Skocz do zawartości

Zielony błysk (Green flash)


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

super zdjęcia,

ale nie sądzisz, że to zjawisko green flash, to po prostu wpływ abberacji chromatycznej tego obiektywu i rosyjskiego telekonwentera?

 

Raczej nie, ponieważ gdyby to była aberracja to byłaby widoczna również na pozostałych zdjęciach wcześniejszej fazy zachodu Słońca ( a nie poddawałem ich żadnej obróbce oprócz krzywych). Poza tym obiektyw był przymknięty do f/11 więc aberracja również byłaby minimalna.

 

Raczej na pewno było to zjawisko zielonego błysku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu zaobserwowałem zielony promień Słońca z Jarosławia. Chciałem zrobić kilka zdjęć wschodzącego "spłaszczonego" refrakcją Słońca, ale tuż nad horyzontem zalegało pasmo oddalających się chmur. Czytałem wcześniej o zielonym promieniu i wiedziałem, że może pojawić się, gdy krawędź chmur jest ostro zarysowana i nisko nad horyzontem dlatego spodziewałem się, że zjawisko może wystąpić. Miałem aparat, ale nie wiedziałem, w którym dokładnie momencie pojawi się Słońce. Zauważyłem zielony błysk trwający około 0,5 sekundy, ale moja reakcja okazała się spóźniona i na zdjęciu zielonego promienia nie zarejestrowałem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem nigdy, choć bardzo bym chciał. To jednak rzadkie zjawisko, muszą wystąpić specyficzne warunki. Natomiast istnieje jeszcze trudniejsze do sfotografowania zjawisko tzw. niebieskiego promienia. Nie wiem czy jest ono możliwe do obserwacji wizualnej, ale zdjęcia widziałem - całkowicie niebieski fragment tarczy. Podobno na wysokich szerokościach geograficznych, w dniu gdy Słońce "niemal" zachodzi i od razu "wschodzi" jakby ślizgając się po lini horyzontu, zielony promień może trwać nawet kilkanaście sekund

Edytowane przez macciej
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,

 

Odgrzewam temat po dobrym roku. Tym razem podczas urlopu zawitałem do Sopotu a tam nie da się oglądać Słońca tonącego w morzu :(

Za to dzisiaj, już z domu, z działki w centrum Polski wyłapałem zjawisko zielonego błysku.

 

Słońce zachodziło i zbliżało się do linii lasu na horyzoncie ale wcześniej, tuż nad drzewami, zaczynała się linia chmur.

 

gf1.jpg

 

Pomyślałem, może dojdzie do podbnego zjawiska jak nad morzem tylko w tym wypadku zamiast wody i horyzontu będę miał krawędź chmury.

No i udało się :)

Całe zjawisko trwało jakieś 2-3 sekundy, czyli było bardzo ulotne (stąd nazwa "błysk). Zieleń była widoczna w obiektywie mojego aparatu w sposób nie budzący wątpliwości.

 

gf2.jpg gf3.jpg gf4.jpg

 

i jeszcze crop wycinków z centrum kadru

 

green flash cl.jpg

 

Wniosek. Zielony błysk można z powodzeniem próbować obserwować praktycznie w dowolnym miejscu. Przy najbliższej okazji ponowie obserwacje aby sprawdzić teorię mówiącą, że wcale nie jest to takie rzadkie zjawisko.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.