Skocz do zawartości

Co zrobić żeby ....


TatRa

Rekomendowane odpowiedzi

Mam ZRT-457 z nasadką kątową 45* + okulary PL-25mm (Astrokrak) i PL-10mm (PZO)

 

Problem pierwszy:

1. obserwowuję jakiś obiekt z okularem 25mm

2. zmieniam okular na 10mm

3. muszę znacznie regulować ostrość aby zobaczyć ten sam obiekt (nie zmieniający połozenia oczywiście :) )

 

Chciałbym wyeliminować (do minimum) konieczność zmiany ostrości przy przekładaniu okularów. Jak to zrobić :?:

 

Problem drugi:

Luneta (z PL10mm) nie ostrzy przy obserwacji obiektów będących stosunkowo blisko obserwatora (jakieś 100m). Możliwe jest wyostrzenie poprzez wysunięcie okularu z nasadki o jakies kilka milimetrów. Czy założenie jakiegos pierścienia na okular powodujacego spłycenie osadzenia go w nasadce będzie rozwiązaniem załatwiającym ten problem?

 

:Arrow: Czy może oba problemy uda się załatwić stosując jakiś jeden pierścień o stosownej grubości :?:

Jak to wyliczyć :?: Gdzie zrobić :?: A może kupić :?:

 

A może ktoś juz przez to przechodził?

 

pozdrawiam,

TatRa

 

PS

Jestem ornitologiem i obserwuję ptaki - mówię to na wszelki wypadek jakby miało to jakieś znaczenie przy odpowiedzi na moje pytania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Prawdopodobnie należy zastosować pierścień redukcyjny dla tego okularu, który musi być wysunęty bardziej dla ostrego widzenia. Rozwiązanie równoważne polega na stoczeniu tego drugiego okularu o identyczną wysokość co niezbędny pierścień redukcyjny o ile konstrukcja okularu na to pozwala.

W tej drugiej sprawie pierścień redukcyjny jest naturalnym rozwiązaniem. Stosowałem go w moim dawnym teleskopie U "Szukacz komet" bo do pracy z kamerą CCD brakowało mi zakresu regulacji wyciągu okularowego.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Zogniskuj obraz z okularem PL 25 na jakiś konkretny obiekt, potem włóż w oprawę Pl 10 PZO aż uzyskasz ostrość wsuwaniem okularu i nie reguluj ostrości tylko zmierz ile jest wysynięty względem PL 25 i już masz potrzebny wymiar, kupiłeś okulary oba porządne i bardzo dobre ale oba z 2 różnych epok i nie są parafokalne czyli zgodno ogniskowe 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu ta parafokalność, o której Janusz tyle rozmawialiśmy jak próbowałem się czegoś dowiedzieć przy wyborze okularu.

Szukałem okularów pasujących do ZRT i do siebie nawzajem i tyle razy pytałem o tą zgodnoogniskowość. Nie dokońca rozumiałem o co chodzi, ale po twoim zapewnieniu, że wszystko będzie na 100% pasować, jak w dym kupiłem okular - a teraz musze jeszcze coś dorabiać :? Czułem że muszę zwrócić uwagę na tą parafokalność. Pytałem, zwracałem uwagę, interesowałem sie i... :twisted:

Mniejsza o moje "uczucia" i odczucia. Mam kłopot i szukam rozwiązania.

 

Z czego robi się takie pierścienie aluminum, stal nierdzewna?

 

I w związku z tym, że mam nauczkę z czasu kupowania okularu, proszę o jednoznaczne informacje dotyczące wpływu tego pierścienia na pracę lunety. Wpływu negatywnego bo pozytywnym będzie chyba parafokalność okularów i możliwość obserwacji obiektów bliższych niż przy obserwacji bez pierścienia.

 

Pozdrawiam :)

TatRa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Chyba robisz z igły widły i w dodatku nierdzewne :wink:

Kupujesz na własną rękę najtańszą z możliwych lunet z przyzwoitą optyką jak ZRT, dokupujesz do niej najtańsze, okazyjne okulary z komisu i masz jeszcze pretensje że są nieparafokalne???, na nieskończoność przecież prawidłowo ogniskują, tylko jeden trzeba troszeczke wysunąć i to jest ten wielki problem???

Kup komplet okularów jednej firmy jak Pentax czy Panoptic a będziesz miał swoją upragnioną parafokalność!!!

Pociesz się że wiekszość drogich okularów w tym Naglera są jeszcze bardziej nie parafokalne ze sobą na wzajem z z innymi firmami a kosztują czasem po 600 dolców za sztukę 8)

 

Wracając do konkretów podaj długość pierścienia to znajdę Ci wygodne, szybkie i darmowe rozwiązanie tego palącego problemu w postaci gumowego Oringu zakładanego na rurkę okularu 10mm i będzie po problemie z parafokalnością 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że się troszkę zdenerwowałeś Janusz :shock: a chyba nie o to chodzi :) przynajmniej mi :D Przeciez nie mam do ciebie pretensji :)

 

Kupuję, to na co mnie stać, a właściwie, to co uznałem za właściwe aby spełniało moje potrzeby i wymagania. Nie potrzebuję lunet za 5tyś zł i okularów za 600 dolarów. A że przy okazji próbuje wciągnąć z tego ile wlezie, to cóż w tym złego?

 

Sam stwierdzasz, że ZRT ma przyzwoitą optykę i okulary też są dobre (za tą cenę). Za to cenię twoje rady i pomoc w wyborze :) że nie próbujesz wcisnąć mi kitu że poniżej 5tys. zł nie mam co marzyć o lunecie. Nie wiedziałem tylko, że twój Pl-25mm jest z komisu :wink: :)

Nie rozumiem też stwierdzenia, że kupuje

na własną rękę
:shock: Przecież nie kupiłem tego na bazarze, tylko u ciebie - doświadczonego optyka.

 

I do takich zresztą zwracam się o pomoc z moim "palącym problemem" :). Dla ciebie jest to chwila moment i rozwiązanie gotowe. Ja nie wpadłem na to, żeby założyć poprostu gumowy pierścień :( a to jest przecież faktycznie najprostrze rozwiązanie :)

 

Mirząc na szybko potrzebuję pierścienia wysokości 4mm.

 

Pozdrawiam :)

TatRa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To jeszcze dziś listem priorytetowym dosyłam taki pierścionek na nasz koszt oczywiście i życzę udanych obserwacji :lol::lol::lol:

Teraz już wiesz dlaczego zalecam zakup lunety od razu u mnie z przeróbką, dopasowaniem wszystkiego na "ziher" i kompletem okularków, właśnie po to aby uniknąć takich problemów 8)

 

Ps Tylko PL-10 PZO był komisowy i dlatego nieparafokalny :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wyszedłem na kolesia który się czepia, robi z igły widły i ma jakieś pretensje do Janusza.

Jeszcze raz stanowczo przeciw temu protestuję :!:

Tak nie jest, nie miałem i nie mam do niego żadnych pretensji.

Jeśli tak zostałoto odebrane to sorki :(

 

Jeszcze raz dziękuję Januszowi :D za pomoc i gratisowe załatwienie sprawy.

Sprawy, która dla was może wydaje się banalną, a dla mnie kompletnego amatora okazała się problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.