Skocz do zawartości

PHD Drift Polar Alignment.


bamus

Rekomendowane odpowiedzi

Po zobaczeniu tej metody ustawiania na biegun niebieski na SGL od razu wydało mi się, że to chyba najszybsza i najbardziej intuicyjna metoda ustawiania na biegun. Niestety brak pogody nie pozwolił mi jej jeszcze przetestować, ale jutro będzie szansa. Do tej metody wystarczy zwykła web kamerka (moja wychwytuje bez problemu gwiazdki do 5mag) zamocowana w wyciągu teleskopu głównego lub guidera (jak największa ogniskowa wskazana, barlow powiększy dokładność), montaż zdolny do guidowania i laptop.

 

wolne tłumaczenie:

 

Ustaw teleskop na w pobliżu południka niebieskiego i równika (deklinacja 0), łącz PHD i rozpocznij kalibrację. Włącz guiding tylko w RA, włącz wykres i zmień RA/DEC przycisk na dx i dy.

Jeśli widzisz dryft dy przesuń montaż na wschód/zachód dopóki wykres dy będzie płaski (seeing będzie powodował małe skoki w wykresie od czasu do czasu)

powtórz procedurę z teleskopem skierowanym na wschód lub zachód blisko równika niebieskiego, przeprowadź kalibrację PHD i rozpocznij guiding w RA. Obserwuj wykres, ale tym razem przesuwaj montaż pokrętłami góra/dół dopóki wykres będzie płaski.

Cały proces zajął mi około godziny, gdyż przeprowadzałem długie sprawdzanie by mieć pewność, że wykres dy jest na prawdę płaski.

 

Dobrą rzeczą jest fakt, że możesz w ciągu paru sekund zobaczyć jak zmiany ustawienia montażu wpływają na wykres, szczególnie jesli przesunąłeś montaż w złym kierunku.

 

Ostateczna wersja procedury znajduje się tutaj:

http://astropolis.pl/topic/36306-phd-drift-polar-alignment/page__view__findpost__p__435302

Edytowane przez bamus
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak ustawia się polarną np. w PEMpro, czy Maximie. Trudno mi sobie wyobrazić, że można w dzisiejszych czasach ustawiać polarną inaczej. Wydawało mi się ostatnio, że to jest standard, rzecz tak oczywista, że aż głupio pisać. Problem uświadomił mi ostatnio Jazz. Dobrze, że napisałeś o tym, bo ja się zbierałem od jakiegoś czasu, żeby poruszyć ten temat, ale jakoś ciągle inne rzeczy miałem w głowie.

 

Metodę prościej wykonać w maximie (tak ostatnio ustawiłem np. astrotraca w azymucie). Po prostu włączając i wyłączając guiding w danej osi. Azymut ustawiamy na południu (zerowa deklinacja), a elewację 30 stopni na zachód/wschód od południka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiając na zlotach i rozmawiając z ludźmi którzy odwiedzają mojego szopena twierdzę, że ponad 50% nie bardzo wie jak sie zabrać za ustawianie bieguna metodą dryfu, pomimo, ze teoria jest prosta, a metoda znana wszystkim. Sam unikam jak ognia zabawy w ustawianie dryfem. Obrazkowy/filmikowy pokaz mógłby znacząco zmienić ten stan. Wielu z nas ciągle ustawia biegun lunetką, a potem metodą prób i błędów, "na czuja", koryguje pierwsze ustawienie jeśli to konieczne. Jeśli ktoś z was zna miejsce w sieci, gdzie to jest pokazane, a nie opisane, warto by podlinkować.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja bardzo bym chciał bo fotki po 300s i powyżej mnie bardzo interesują

przymierzałem się do tego kilka razy ale PemPro nie obsługuje CG5 GT Adv. bo brak w nim PEC

nie wiem jak w Maximie - dzisiaj się dowiedziałem że można

 

