Skocz do zawartości

iOptron iEQ45 vs. EQ6 (test)


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

pitu pitu dżipijesy..... lepiej poka wykres :)

 

A tak na poważnie.... i tak zaraz ktoś go zamieści ale źle zrobiony, albo w jakiś egzotycznych jednostkach czy programach i zaczną się spekulacje jak na tych 40 stronach forum na cloudynights... gdzie ani jednego konkretu.

 

1. Po prostu krzywą chce....

2. Więcej info na temat Renishaw'ów....

3. Jak się nagrywa PEC ?

 

Od siebie dodam, że można sobie też dokupić do IEQ45 oraz EQ6 za jedyne 1300E enkoder firmy MDA Telescoope - http://www.mda-telescoop.com/index.php?option=com_content&task=view&id=52&Itemid=82 który daje +/-1 arcsec przed guidingiem i PECem ( który w tym momencie jest bezużyteczny )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo cieszy kolejny zawodnik, szczególnie cieszy fakt że jest nieco lżejszy niż EQ6 :) Ja jestem bardzo ciekaw pracy z dłuższymi ogniskowymi. Zakup montażu planuję na jesień i do tej pory wahałem się pomiędzy HEQ5 i EQ6 ale widzę że może paść na zupełnie coś innego.

Można coś powiedzieć na temat ceny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy zamówione nowe wersje, które w tej chwili się produkują. Bedą u nas w przeciągu 2-3 miesięcy. Poprawiono problem występujący w sprzęgle deklinacji (trudno wyważyć lekkie teleskopy - podobno). W egzemplarzach, które były u nas nie zaobserwowałem takich problemów. Najwyraźniej dotyka je selektywnie.

 

Kolejne testy muszą chwilę zaczekać, bo dzisiaj wpadł "zdesperowany" klient i zabrał nam drugiego, ostatniego iOptrona. Kolejne sztuki powinny dojechać w następnym tygodniu. Wtedy wrzucimy na niego coś cięższego i większego.

 

Stay tuned.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pitu pitu dżipijesy..... lepiej poka wykres :)

 

A tak na poważnie.... i tak zaraz ktoś go zamieści ale źle zrobiony, albo w jakiś egzotycznych jednostkach czy programach i zaczną się spekulacje jak na tych 40 stronach forum na cloudynights... gdzie ani jednego konkretu.

 

1. Po prostu krzywą chce....

2. Więcej info na temat Renishaw'ów....

3. Jak się nagrywa PEC ?

 

Od siebie dodam, że można sobie też dokupić do IEQ45 oraz EQ6 za jedyne 1300E enkoder firmy MDA Telescoope - http://www.mda-telescoop.com/index.php?option=com_content&task=view&id=52&Itemid=82 który daje +/-1 arcsec przed guidingiem i PECem ( który w tym momencie jest bezużyteczny )

 

Miałem niewiele czasu na ten test, więc skupiłem się nad stroną typowo użytkową. Czyli - wrzucam teleskop, odpalam kompa, maxima, i robię zdjęcie. W tym procesie badam bezproblemowość. Wykresy to sprawa wtórna i już dawno się w nie nie wkręcam. Montaż ma robić zdjęcie i jeżeli gwiazdki w 10 min są punktowe, to wykres nie jest najważniejszy.

 

Tak jak pisałem, poświęciłem chwilę na nagranie PEC. Używałem PEMPro - bez najmniejszego problemu. Jeżeli PEMPro zapisał mi krzywe i logi, to będę je miał i wrzucę. Nie rozumiem stwierdzenia, że PEC jest "bezużyteczny". Jeżeli zmniejszenie z 24 sekund kątowych do 3-6 sekund kątowych jest nic nie warte, to faktycznie, możesz mieć rację ;) Przy gudiowaniu będzie to mieć znaczenie, bo dzięki PEC montaż będzie miał gładszy wykres i mniejszą dynamikę. Testowe zdjęcie robiłem bez PEC'a, na surowym montażu.

