Skocz do zawartości

10 najlepszych aplikacji astronomicznych na iPhona


Rekomendowane odpowiedzi

iPhone to wyjątkowy telefon do zastosowań astronomicznych. Ma GPS, szybki procesor, dobre wsparcie 3D, żyroskopy, a do tego ogromne pokłady oprogramowania. Co więcej - nie brakuje aplikacji astronomicznych. Na początku byłem nawet zdziwiony ich ilością. Astro jest sporo i do tego większość z tych aplikacji to soft wysokiej jakości.

 

Poniżej selekcja 10 najlepszych. Wybór, jak każdy, jest subiektywny. Jeżeli znacie inne, to koniecznie je tu wrzućcie.

 

1. StarMap

 

13.jpg

Gwiezdny kompas - jak reklamuje go producent, to podstawowa aplikacja każdego iPhone-astro-maniaka. Zdobywca wielu nagród za specjalizowane aplikacje. Niezastąpiony nocny nawigator z opcją wykorzystania żyroskopów. Kierujesz swój telefon na niebo, a on pokaże Ci, gdzie patrzysz i na jakie obiekty. Robi wrażenie, szczególnie na początku ;) W wersji PRO baza zawiera ponad 2 500 000 gwiazd, katalogi NGC/IC, 25 tys. obiektów z precyzyjnymi opisami. Dodatkowo zawiera fajny moduł do planowania sesji astro, czy astrofotografii (nawet stoper i logbook się znalazł).

 

2. Star Walk

 

14.jpg

Podobna aplikacja do StarMapa o znacznie prostszej strukturze. Jej rolą jest po prostu pokazywać to, co widać na niebie (także w dzień). Point and view ;) Wszystko w czasie rzeczywistym począwszy od gwiazd, przez konstelacje, po satelity. Ciekawostką jest tzw. rozszerzona rzeczywistość (augmented reality) nakładająca siatkę obiektów na rzeczywisty obraz z kamery.

 

3. Sky Gazer

 

15.jpg

Zaprojektowany jako narzędzie dla początkujących. Pozwala zapoznać się z podstawowymi obiektami nocnego nieba. Także używa żyroskopów i kompasu w celu szybkiej identyfikacji obiektów niebieskich.

 

4. Distant Suns

 

16.jpg

Kolejne mobilne planetarium, zbliżone w funkcjonalności do StarMap'a. Czy jest od niego lepsze? Raczej nie, ale z jakiś niewiadomych powodów bardzo go lubię. Może przez bardzo fajną graficzną stylistykę i ogólną oprawę (nawigację).

 

5. Star Chart for iPhone

 

115.jpg

Kieszonkowe planetarium. Kierujesz na niebo i "wiesz". Ponad swoich poprzedników nie wyróżnia się w zasadzie żadnymi nowościami.

 

6. GoSkyWatch Planetarium

 

17.jpg

Przez wielu uważany za najładniejszy i najbardziej efektowny. Czy tak jest w istocie? Musisz ocenić sam. Aplikacja raczej dla początkujących pomagająca nauczyć się nocnego nieba oraz wiedzy o podstawowych obiektach.

 

7. Solar Walk 3D

 

116.jpg

Aplikacja typu "przewodnik". Opisuje obiekty naszego Układu Słonecznego bezpośrednio na ekranie Twojego iPhona. Kompatybilna tylko z iOS4.

 

8. APOD Viewer

 

110.jpg

Tej aplikacji przedstawiać chyba nie trzeba. Pokazuje najlepsze zdjęcia kosmosu w formie prezentacji z opisami. APOD w twojej kieszeni.

 

9. Moon Globe

 

117.jpg

Bardzo ciekawa aplikacja-przewodnik Księżyca. Możesz eksplorować naszego satelitę w 3D. Podstawa dla każdego miłośnika tego obiektu.

 

10. Galaxy Collider

 

114.jpg

Aplikacja z serii "bezsensowny pochłaniacz prądu i czasu", no może w tym wypadku nie do końca bezsensowny, bo jednak płynie z tej zabawy jakaś wiedza. Zobacz, co dzieje się z galaktykami, kiedy przychodzi im się spotkać w przestrzeni kosmicznej.

 

To oczywiście nie wszystkie aplikacje, które znajdziecie na App Store. Zapewne wiele z tych aplikacji dostępna jest także na inne platformy. Opisałem wersje na iPhone z oczywistych względów :szczerbaty:

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Szkoda, że wszystko na iPhona :) Nic nie programują w jawie ?

Jak będzie trochę czasu to wrzucę katalog z mojej stronki pod WAP i będzie dostępny w telefonie. Może inni też zaczną co istotniejsze fragmenty swoich stronek www wrzucać w wersji pod WAP. Można by było zrobić katalog użytków dla astro.

Edytowane przez swordek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WAP to przeżytek. Teraz każda szanująca się przeglądarka mobilna obsłuży ci XHTML, CSS2, a te najnowsze HTML5 i CSS3. W "Jawie" też nikt nie pisze. Jest Java - i system Android posiadający własną maszynę Javy i w Android Market pewnie jakieś astro-aplikacje znajdziesz. Symbian umiera sobie i nie licz na aktywny rozwój aplikacji pod ten system.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

java to java a nie symbian, wap może jeszcze się odnaleźć z uwagi na tańszy transfer więc nie można przekreślić jego znaczenia. Szybkosc WAPu w telefonie jest też większa. Nie szukam programów, myślę sam coś napisać.

