Skocz do zawartości

iOptron iEQ45 vs. EQ6 (test)


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

... Gdyby kosztował tyle co EQ6, lub trochę drożej, to nie miałbym problemu z napisanie - kupuj, nie zastawnaj się..

 

świete słowa - cena iście zaporowa w sumie - niestety

dokładnie jak z tym espritem 100ED SW - za koszmarne pieniądze

zupełnie bez sensu - nie rozumiem takiej polityki

i w sumie dobrze - brak kasy skutecznie leczy z takich zakupów

:astronomer2:

tu zamiast ptaszora powinien lecieć symbol €

ale to tak Offffowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pilot nie jest niezbędny - ale jak w przypadku Eqmoda - można samemu zmontować odpowiedni końwerter na COMa

 

 

soft jest dołączany auto do montaży C od CGEM w górę

 

opis softu - tutaj - http://tadeoho.cba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=72

a i na szukaniu po forum powinien się znaleźć

 

Znam to rozwiązanie, ale nie jest bezpłatne. Po drugie nie współpracuje z ASCOM. Mam montaż Celestrona CG5-GT i problem z jakim się borykam, to pełne zautomatyzowanie tego montażu. Nie znalazłem nigdzie dobrego rozwiązania. Więc jeśli ktoś posiada jakieś doświadczenie z robotyzacją montaży Celestrona, to uważam, że może to być ciekawy temat na forum. Oczywiście nie chodzi mi o wykorzystanie zdalnego pulpitu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świete słowa - cena iście zaporowa w sumie - niestety

dokładnie jak z tym espritem 100ED SW - za koszmarne pieniądze

zupełnie bez sensu - nie rozumiem takiej polityki

i w sumie dobrze - brak kasy skutecznie leczy z takich zakupów

:astronomer2:

tu zamiast ptaszora powinien lecieć symbol €

ale to tak Offffowo

 

Montaże za tą kasę musiały by czymś konkretnym "przekonwertować" umysły z EQ6 na to. Przynajmniej dać gwarancję powtarzalności jakości co do łożysk i przekładni. (Kupuję, nie muszę się znać i mam). EQ6 to silny gracz, dobry i tani mont.

Wg. mnie w Polsce te montaże nie sprzedadzą się w sensownej ilości. Wiele ludzi w naszym kraju nie stać nawet na EQ6 i kupują nieco tansze HEQ5, chociaż woleli by jednak EQ6...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a jak komp się zwiesi akurat w czasie fotografowania M31, albo rypnie się goto i wysypie gdzieś po drodze? Co wtedy może zrobić EQMOD po restarcie kompa?

Kiedy mi się Z CGEM coś takiego zdarzyło, to cały aligment był możliwy zdalnie, bez zbliżania się do montażu. Nie musiałem nic fizycznie przy tym robić.

 

Co do robotyzacji przez zdalny pulpit - są dwie szkoły jak zwykle. Ja nie preferuję pisania programu i sprawdzenia rano co wyszło. To już za bardzo nie ja robię takie zdjęcie. Ale to moja osobista opinia i nie mam nic przeciwko tym co chcą "robota" - ich sprawa i nic mi do tego (nie chcę wywoływać zbędnej dyskusji).

 

Co do sterownia bez pilota - nie wiem po co mam tak robić. Żeby sobie udowodnić że się da? Jak działa z pillotem którego i tak się ma, to nie wiem dlaczego dążyć do "bezpilotowej" wersji.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej dać gwarancję powtarzalności jakości co do łożysk i przekładni. (Kupuję, nie muszę się znać i mam).

To akurat gwarantujemy, bo od niedawna każdy montaż przeglądamy przed sprzedażą, czyścimy go, wymieniamy łożyska na ślimaku. To przynajmniej daje mu sporą przewagę w jakości/gładkości trackingu. Być może zmienimy mu trochę nazwę, żeby było to wyraźnie widać. Za taką kasę choć tyle możemy zrobić - zagwarantować powtażalność. To naprawdę bardzo fajny montaż i niezmiernie miło przyjmuję każdą obniżkę jego ceny. Generalnie jest jeszcze droższy, ale żeby zachować jakąś racjonalność zeszliśmy w jego wypadku z marży.

 

Wg. mnie w Polsce te montaże nie sprzedadzą się w sensownej ilości. Wiele ludzi w naszym kraju nie stać nawet na EQ6 i kupują nieco tansze HEQ5, chociaż woleli by jednak EQ6...

Trochę ich sprzedajemy, na pewno nie w kilkudziesięciu sztukach, ale... z kilkanaście na rynku na pewno jest. Żaden nie wrócił, a właściciele sobie chwalą. Nie widać też, żeby wracały przez giełdę.

 

EQ6 to klasyk, który wprowadził rewolucję na rynku porządnej astrofotografii. Niestety, coś za coś. Tak naprawdę, każdy EQ6 powinien też przechodzić przegląd, czyszczenie, wymianę smaru i łożysk. W przyszłości chcemy (za pomocą naszego autorskiego narzędzia) robić laboratoryjny wykres przedstawiający 10-20 min tracking. Niby fajne, ale boję się, że na 5 montaży tylko 2 przejdą w miarę taki test :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jedną z podstawowych przewag iOptrona nad Eq6 jest możliwość wgrania do tego pierwszego PEC-a. Przez powtarzalność krzywych w iOptronie, po wgraniu krzywych mamy naprawdę widoczną korzyść z tego rozwiązania a nie tylko hipotetyczną możliwość tak jak w EQ6.

 

Pozdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOW, niezły wynik po upgradzie. Z PEC iOptrona będzie pewnie ok. 2" bez guidingu. Zaczyna robić się sensownie. Już ściągam kit upgradowy. Przeteścimy.

 

2" bez gajdingu? To teraz już nie ma pełnej mocy powiedzonko "Made in China?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wrzucam wykres guide z ostatniej sesji iOptronem. Co ciekawsze, to był iOptron zachowujący się dziwnie (wrócił z testu od Szymka) i nie bardzo nadawał się do poważnej astrofotografii. Wziąłem go na warsztat i okazało się, że uszkodzeniu uległo łożysko na ślimaku (było zbyt mocno skręcone). Przy okazji wyczyściliśmy bebechy montażu ze smaru, wymieniając go na porządny, pozmienialiśmy łożyska i teraz śmiga wzorowo. Przywrócony do życia, które miał już zakończyć w niesławie :P

 

W czasie sesji ustawiony był na polarną zgrubnie, co widać w osi DEC. Mimo to, radził sobie bardzo dobrze.

 

Wykres "namalowany" przez OAG, teleskop 8" newton.

ioptron_track.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. To co otwieracie autoryzowany punkt serwisowy?

To mamy z zasady (wymóg umowy). Poza tym, raczej kwestie serwisowe są dla nas priorytetem i z czasem na pewno rozwiną się w autonomiczną działkę.

 

A tak w ogóle, to przywracania montaży do życia sprawia mi wielką frajdę. Komentarze klienta, który nagle czuje, że montaż pracuje jak należy - bezcenne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.