Skocz do zawartości

EQDIR w wersji Pierro Astro za 1/3 ceny


milosz

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

 

Kilka tygodni temu w ramach przygotowań do nowego sezonu postanowiłem podłączyć się komputerem do montażu. Trochę miałem dość palców zmarzniętych od manilpulowania pilotem przy -20*C. Przeczytawszy kilka recenzji i przeglądnowszy oferte sklepów polecanych na stronach EQ-mod'a postanowiłem zaopatrzyć się w kabelek pierro-astro. Miało być wygodnie, bo to tylko jeden kabel. Brak przejściówek, które są źródłem 'niedziałania'. Jak pomyślałem, tak zrobiłem. Zamówiłem kabelek we Francji i z niecierpliwością czekałem na przesyłkę. Po 2 dniach Francuzi napisali, że nie zapłaciłem za wysyłkę. Trochę byłem zdziwiony, bo na rachunku widniało 9 euro opłaty. Okazało się, że za wysyłkę 'na wschód' (Helsinki tam właśnie są) pobierają dodatkowo 11 euro. Czyli wychodziło 20 euro opłaty za wysyłkę kabla, który kosztuje 45 euro. Trochę drogo, pomyślałem, i odwołałem zamówienie.

 

Po kilku dniach wróciłem do lektury dokumentacji eq-moda i doczytałem, że kabel EQDIR to tak na prawdę chip FTDI + wtyczki. Co więcej, FDTI sprzedaje prawie gotowy kabel. Wystarczyło poszukać lokalnego sprzedawcy i gotowe. Kabelkami FTDI 'na wschodzie' handluje ELFA (Finlandia, Polska). Poszedłem więc do najbliższego sklepu ELFY i poprosiłem o kabelek. Mieli w magazynie. Dokupiłem jeszcze wtyczkę RJ45 i z takim zestawem wróciłem do domu.

 

Do pełni szczęścia potrzeba było mi jeszcze zaciskarki, którą pożyczyłem od kolegi. Następnie wystarczyło już wszstko poskładać i kabel gotowy. Jedyny kłopot polega na tym, że przewody w kablu FTDI są nieco za grube, żeby zmieścić się do wtyczki RJ45. Trzeba nad nimi nieco popracować nożem albo skalpelem (ale tak, żeby nie przeciąć izolacji).

 

Przed chwilą wetknąłem kabelek do komputera z jednej strony i do montażu z drugiej. Po krótkiej walce z EQMODem (to mój debiut) udało mi się wszystko uruchomić i poganiać montaż z poziomu CdC :)

 

Koszt całości to około 20 euro. Nawet kupując zaciskarkę bez problemu można uzyskać koszty poniżej ceny samego kabla w Pierro Astro, nie wspominając już o przesyłce.

 

Kilka zdjęć poniżej:

kabelek w opakowaniu

diy_pierroastro006.jpg

 

kabelek rozpakowany

diy_pierroastro005.jpg

 

diy_pierroastro007.jpg

diy_pierroastro009.jpg

 

Pozdrawiam,

milosz

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o to super! :)

tylko o ile pamiętam, pierro astro jest widoczny w managerze urządzeń windowsa jako włąśnie pierro astro i to bez instalacji sterowników,

a jak się zgłasza ten?

bo ciekawe czy współpracuje z maximem?

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem pierro-astro, więc nie mam porównania. Wizualnie wygląda tak samo - nawet długość się zgadza :) Obstawiam, że po instalacji drivera pierro-astro różnicy nie będzie.

 

Kabel FTDI jest widoczny jako port COM. W EQMODzie podałem odpowiedni numerek portu (podobno nie zmienia się nawet przy wpięciu do innego gniazdka i po restarcie windowsa) i zadziałało. Sterownik dostarcza FTDI tu: http://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dodać że FTDI po zainstalowaniu w systemiem zgłasza się zawsze pod tym samym portem COM niezależnie od tego do którego gniazda USB go podłączymy.

 

Ten kabel przygotowałem do obsługi EQ6.

Ważne aby kabel był w specyfikacji 5V.

tutaj link https://www.elfaelektronika.pl/elfa3~pl_pl/elfa/init.do?item=73-206-73&toc=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://eq-mod.sourceforge.net/eqdirect2.htm

 

Solder Pin 6 of the 9 way D-type Plug to the Orange wire (TXD).

Solder Pin 9 of the 9 way D-type Plug to the Yellow wire (RXD).

Solder Pins 4 & 5 of the 9 way D-type Plug to the Black wire (GND).

 

Z DB9 jest łatwiej, bo nie trzeba skrobać kabli :)

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Możecie mi powiedziec jak ten kabel FTDI podłączyc do wtyczki RS 232 męskiej kolorami aby działał w EQ 6 ten schemat nie bardzo rozumię.czy jest tam coś mostkowane.Proszę o pomoc.

 

Solder Pin 6 of the 9 way D-type Plug to the Orange wire (TXD).

PL - pin 6 przylutuj do kabla pomarańczowego

 

Solder Pin 9 of the 9 way D-type Plug to the Yelow wire (RXD).

PL - pin 9 przylutuj do kabla zółtego

 

Solder Pins 4 & 5 of the 9 way D-type Plug to the Black wire (GND).

PL - piny 4 i 5 przylutuj do kabla czarnego.

