Jump to content

SBIG ST-10 problem z chłodzeniem


piotrem
 Share

Recommended Posts

witam,

 

wywiozłem swoją kamerę na wakacje i chyba nie wytrzymała trudów podróży a przecież to zaledwie 200 km na Mazury :(

 

pierwszej nocy wszystko działało OK, drugiej nocy przestała trzymać zadaną temperaturę :angry:

 

Maxim pokazuje 100% chłodzenia a czip ma temperaturę otoczenia, nigdy jej nie żyłowałem, cooling zwykle pracował na 70-75%

 

napisałem do Iana Kinga, podobno ma gościa, który naprawia SBIGi w UK, co ciekawe firma z Santa Barbara nie udostępnia schematów więc naprawa odbywa się trochę 'na czuja'

 

w związku z tym Ian rekomenduje wysyłkę do Santa Barbara :o

 

traktuję to jako ostateczność

 

ma ktoś może pomysł co się mogło stać (rozszczelnienie ?) i doświadczenia związane z serwisowaniem SBIGa w firmie macierzystej ?

 

będę wdzięczny za sugestie, sezon mgławicowy tuż, tuż i bez kamerki jak bez ręki :(

 

pozdrowienia

 

Piotr M

Link to comment
Share on other sites

Zacznij od zainstalowania tej kamerki na innym kompie żeby wyeliminować problem softu.

Myślę, że znajdzie się ktoś w PL kto zdiagnozuje problem. Przecież elektronika w tej kamerce to nie jest szczyt technologii elektronicznej.

Może padł jakiś sterownik Peltiera i go nie załącza.

Dobrze by było podpiąć się do innego zasilacza bo jeśli niedomaga napięcie z którego zasilany jest układ Peltiera to też się nie załączy.

 

Kto naprawiał kamerę? przyznać się!

Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Tez sugerowałbym awarię zasilacza wewnątrz kamery albo samego Peltiera. Miałem taki przypadek w Remote Guide Head tyle że tam po prostu go odłączyłem i po sprawie. Mój zwierał zasilanie:)

Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

No wiesz, tego typu kamera bez chłodzenia to urządzenie mało przydatne.

A:e Peltiera można wymienić jeśli to tylko Peltier.

Niejasno się wyraziłem. Oczywiście że masz rację, chciałem tylko dodać że Peltiery lubią się psuć :) w SBIGach

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Naprawiona kamera jest już u mnie, cała operacja jest w sumie prosta i do załatwienia w 2 tygodnie ale jeśli ktoś tak jak ja nie dopełni formalności to może się przeciągnąć do 2 miesięcy. Poniżej zwięzły opis moich doświadczeń, ku przestrodze:

 

W kwestiach technicznych polecam kontakt z Billem Lynchem bill(at)sbig.com – to on fizycznie dłubie w sprzęcie, w sprawach administracyjnych związanych z dokumentacją, wysyłką – z Alice Winkle alicew(at)sbig.com

 

Sprzęt wysłałem Pocztexem 29 lipca (koszt 170 PLN), zakłopotani urzędnicy PP stwierdzili, że do wysyłki poza UE wystarczy wypełnić deklarację celną CN 22 i CN 23, co zrobiłem. Jak się później okazało konieczne było otwarcie procedury tzw. uszlachetnienia biernego opisanej tutaj:

 

http://www.celsped.pl/przepisy/kodekscelny/151_165.php?mid=g01

 

http://www.mf.gov.pl/_files_/sluzba_celna/informacje_i_wyjasnienia/procedury_gospodarcze/uszlachetnianie_bierne.pdf

 

partnerem pocztowym Pocztexu jest po stronie amerykańskiej USPS, który przesłał mi potwierdzenie dostawy 2 sierpnia – moim zdaniem znakomite tempo obsługi. Musiałem się przypomnieć Billowi ze swoją sprawą i około 10 sierpnia dostałem informację, że chłodzenie jest naprawione (wymiana coolera) kosztem 150 USD. Ucieszyłem, że w sumie cena rozsądna w stosunku do wartości kamery. Niestety radość trwała krótko, bo okazało się że koszt Frachtu do Polski wynosi 260 USD. SBIG wysyła chyba tylko UPSem, rada dla Was żeby przed wysyłką do nich sprzętu sprawdzić czy są inne opcje zwrotnej wysyłki do Polski. Wymieniona cena jest niewspółmiernie wysoka do kosztów kurierskich np. Teleskop Service, który za taka przesyłkę (ok. 2 kg) liczy około 20 EURO.

 

16 sierpnia otrzymałem informację, że przesyłka jest w warszawskiej agencji celnej UPS i do jej odebrania potrzebne są dokumenty wywozowe. I tu zaczęły się schody. Nie wdając się w szczegóły - załatwienie formalności celnych zajęło mi półtora miesiąca, co daje pojęcie o stopniu komplikacji sprawy. Sumaryczny koszt to: 170 PLN Pocztex, 150 USD naprawa, 260 USD UPS i VAT od tych 410 USD. Jeśli miałbym doradzić na bazie moich doświadczeń to:

 

1. Zadbajcie o świadectwo pochodzenia towaru, w przeciwnym razie przy wwozie do Polski spoza UE możecie zapłacić VAT i cło od wartości rynkowej sprzętu, dotyczy to również sprzętu używanego, jeżeli w przeszłości sprowadziliście legalnie sprzęt do UE a nie potraficie tego udowodnić i nie dopełniliście procedur eksportowych to możecie zapłacić cło i VAT po raz drugi

 

2. Zadbajcie o identyfikację towaru (numer seryjny na liście przewozowym) i dokumentację – skonsultujcie treść faktury ze SBIGiem (Alice) – powinien się tam znaleźć opis sprzętu z numerem seryjnym, opis naprawy, koszt, etc.

 

3. Najlepiej zlecić całą operację agencji celnej (w przypadku SBIG będzie to wspomniane UPS), które od A do Z załatwi wszystkie formalności za opłatą oczywiście

 

4. Sprawdźcie przed wysyłką koszty kuriera importowego i orientacyjny koszt naprawy, od tego urząd celny policzy 23% VAT od importu usług

 

Wniosek z tego, że prościej i czasami taniej jest jednak kupić w Europie od europejskiego producenta, oszczędza się wtedy mnóstwo czasu, nerwów a często także i - pieniędzy.

 

Pozdrawiam

 

piotrem

Edited by piotrem
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.