Skocz do zawartości

SK909AZ3 czy może SK1309EQ2 ??


astromaniakalny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie wszystkich, po zapoznaniu się z obowiązkowymi lekturami dla początkujących :) proszę o pomoc przy wyborze. Który z wymienionych w temacie teleskopów da mi więcej satysfakcji z obserwacji, sprzęt nie musi być przenoszony, obserwacje w mieście(duży balkon) ale czasem i w górach. Mam zamiar oglądać planety, mgławice, wszystko co tylko można.

Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie wszystkich, po zapoznaniu się z obowiązkowymi lekturami dla początkujących :) proszę o pomoc przy wyborze. Który z wymienionych w temacie teleskopów da mi więcej satysfakcji z obserwacji, sprzęt nie musi być przenoszony, obserwacje w mieście(duży balkon) ale czasem i w górach. Mam zamiar oglądać planety, mgławice, wszystko co tylko można.

Z góry dziękuje za pomoc.

Z tych dwóch... niekwestionowanych mistrzów jakości i stabilności :rofl: wybrał bym refraktor na AZ jako mniejsze zło :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że lepiej trochę dozbierać i kupić Synte 6" na Dobsonie ?

 

Pisałeś coś chyba o sprzęcie przenośnym ;) Dobsony 6-8" nie są mistrzami tej dziedzinie :unsure:

Celowałbym tu np. w achromat 10cm na AZ4 lub w maczka 127mm na eq3!

 

Jeśli chodzi o jakość obrazów...to zdecydowanie tak...im większe lustro tym więcej satysfakcji z obserwacji!

Montaż Dobsona jest najlepszy bo najłatwiejszy w użyciu! Jeśli masz jak przewieźć ponad metrową tubę ze skrzynią Dosbona (razem ok 20kg) -na Twoim miejscu śledziłbym giełdę i kupiłbym sobie syntę 8" na rynku dry.gif wtórnym.

Choć później z czasem ..zasada jest taka: zawsze warto mieć sprzęt stacjonarny i trawelerka :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQ3 też nie jest mistrzem w lekkości i przenośności.

Najlepsze są tu azymutale np AZ4 lub porta!

Co do eq3- wymieniłem go bo maczka raczej kupujemy z tym montażem!

 

- Statyw i głowicę można przecież rozłożyć na dwie części !

-Przeciwwagę włożyć do plecaka!

Pamiętam jak Polaris przewoził swego Oriona. I ile mu to miejsca zabierało!

Ale w porównaniu z dobsonem synty 8" eq3 jest niczym piórko na wietrze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.