Skocz do zawartości

okular 18-24mm do ciemnego f 1/10


tygryso

Rekomendowane odpowiedzi

sprzęt sky-watcher 909 a dokładnie 90/910. już zamieniłem kitowy 10mm na ES-a 6,7mm i została mi jeszcze wymiana 25mm na coś lepszego (bo cokolwiek bym kupił i tak będzie lepsze od tego w zestawie).

sprzedawca z delty doradzał mi kupno SWAN-a 15mm i do tego soczewkę tele vue 3*, ale z racji nabycia tego ES-a trochę się pozmieniało, tzn na dzień dzisiejszy "odpuszczam" barlowa (docelowo następny późniejszy zakup) i wole zainwestować w okular 18-24mm, skłaniając sie bardziej w 24mm.

na innym forum poradzono mi hyperiona 24mm, dlatego tez chcę poznać inne opinie.

dodam, że max cenowy to około 500 zł plus możliwość zamówienia czegoś z USA, czyli do 150 USD. nie chcę przesadzić z kosztami ale tez patrze pod kątem przyszłego wykorzystania w syncie 8-10, która pewnie za jakieś pół roku zawita w domu.

z góry dziękuję za wyczerpujące podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 mm da Ci powiększenie 37x. Do czego chcesz wykorzystać tak małe powiększenie? Miałem kiedyś teleskop o podobnych parametrach i najwięcej frajdy dawał mi okular powiększający ok. 70x z polem widzenia w okolicy stopnia.

Plusem tego teleskopu jest to, że nie jest tak wymagający jak jasne newtony, bez obaw można więc wkładać szkło, które bali byśmy się wsadzić gdzie indziej.

Najlepsze opcje zostały ci już przedstawione. SWAN albo Hyperion były by też moim wyborem, tylko że z ogniskową w przedziale 12-15 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 13 mm będziesz miał 70x powiększenie i pole widzenia prawie stopień. Obraz jest przy takim powiększeniu dobrze ciemny. widać przyzwoicie tarcze planet i zobaczysz, że będzie idealny do DSów w zasięgu twojego teleskopu. 17mm da ci powiększenie 54x oraz pole widzenia stopień i 15 minut. Zasięg gwiazdowy będzie w nim mniejszy a tło będzie jaśniejsze, za to bardzo fajnie odnajdziesz się nim w polu o dużym zagęszczeniu gwiazd. Latanie po gromadach otwartych w Drodze Mlecznej będzie super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tygryso - puciłem Ci na priva ofertę na ES 14 mm 82*. Przejrzyj giełdę. Mam tam 14 i 18 mm. Mogę ciut urwać i będziesz miał super okular z wielkim polem. Do Synty wręcz idealny. Sam mam 2x11 do bino, 14,18 i 30 mm z tej serii. Polecam

 

Potwierdzam. Przez długi czas też miałem dylemat jakie dobrać okulary do swojej synty 12 i ostatecznie zdecydowałem sie na okulary ES. Posiadam już ES 14 (82st.) i jestem nim zachwycony. Solidne wykonanie, piękny ostry obraz i przedewszystkim ogromne pole. Juz wiem, ze to pozostanie jako okular docelowy. Zastanawiając się nad tym jakie okulary wybrać za jak najniższą kwote ktoś tutaj na forum mi napisał "biedny płaci dwa razy", najpierw kupi średni sprzęt, a potem i tak będzie chciał docelowy. Święta racja. Kupując ES 14mm będziesz miał pierwszy okular docelowy i to najwyższej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się, Marku, Twoja oferta jest bardzo dobra, bo wolałbym kupić tu na miejscu czyli od ciebie, niż stracić znowu nerwy przy przesyłce z USA o 50 zł taniej :), jednakże: 1. cena ES-a przerasta moje możliwości a 2. hyperiona można modyfikować zmieniając jego ogniskową co może kiedyś wykorzystam (zakurzony D90 jeszcze jakiś czas będzie dobrym aparatem) ii chyba postawię na takiego 13mm jak poleca dobsonme.

w zasadzie to rozważałem erfla 15mm za około 300 zł, ale hyperiona jak na razie znalazłem za ok 360 co jest kwotą do "przyjęcia" (w końcu zbieram na syntę 10)

dziękuję za podpowiedzi, pomogły przy wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś się popsuło, to moja odpowiedź wyżej

 

p.s. co do ES-a to znam okular bo mam już 6,7mm (vide temat "przesyłki z USA") i jestem zadowolony oczywiście z niego, tym bardziej, że "łyknąłem" go w promocji za 95 USD+przesyłka tylko 16 USD, teraz 179 USD)

Edytowane przez tygryso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając esa dającego źrenice typowo planetarną 0,67 to kolejnym krokiem powinien być zakup okularu w okolicy 11-14mm więc proponowany tutaj es 14mm z wielkim polem będzie jak najbardziej na miejscu.

W twoim f/10 spisze się na medal , przyszłosciowo możesz się doposażyć w typowo przeglądowego longera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.