Dla mnie telefon ograniczył się tylko już do rozmów, mimo, że mam najbardziej "wypasiony", niestety na starość to nie potrzebne bo wzrok nie ten :)

Edytowane przez swordek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz się bawić w WAP dla 0 użytkowników to już twoja decyzja ;) Jak ktoś ma ograniczony dostęp do internetu w starej komórce to ostatnie co by chciał to ładowanie katalogu obiektów nieba zawalonego dużymi grafikami (bo miniatur nie stosujesz). "Szybkość WAPu" to też jakieś dziwne pojęcie. No i w starej komórce tych fotek podziwiać nie będzie za bardzo mógł ;)

 

No i co chcesz w tej Javie napisać? W tej chwili dwie główne platformy - iOS i Android mają własne API i narzędzia do tworzenia aplikacji. Jak umiesz programować w Javie to najbliżej ci do Androida.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no co Ty, gdybym chciał mój katalog do WAP, co może uczynię, to byłby do tego celu przerobiony, tak aby na komórce działał. Jeżeli byłyby w ogóle jakieś fotki, co na komórce raczej trudno jest pokazać, to na pewno byłyby dostosowane do formatu popularnych wyświetlaczy.

W ogóle jestem przeciwnikiem używania telefonu do czegoś innego niż rozmowy, dawno minęły mi zakusy robienia z telefonu kombajna do wszystkiego, to jednak jakieś użytki astro, gdzie w ciemną noc potrzeba coś sprawdzić, zlokalizować lub np. sterować napędem, mogłyby być korzystne. Nawet latarka z komórki jest już pomocna. I nie musi ona być biała /dla dociekliwych/.

Co do WAP to z praktyki zauważyłem, że stronki pod nim pisane są lżejsze i szybciej wchodzą. Stąd skłaniam się ku temu kierunkowi.

Jakieś programy można też by pisać pod nawigacje, które mają odpowiednio większe ekrany. Moja nawigacja ma rozdzielczość HD i jakieś atrakcyjne mapki nieba by pewnie "łyknęła"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przeszkadza ci mały ekran proponowałbym kupno tabletu z iOS lub Androidem. To dwa prężnie rozwijające się systemy, a z technologią trzeba niestety iść z duchem czasu. Z windowsowskich systemów mobilnych to teraz najnowszy jest Windows Phone 7 ale bazę aplikacji toto ma lichutką, jak będzie później nie wiadomo.

 

(Tak na marginesie to większość smartfonów ma wyświetlacze calkiem duże. iPhone ma chyba 3,5 cala jeśli dobrze pamiętam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mam telefon 3,5 calowy ale służy mi tylko do rozmowy /wiek, oczy/, bo przy 5 calowej nawigacji nie ma co porównywać. Ciekawi mnie natomiast czy ktoś próbował na tych nawigacjach instalować jakieś programy. Ja próbowałem trochę, ale ten system jest bardzo słabiutki. Istniejąca tam przeglądarka internetowa jest też cieniutka. Nie wiem czy da się tam zainstalować choćby operę ?

Ale tutaj pytam głównie o programy do astro. W teorii powinny odpalać się exeki. Może samemu ktoś próbował napisać pod Delphi program do takiej nawigacji ? To chyba jakaś forma tabletu ?

Muszę kiedyś popróbować skompilować jakiś programik pod Delphi i jak się uda to można pisać programy astro :)

Edytowane przez swordek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tutaj pytam głównie o programy do astro. W teorii powinny odpalać się exeki. Może samemu ktoś próbował napisać pod Delphi program do takiej nawigacji ? To chyba jakaś forma tabletu ?

Muszę kiedyś popróbować skompilować jakiś programik pod Delphi i jak się uda to można pisać programy astro :)

windows ce 5 to jedna z odnóg systemu który teraz nazywa sie windows mobile. nie uruchamia się na tym "normalnych" exeków z windowsa więc również normalne delphi będzie nieprzydatne. ja używałem do tego visual studio 2005.

ale co ciekawe, ktoś jednak zrobił odpowiednik delphi:

http://www.dobreprogramy.pl/Lazarus,Program,Windows,12653.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisanie "programu" to zajęcie programistów na dłuższy czas (więc z pół roku byś sobie posiedział wertując stare dokumentacje do systemu, API itd.). Też pisanie pod Win CE, który obecnie ma raczej znikomy udział na rynku i brak łatwego udostępniania aplikacji jak Android Market czy App Store to raczej pisane na użytek własny (no i telefon ma mniejsze możliwości) ;)

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rik masz dużo racji, myślałem o drobnych programach aby tylko zorientować się czy coś na tym pójdzie. (Win mobile) Programowałem kiedyś dawno temu zarobkowo, głównie w Clipperze, ale w okienkach również.

 

Co do użytku własnego to nie za bardzo się zgadzam. Jest dużo nawigacji na rynku w tym systemie, znajdą się amatorzy na programy zwłaszcza darmowe.

Edytowane przez swordek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj znalazłem taki sofcik Star & Planet Finder, przyda się na pewno dla początkujących czyli dla mnie :) działa tak śmiesznie, że kierujemy iphone na niebo, tam on sobie włącza aparat i pokazuje nam niebo, które widzimy i na to nanosi np. planety czy inne satelity, nie wiem jak dalej bo niebo kiepskie i ciężko mówić czy coś pomoże, ale idea wydaje się całkiem fajna.

Aplikacja oczywiście na jedyny słuszny telefon czyli Iphone :)

 

Pozdr

Edytowane przez Zolthar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.