 

A tak na poważnie.... i tak zaraz ktoś go zamieści ale źle zrobiony, albo w jakiś egzotycznych jednostkach czy programach i zaczną się spekulacje jak na tych 40 stronach forum na cloudynights... gdzie ani jednego konkretu.

Jakie spekulacje? Montaż (testowany egzemplarz) ma PE total 24" (+/- 12), czyli jak typowy chiński sprzęt. Nie można od niego oczekiwać astrofotografii bez guidowania ;)

 

Jeżeli masz wątpliwości co do mojej wiarygodności (a tak trochę między wierszami wyczytuje), to przecież możesz wpaść i sam pobawić się iOptronem. Jaki problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście ten montaż może być montażem docelowym dla wielu osób. To czy będzie killerem Eq6 to także w głównej mierze będzie zależało od ceny. No właśnie chyba możemy już poznać cenę - skoro jeden montaż już poszedł w Polskę.

Pytanie, co to znaczy "docelowy"? O wizualu nie mówimy, bo wiadomo - włożyć można tyle, żeby montaż się nie złamał ;) Natomiast astrofotografia to już inna para kaloszy. Pytanie jest otwarte: jaki największy zestaw iOptron jest w stanie efektywnie trackingować. Bez empirycznych testów nie ma co wierzyć w te 20 kg, bo wg mnie, żaden z popularnych montaży nie jest w stanie ponieść zesatwu na newtonie, ważącym 20 kg. Takie masy tylko na montażach premium, kosztujących >10000$.

 

Dla mnie kwestia jest prosta. Jeżeli iOptronem da się fotografować z newtonami 8" to będzie dobrze.

 

Cenę podam dzisiaj wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem niewiele czasu na ten test, więc skupiłem się nad stroną typowo użytkową. Czyli - wrzucam teleskop, odpalam kompa, maxima, i robię zdjęcie. W tym procesie badam bezproblemowość. Wykresy to sprawa wtórna i już dawno się w nie nie wkręcam. Montaż ma robić zdjęcie i jeżeli gwiazdki w 10 min są punktowe, to wykres nie jest najważniejszy.

 

Tak jak pisałem, poświęciłem chwilę na nagranie PEC. Używałem PEMPro - bez najmniejszego problemu. Jeżeli PEMPro zapisał mi krzywe i logi, to będę je miał i wrzucę. Nie rozumiem stwierdzenia, że PEC jest "bezużyteczny". Jeżeli zmniejszenie z 24 sekund kątowych do 3-6 sekund kątowych jest nic nie warte, to faktycznie, możesz mieć rację ;) Przy gudiowaniu będzie to mieć znaczenie, bo dzięki PEC montaż będzie miał gładszy wykres i mniejszą dynamikę. Testowe zdjęcie robiłem bez PEC'a, na surowym montażu.

 

 

Jakie spekulacje? Montaż (testowany egzemplarz) ma PE total 24" (+/- 12), czyli jak typowy chiński sprzęt. Nie można od niego oczekiwać astrofotografii bez guidowania ;)

 

Jeżeli masz wątpliwości co do mojej wiarygodności (a tak trochę między wierszami wyczytuje), to przecież możesz wpaść i sam pobawić się iOptronem. Jaki problem?

 

Oj Adam... coś za szybko przeczytałeś mój post:

 

 

1. Własnie uważam że nie ma nikogo lepszego niż Ty kto mógłby wrzucić krzywą do internetu.....do każdego wykresu będe podchodził z przymrużeniem oka jesli nie wyjdzie spod Twojej ręki.... serio....doczytaj to w moim poście jeszcze raz