 

Zaznaczam, że nie mam EQ6 a swój kabel robiłem dla HEQ5, który ma gniazdo RJ45. W RJ45 nie da sie podłączyć masy do 2 pinów.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Miłosz, z tego co zrozumiałem do podłączenia HEQ5 do portu USB powinienem tak podłączyć w RJ45

Solder Pin 4 of the RJ45 to the Black wire (GND)

Solder Pin 5 of the RJ45 to the Yellow wire (RXD)

Solder Pin 6 of the RJ45 to the Orange wire (TXD)

 

Dokładnie tak, jak piszesz. Ja nic nie lutowałem, tylko te kabelki wcisnąłem do wtyczki RJ45 (nie było lekko - są trochę za grube) i zacisnąłem zaciskarką.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za potwierdzenie. Widzę, że czerwony (zasilający od strony USB) jest niewykorzystany. Ciekawe, czy Ktoś z naszego forum w najbliższym czasie będzie zamawiał z centralnego magazynu w Szwecji takie kabelki, chętnie bym się pisał na jeden. Muszę jeszcze sprawdzić w oddziale Elfa w Warszawie czy mają magazyn i czy czasem mają do natychmiastowego odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie czy ktoś w was zamawiał ten kabelek z oddziału ELFA w Warszawie? Z tego linku

https://www.elfaelektronika.pl/elfa3~pl_pl/elfa/init.do?item=73-206-73&toc=0

 

Jeśli tak to jak przebiegła transakcja?

 

*EDIT

Dowiedziałem się z rozmowy telefonicznej z konsultantem, że kabli nie mają na stanie w Warszawie - wysyłane są one z magazynu centralnego w Szwecji (szacowany czas dostawy to ok 3 dni robocze).

Edytowane przez simarik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na alledrogo przejściówa USB -> rs232 TTL kosztuje 22zł.

To tak w woli ścisłości informacyjnej - co byście nie musieli kabelków za 80zł kupować w szwecji :szczerbaty:

 

Hej. podepne sie pod temat :)

 

Polutowalem sobie wczoraj eqdir interface wg tego schematu: http://www.astrocd.pl/forum/download/file.php?id=482&mode=view

 

No i lipa - nie dziala - tzn montaz sie wogole nie wlacza po podpieciu wtyczki... Calosc sprawdzona pod katem zwarc itp...:( Czy Wy tez uzywaliscie tego schematu czy moze jest tez gdzies w sieci jakis inny ??:(

 

Apropos ukladu z linku - on wymaga zasilania 5V - wiec podpiecie wszystkich 4 sygnalow z montazu ( masa, Rx, Tx, +12V ) nie zadziala - jak Wy to podpinacie ?? Czy jest do tego wymagany dodatkowy uklad np na 7805 obnizajacy napiecie z 12 do 5 V ?? Napiszcie cos wiecej bardziej 'technicznie' jak to polatac ze soba :) dzieki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. podepne sie pod temat :)

 

Polutowalem sobie wczoraj eqdir interface wg tego schematu: http://www.astrocd.p...d=482&mode=view

 

No i lipa - nie dziala - tzn montaz sie wogole nie wlacza po podpieciu wtyczki... Calosc sprawdzona pod katem zwarc itp...:( Czy Wy tez uzywaliscie tego schematu czy moze jest tez gdzies w sieci jakis inny ??:(

 

Apropos ukladu z linku - on wymaga zasilania 5V - wiec podpiecie wszystkich 4 sygnalow z montazu ( masa, Rx, Tx, +12V ) nie zadziala - jak Wy to podpinacie ?? Czy jest do tego wymagany dodatkowy uklad np na 7805 obnizajacy napiecie z 12 do 5 V ?? Napiszcie cos wiecej bardziej 'technicznie' jak to polatac ze soba :) dzieki :)

Może pomoże Ci moje stare opracowanie z 2007 roku

 

http://www.galaxy.zafriko.pl/kat/eqmod

 

 

 

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pomoże Ci moje stare opracowanie z 2007 roku

 

http://www.galaxy.zafriko.pl/kat/eqmod

 

Dzieki serdeczne - ten tutorial znam - od niego zaczynalem pare dni temu zglebiac temat podpiecia syntreka pod komputer :)

 

Generalnie poddalem sie i nie bede lutowac drugiego interface'u - nie stac mnie na to zeby przez przypadek upalic elektronike w montazu :):)

 

W sklepie elektronicznym - przed chwilka - kupilem interface usb-rs232 ttl na chipie FTDI - koszt 34 zlote :):):):) Producentem/dystrybutorem jest AVT - nazwa zestawu: MOD09 - Konwerter usb-rs232 - moze to sie momus przyda :)

 

Jak wroce z pracy to bede dzialac - mam nadzieje ze tym razem mi sie uda...

 

Potwierdze tylko - pin opisany jako zasilanie +5V z portu USB - jest w naszym zastosowaniu niewykorzystany prawda ??? Do montazu podpinamy tylko rx, tx i mase ??? Czy moze ktos potwierdzic/sprostowac??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na alledrogo przejściówa USB -> rs232 TTL kosztuje 22zł.

To tak w woli ścisłości informacyjnej - co byście nie musieli kabelków za 80zł kupować w szwecji :szczerbaty:

 

Nie każdy tutaj jest elektronikiem i ma ochotę dorabiać obudowy, lutować kable i martwić się o zworki (dodatkowe źródła potencjalnego 'niedziałania'). Biorąc pod uwagę, że reszta sprzętu to koszt daleko większy niż ten kabel, to chyba warto zapłacić 10 euro więcej za wygodę i mniejszą szansę, że w środku nocy w szczerym polu przestanie działać połączenie między montażem a komputerem :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.