitano, a co by było gdyby średnice planet były rózne?

Link to comment
Share on other sites

Tę większą trzeba by odsunąć proporcjonalnie dalej, aby utraciła handicap, jakim jest większa (dzięki większej powierzchni widocznej tarczy) ilość odbijanego światła. Gdyby na orbicie, po której obiega Słońce Jowisz, znajdowały się dwa Jowisze jeden większy od drugiego, to ten większy świeciłby na naszym niebie jaśniej, mimo że oba miałyby takie same albedo. Tylko dlatego, że albedo nie dotyczy tak naprawdę ilości odbitego światła, ale "sprawności" powierzchni planety w tym zakresie.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za wyjaśnienia.

 

Ale jeśli odsuniemy tę większą dalej to zmieni się jej temperatura, która chyba jednak ma wpływ na Albedo, czyż nie?

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że określanie/badanie jasności w funkcji rozmiarów liniowych, temperatury, składu chemicznego, itp. parametrów właściwych w zasadzie diagramowi H-R dotyczy wyłącznie gwiazd. Gdyby taki Merkury miał w punkcie podsłonecznym nie +600°C a +500°C, to chyba nie "świeciłby" słabiej - czytaj: nie miałby innego albeda(w kategoriach mierzalnych, rzecz jasna, bo IR i UV co nieco ponoć wspomagają "okno widzialne", a inna temperatura gruntu nadaje mu pewnie nieco innych właściwości).

Link to comment
Share on other sites

Gdyby taki Merkury miał w punkcie podsłonecznym nie +600°C a +500°C, to chyba nie "świeciłby" słabiej - czytaj: nie miałby innego albeda(w kategoriach mierzalnych, rzecz jasna, bo IR i UV co nieco ponoć wspomagają "okno widzialne", a inna temperatura gruntu nadaje mu pewnie nieco innych właściwości).

 

Walnąłeś z grubej rury El Capitano. Prawie niczego nie rozumiem. Doczytam potem.

Ale tak się zastanawiam: jesli by zmienić temperaturę na takim tam Merkurym to te czapki z lodu mogłyby mieć inne rozmiary. A albedo lodu i piasku na Marsie się rózni. Wtedy albedo całej planety by się zmieniło, czyż nie?

 

PS. Przepraszam jeśli uważasz, że są to głupie pytania, ale to w końcu Wspólne Wzajemne ;D Podnoszenie Kwalifikacji Forumowiczów.

Link to comment
Share on other sites

Chciałem szybko i składnie, a wyszło nieładnie.

Widzę, czytając swój post, że za dużo tam ściemniających skrótów myślowych. Zaręczam, że wiem, co masz na myśli. Tylko nie wyszła mi odpowiedź.

 

Nie sądzę, aby czynniki, które opisałeś miały ISTOTNY wpływ na albedo, mieć - na pewno mają. Gdy na Neptunie pojawił się gigantyczny jasny obłok, gdy pociemniał kiedyś Mars (co uznano za dowód wegetacji roślin  ::), a co było stopnieniem szronu) na pewno zmieniły się "zdolności optyczne" tarczy planety warunkujące wielkość albedo. Czerwona Plama na Jowiszu stała się ostatnio jasno beżowo-różowa - Jowisz ździebko pojaśniał. Warstwy chmur na Wenus mają swoją smugową strukturę - ciemnieją i jaśnieją. To prawda - wszystkie te czynniki maja wpływ na "sprawność" luster jakimi są planety. Ale podkreślam: w stopniu bardzo słabym lub wręcz nie mierzalnym.

 

Plamka na zwykłym zwierciadle też zmienia jego sprawność niedostrzegalnie - kropla w morzu.

 

P.S. TURowi kot obświnił lustro, a ten dalej widzi przez niego kwazary  ;)

Link to comment
Share on other sites

P.S. TURowi kot obświnił lustro, a ten dalej widzi przez niego kwazary  ;)

 

Jak mi kot obświnił dywan to jego albedo (kota) znacznie się zmieniło ;D

 

Będę czytał dalej bo to ciekawy temat. Jeszcze raz dziękuję za Twoje wyjasnienia.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.