2. PEC bezużyteczny ALE gdy stosowany z absolutnym enkoderem np MDA ..... doczytaj to w moim poście jeszcze raz

3. Spekulacje zaczynają sie jak nie ma konkretów... pisałem to w kontekście wątku na cloudynights ( 40 stron ) gdzie już kombinują jak wymieniać mocowanie osi RA "bo śrubki za małe i się będzie gibać" a nikt nie dał dobrego PE.... przeczytaj sobie w wolnej chwili, dawno sie nie uśmiałem tak bardzo z powodu "astronomii w necie" : http://www.cloudynig...ll/fpart/1/vc/1

 

Co do nagrywania PEC.... czyli wgrałeś krzywą bezposrednio z PemPro ( jak w AP1200 ) ? Bo czytałem gdzieś ze nagrywa się ją poprzez jakiś misterny system guidowania czy cos.... dlatego pytam.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, co to znaczy "docelowy"? O wizualu nie mówimy, bo wiadomo - włożyć można tyle, żeby montaż się nie złamał ;) Natomiast astrofotografia to już inna para kaloszy. Pytanie jest otwarte: jaki największy zestaw iOptron jest w stanie efektywnie trackingować. Bez empirycznych testów nie ma co wierzyć w te 20 kg, bo wg mnie, żaden z popularnych montaży nie jest w stanie ponieść zesatwu na newtonie, ważącym 20 kg. Takie masy tylko na montażach premium, kosztujących >10000$.

 

Dla mnie kwestia jest prosta. Jeżeli iOptronem da się fotografować z newtonami 8" to będzie dobrze.

 

Cenę podam dzisiaj wieczorem.

 

Oczywiście rozumiem docelowy montaż w tym znaczeniu, że jest to montaż, który z jednej strony jest w zasięgu kieszeni użytkowników, a z drugiej strony spełnia ich wymagania odnośnie własnych możliwości i aspiracji astrofotograficznych. Czyli taki montaż, który wypełni lukę przed montażami "premium". Czyli taki Atik wśród montaży.

Krótko mówiąc hierarchia

low end ---> iOptron -------(długo nic)------> high end "premium"

Edytowane przez simarik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepiej aby się okazało, że sprawa ma się tak:

 

złom ---> długo nic ---> EQ6 ---> długo nic ---> iOptron ---> top

 

;)

 

Pozdrawiam.

 

 

Z punktu widzenia użytkownika EQ6 wolałbym ;)

 

złom ---> długo nic ---> EQ6 = iOptron (+ większa nośność) ---> top

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Adam... coś za szybko przeczytałeś mój post:

 

 

1. Własnie uważam że nie ma nikogo lepszego niż Ty kto mógłby wrzucić krzywą do internetu.....do każdego wykresu będe podchodził z przymrużeniem oka jesli nie wyjdzie spod Twojej ręki.... serio....doczytaj to w moim poście jeszcze raz

2. PEC bezużyteczny ALE gdy stosowany z absolutnym enkoderem np MDA ..... doczytaj to w moim poście jeszcze raz

3. Spekulacje zaczynają sie jak nie ma konkretów... pisałem to w kontekście wątku na cloudynights ( 40 stron ) gdzie już kombinują jak wymieniać mocowanie osi RA "bo śrubki za małe i się będzie gibać" a nikt nie dał dobrego PE.... przeczytaj sobie w wolnej chwili, dawno sie nie uśmiałem tak bardzo z powodu "astronomii w necie" : http://www.cloudynig...ll/fpart/1/vc/1

 

Co do nagrywania PEC.... czyli wgrałeś krzywą bezposrednio z PemPro ( jak w AP1200 ) ? Bo czytałem gdzieś ze nagrywa się ją poprzez jakiś misterny system guidowania czy cos.... dlatego pytam.

 

Coś źle odczytałem kontekst. Sorry.

