Jump to content

Jowisz początkującego


Guest leszekjed
 Share

Recommended Posts

Guest leszekjed

Zachęcony pięknymi przykładami wystawiłem dziś swoją syntę na godzinę i to jest rezultat mojego pierwszego spotkania z Jowiszem. Niestety nie mam barlow-a stąd zdjęcie jest niewielkie. Mając prowadzenie w teleskopie mógłbym zastosować barlow co najmniej x2. W dodatku mam nie wykończony focuser i ostrość regulowałem ręcznie na odległość. Wyszło jak widać: to 50 klatek metodą pojedynczych projekcji. program K3CCD zawieszał mi się przy kręceniu AVI. W dodatku nie potrafiłem dłuższy czas ustawić parametrów naświetlania aby było widać jakiekolwiek szczegóły na tarczy. W końcu mam czas na 1/10000 oraz gain na min a w dodatku dlaustawienia 25 klatek na sek. Przy innych ustawieniach miałem białą plamę. Chętnie posłucham dobrej rady w sprawie prawidłowego ustawienia tego programu dla planet.

Moje zasadnicze pytanie brzmi: czy z takiego zdjęcia daje się coś więcej 'wyciągnąć' za pomocą zaawansowanych programów graficznych ? Może ktoś spróbuje ?

L.J.

jup2_135_thumb.jpg

 

jup1_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Gain na zero? 1/10000sek? 25fps? i planeta jest jasna? :shock:

 

to wręcz nieprawdopodobne :shock:

 

[ Add: 23 Mar 2004 15:13 ]

ustawiaj w sterownikach od kamerki na żywo podgląd...

 

najpierw wyłącz automat główny i expozycji, potem jaskrawość, saturacja i gamma na 50%potem wciśnij 5fps, potem gain na min, potem dobierz suwakiem expozycje....

 

Jeżeli w sąsiednich ustawieniach exp. planeta wyda ci się za ciemna i za jasna lekko podkręć gaina.

 

I powinno byc git.

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Sam jestem nieco pod wrażeniem braku kontroli nad kamerą ale przy ustawieniach automatycznych nie mam żadnej możliwości regulacji. Pozostaje tryb ręczny na takich ustawieniach jak opisałem. Mam nadzieję, że obaj mówimy o tym samym programie (K3CCD) ? Na swoje usprawiedliwienie powiem tylko, że dorwałem się wczoraj do kamery bez przygotowania. Nie znam dość dobrze tego programu by wiedzieć czy taki stan jest normalny. Podejmę próbę ponownie na statycznych obiektach.

L.J.

 

P.s. Ale ponowię pytanie: czy z tego co nagrałem można wycisnąć coś więcej zaawansowanymi programami do obsługi obrazu ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Leszku, gratulacje, wspaniały początek, nie robię lepszych cyferką pomimo że korzystam z większego i profesjojnalnego teleskopu:-)

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Następnym razem użyję motofocus-a bo ręczne regulowanie wyciągu ze skakaniem od teleskopu do monitora mija się trochę z celem. Spróbuję też wgłębić się w ustawienia programu K3CCD by lepiej dobrać parametry naświetlania.

Czy ktoś używa innego programu do planet ?

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Leszku przynajmniej ta wersja K3ccd którą mam, niema swojego własnego menu do ustawień kamerki a tylko korzysta z standardowego okna VProperty.

 

Tak więc sama obsługa ustawień parametrów kamerki jest standartowa.

 

Może spróbuj pobawić się kamerką wieczorem ze zwykłym jej obiektywikiem "na meblach" i wtedy wyczujesz kiedy jest jasno, ciemno, brzydko i ładnie.

Link to comment
Share on other sites

Leszku widzę po efekcie, że ustawiłeś za "ciemną" klatkę przy avikowaniu. Jeżeli obrzeża Jowisza sa niedoświetlone to wystepuje taki właśnie efekt. Przed chwila obrobiłem na szybciora Jowisza z 15/03-słaby seeing. Pojedyńcze klatki były jasne i słabo kontrastowe.

 

JOOOO.jpg

 

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Jak widać początkujący początkującemu nie jest równy.

Gratuluję świetnego efektu i to za pomocą MTO !

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Leszku z Twojego zdjęcia za dużo się nie wyciągnie, "brakuje pikseli". Zapewniam Cię jednak, że s tego telpa można uzyskać piękne efekty w dobrych warunkach. Musisz zastosować przede wszystkim barlowa najlepiej 3,5x (skąd takie cudo wziąć?) lub 3x.

Ja z Twojego materiału wycisnąłem coś takiego:

 

jup1A.jpg

 

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Leszku jeszcze jedno: zamiast pisać o parametrach softu w webcamie publikuję pojedyńczą nie obrabianą fotkę z avi (przycięta ale rozmiar 1:1 planety zachowany) uzyskaną w syncie 17/03 (chyba nie obrabiałem tego filmiku ale mam taki śmietnik na dysku że straciłem orientację). Jeśli uzyskasz taki obraz na monitorze kompa przy parametrach obrazu monitora nam max jasnych to wynik końcowy będzie raczej ok.:

 

jow170320042325.jpg

 

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Andrzeju !

Nie przypuszczałem, że w tych zdjęciach coś takiego siedzi. Mam już pożyczonego barlowa i przy najbliższej okazji spróbuje ponownie. Na oko moje surowe klatki są podobne do tej, którą pokazałeś. Cała obróbka sprowadzała się do zestawkowania ich w K3CCD. Wydaje mie się, że w tej operacji obraz uległ 'wygładzeniu' kosztem szczegółów, których jest jakby więcej na surowych klatkach. Ale w dziedzinie obróbki fotograficznej jestem kompletnie początkujący.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

No to witam w klubie "maniaków planetanych" :mrgreen:

 

Z tego filmiku z którego wrzuciłem osts. fotkę po -resamplingu i b.niedokładnej szybkiej (kilka minut) obróbce graficznej można wyciągnąć takiego Jowisza:

 

jow170320042325c.jpg

 

Popracuję w wolnym czasie nad tym filmikiem ale nie o to chodzi. Uzycie większego poweru daje zupełnie inne możliwości. O doborze parametrów dla ogniskowych, światłosiły i średnicy telpa można przeczytać na stronie Marka Boromirskiego. Ja myślę, że barlow 3x byłby lepszy do Synty (Jesion oddawaj mi barlowa :mrgreen: niż 4x

Ja 4X powermate ale szum jest chyba nieco za duży dla ogniska wypadkowego 4,8m.

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.