Skocz do zawartości

Jowisz początkującego


Gość leszekjed

Rekomendowane odpowiedzi

Gość leszekjed

Zachęcony pięknymi przykładami wystawiłem dziś swoją syntę na godzinę i to jest rezultat mojego pierwszego spotkania z Jowiszem. Niestety nie mam barlow-a stąd zdjęcie jest niewielkie. Mając prowadzenie w teleskopie mógłbym zastosować barlow co najmniej x2. W dodatku mam nie wykończony focuser i ostrość regulowałem ręcznie na odległość. Wyszło jak widać: to 50 klatek metodą pojedynczych projekcji. program K3CCD zawieszał mi się przy kręceniu AVI. W dodatku nie potrafiłem dłuższy czas ustawić parametrów naświetlania aby było widać jakiekolwiek szczegóły na tarczy. W końcu mam czas na 1/10000 oraz gain na min a w dodatku dlaustawienia 25 klatek na sek. Przy innych ustawieniach miałem białą plamę. Chętnie posłucham dobrej rady w sprawie prawidłowego ustawienia tego programu dla planet.

Moje zasadnicze pytanie brzmi: czy z takiego zdjęcia daje się coś więcej 'wyciągnąć' za pomocą zaawansowanych programów graficznych ? Może ktoś spróbuje ?

L.J.

jup2_135_thumb.jpg

 

jup1_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gain na zero? 1/10000sek? 25fps? i planeta jest jasna? :shock:

 

to wręcz nieprawdopodobne :shock:

 

[ Add: 23 Mar 2004 15:13 ]

ustawiaj w sterownikach od kamerki na żywo podgląd...

 

najpierw wyłącz automat główny i expozycji, potem jaskrawość, saturacja i gamma na 50%potem wciśnij 5fps, potem gain na min, potem dobierz suwakiem expozycje....

 

Jeżeli w sąsiednich ustawieniach exp. planeta wyda ci się za ciemna i za jasna lekko podkręć gaina.

 

I powinno byc git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Sam jestem nieco pod wrażeniem braku kontroli nad kamerą ale przy ustawieniach automatycznych nie mam żadnej możliwości regulacji. Pozostaje tryb ręczny na takich ustawieniach jak opisałem. Mam nadzieję, że obaj mówimy o tym samym programie (K3CCD) ? Na swoje usprawiedliwienie powiem tylko, że dorwałem się wczoraj do kamery bez przygotowania. Nie znam dość dobrze tego programu by wiedzieć czy taki stan jest normalny. Podejmę próbę ponownie na statycznych obiektach.

L.J.

 

P.s. Ale ponowię pytanie: czy z tego co nagrałem można wycisnąć coś więcej zaawansowanymi programami do obsługi obrazu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Następnym razem użyję motofocus-a bo ręczne regulowanie wyciągu ze skakaniem od teleskopu do monitora mija się trochę z celem. Spróbuję też wgłębić się w ustawienia programu K3CCD by lepiej dobrać parametry naświetlania.

Czy ktoś używa innego programu do planet ?

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku przynajmniej ta wersja K3ccd którą mam, niema swojego własnego menu do ustawień kamerki a tylko korzysta z standardowego okna VProperty.

 

Tak więc sama obsługa ustawień parametrów kamerki jest standartowa.

 

Może spróbuj pobawić się kamerką wieczorem ze zwykłym jej obiektywikiem "na meblach" i wtedy wyczujesz kiedy jest jasno, ciemno, brzydko i ładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku widzę po efekcie, że ustawiłeś za "ciemną" klatkę przy avikowaniu. Jeżeli obrzeża Jowisza sa niedoświetlone to wystepuje taki właśnie efekt. Przed chwila obrobiłem na szybciora Jowisza z 15/03-słaby seeing. Pojedyńcze klatki były jasne i słabo kontrastowe.

 

JOOOO.jpg

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku z Twojego zdjęcia za dużo się nie wyciągnie, "brakuje pikseli". Zapewniam Cię jednak, że s tego telpa można uzyskać piękne efekty w dobrych warunkach. Musisz zastosować przede wszystkim barlowa najlepiej 3,5x (skąd takie cudo wziąć?) lub 3x.

Ja z Twojego materiału wycisnąłem coś takiego:

 

jup1A.jpg

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku jeszcze jedno: zamiast pisać o parametrach softu w webcamie publikuję pojedyńczą nie obrabianą fotkę z avi (przycięta ale rozmiar 1:1 planety zachowany) uzyskaną w syncie 17/03 (chyba nie obrabiałem tego filmiku ale mam taki śmietnik na dysku że straciłem orientację). Jeśli uzyskasz taki obraz na monitorze kompa przy parametrach obrazu monitora nam max jasnych to wynik końcowy będzie raczej ok.:

 

jow170320042325.jpg

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Andrzeju !

Nie przypuszczałem, że w tych zdjęciach coś takiego siedzi. Mam już pożyczonego barlowa i przy najbliższej okazji spróbuje ponownie. Na oko moje surowe klatki są podobne do tej, którą pokazałeś. Cała obróbka sprowadzała się do zestawkowania ich w K3CCD. Wydaje mie się, że w tej operacji obraz uległ 'wygładzeniu' kosztem szczegółów, których jest jakby więcej na surowych klatkach. Ale w dziedzinie obróbki fotograficznej jestem kompletnie początkujący.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to witam w klubie "maniaków planetanych" :mrgreen:

 

Z tego filmiku z którego wrzuciłem osts. fotkę po -resamplingu i b.niedokładnej szybkiej (kilka minut) obróbce graficznej można wyciągnąć takiego Jowisza:

 

jow170320042325c.jpg

 

Popracuję w wolnym czasie nad tym filmikiem ale nie o to chodzi. Uzycie większego poweru daje zupełnie inne możliwości. O doborze parametrów dla ogniskowych, światłosiły i średnicy telpa można przeczytać na stronie Marka Boromirskiego. Ja myślę, że barlow 3x byłby lepszy do Synty (Jesion oddawaj mi barlowa :mrgreen: niż 4x

Ja 4X powermate ale szum jest chyba nieco za duży dla ogniska wypadkowego 4,8m.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.