 

Wątek na CN czytałem i trochę mnie to przeraża. W szczególności niezrozumienie idei Gap Free, czyli zamontowania napędu na sprężynie, która powoduje, że montaż ma "specyficzny" luz (którego w rzeczywistości przy trackingu nie ma). To jedna z ciekawszych cech tej konstrukcji. W pierwszym poście stwierdziłem, że to będzie problem dla "ortodoksyjnych" userów lubiących testować sztywność swoich montaży poprzez szarpanie osi ;)

 

PEC oczywiście będzie całkowicie zbędny przy zastosowaniu enkoderów. Niezależnie czy Renishaw, czy MDA, czy naszych (projekt Phoenix). To w ogóle rewolucyjna sprawa i wg mnie, może być warta inwestycji.

 

PEC przez PEMPro wgrywa się przez tzw Playback. Zajmuje to około 6 min. Tak działa PEMPro tradycyjnie, a tylko niektóre montaże dają możliwość operowania na krzywej wpisanej w pamięć montażu. Dałeś dosyć ekstremalny przykład montażu AP, który pod tym względem jest wręcz referencyjny. Nieprzypadkowo, twórcy PEMPro są związani bardzo blisko z Astro-Physics (Ray Gralak).

 

Procedura w iOptron jest taka:

1. nagrywasz krzywe (parę przebiegów)

2. generujesz krzywą korekcji

3. klikasz "playback" i PEMPro zaczyna sobie wysyłać komendy do montaż przez link "telescope"

4. na pilocie iOptrona wybierasz Record PEC - lecą sekundy do 400 sek.

 

W AP różnica polega na tym, że punkt 3 i 4 działa automatycznie. Można sobie tworzyć wiele krzywych, wysyłać do montaży (save to mount) lub je odczytywać z montażu. Nie trzeba też w montażu wybierać opcji Record. Zamiast tych 400 sek. programowania PEC wszystko wysyła się w parę sekund.

 

Dla sprecyzowania, taką opcję mają tylko nowe APeki, wersja CP3. Poprzednie programowało się dokładnie tak samo, jak iOptrona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PEC przez PEMPro wgrywa się przez tzw Playback. Zajmuje to około 6 min. Tak działa PEMPro tradycyjnie, a tylko niektóre montaże dają możliwość operowania na krzywej wpisanej w pamięć montażu. Dałeś dosyć ekstremalny przykład montażu AP, który pod tym względem jest wręcz referencyjny. Nieprzypadkowo, twórcy PEMPro są związani bardzo blisko z Astro-Physics (Ray Gralak).

 

Procedura w iOptron jest taka:

1. nagrywasz krzywe (parę przebiegów)

2. generujesz krzywą korekcji

3. klikasz "playback" i PEMPro zaczyna sobie wysyłać komendy do montaż przez link "telescope"

4. na pilocie iOptrona wybierasz Record PEC - lecą sekundy do 400 sek.

 

W AP różnica polega na tym, że punkt 3 i 4 działa automatycznie. Można sobie tworzyć wiele krzywych, wysyłać do montaży (save to mount) lub je odczytywać z montażu. Nie trzeba też w montażu wybierać opcji Record. Zamiast tych 400 sek. programowania PEC wszystko wysyła się w parę sekund.

 

Dla sprecyzowania, taką opcję mają tylko nowe APeki, wersja CP3. Poprzednie programowało się dokładnie tak samo, jak iOptrona.

I to jest dobra informacja.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chryste Panie, nie było człowieka parę chwil na forum, a tu w świecie astro takie zmiany, wydarzenia. Masakra. Już kilka godzin czytam najciekawsze wątki. iOptron będzie stanowił konkurencję, jak nic. Takie tematy jak na CN, to nie problem, bo tam najgorzej, jak wypowiadają się Ci, co mało wiedzą a dużo piszą. Potem rodzą się bajki. Poczekamy na krzywą PE Adama, i wszystko stanie się jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Czekamy cały czas na nowe dostawy. Tak, jak pisałem jakiś czas temu, produkcja poprzedniej wersji została wstrzymana, a całe moce poszły w nową wersję, na którą właśnie czekamy. Ma być na przełomie sierpnia i września. Fajnie się złożyło, że miałem przyjemność poużywać wersję "starą", dzięki czemu, będę miał punkt odniesienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.