video tutek bardzo był by pomocny

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też się przyznam, że korzystam wyłącznie z lunetki biegunowej i Polarfindera :Boink:Metoda dryfu jak na razie mnie przerasta. Może jakby ktoś to opisał za pomocą obrazków szkiców lub jakiegoś filmiku instruktażowego jak wspomniał Hans to bym łatwiej to przyswoił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla astrofotografów guidujących przesadzanie z metodą dryftu nie jest niezbędne. dokładne ustawienie lunetką biegunową jest wystarczające dla średniej długości ogniskowych (choć dokładniejsze ustawienie odciąży guideing i zmniejszy rotację pola - ale co ja się wymądrzam, wiecie o tym lepiej ode mnie :) ). spróbuje dzisiaj porobić screenshooty i zrobić obrazkowy tutorial do tej metody. może komuś się przyda.

 

Łatwiej będzie także gdy do SynScanów dodadzą "Any Star Polar Alignment" znany z montaży Celestrona (a pracują nad tym).

 

jak to działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to działa?

 

Po ustawieniu GoTo wybierasz dowolną jasną gwiazdę. Wskazujesz ją, a montaż przesuwa się w miejsce, w którym gwiazda powinna być przy idealnym ustawieniu na biegun - poprawiasz ustawienie montażu i "gotowe". Ciekawe na ile efektywne to będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja odczuwam bardzo jak patrzę na wykres w Maksimie aż zęby mnie bolą a marzę o czasach 300s

raz udało mi się ustawić polarną na tyle że mogłem focić po 200s i dłużej ale nie było dobrego nieba

 

PS jeżeli tutek się pojawi (metoda łopatologiczna) będe niezmiernie zobowiązany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja odczuwam bardzo jak patrzę na wykres w Maksimie aż zęby mnie bolą a marzę o czasach 300s

raz udało mi się ustawić polarną na tyle że mogłem focić po 200s i dłużej ale nie było dobrego nieba

 

PS jeżeli tutek się pojawi (metoda łopatologiczna) będe niezmiernie zobowiązany

 

 

Guiding trzeba i musi śmigać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To od biedy pokazuje samą ideę:

 

 

ale ciągle nie jest to manual który by pozwolił "przetłumaczyć" to co się dzieje, na to co widać na krzywej. Niemniej, powinno pomóc.

 

Może ktoś znajdzie coś "bardziejszego". Gość potwornie mamrocze, cięzko go zrozumieć.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Kiedyś sądziłem, że mały bład na polarnej da się "zagajdować". Nie prawda to. Szczęśliwie posiadacze stacjonarnych obserwatoriów muszą poświęcać czas na ustawianie bardzo sporadycznie.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ustawieniu GoTo wybierasz dowolną jasną gwiazdę. Wskazujesz ją, a montaż przesuwa się w miejsce, w którym gwiazda powinna być przy idealnym ustawieniu na biegun - poprawiasz ustawienie montażu i "gotowe". Ciekawe na ile efektywne to będzie...

Gdzie, co, jak ? Maxim coś takiego ma ?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ustawieniu GoTo wybierasz dowolną jasną gwiazdę. Wskazujesz ją, a montaż przesuwa się w miejsce, w którym gwiazda powinna być przy idealnym ustawieniu na biegun - poprawiasz ustawienie montażu i "gotowe". Ciekawe na ile efektywne to będzie...

Nie będzie. A co z ortogonalnością tuby? Co z kolimacją (ma duży wpływ na przesunięcie tego, co widzisz w teleskopie w stosunku do montażu), etc.?

 

Chyba, że to jakiś system iteracyjny, czyli wybierasz 1 gwiazdkę, poprawiasz montaż, potem jedzie do innej gwiadki i znowu poprawiasz, itd. No ale wtedy nie mógłby się nazywać 1-star ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Do tej pory ustawiałem montaż przy pomocy lunetki biegunowej. Niestety nie była to najlepsza metoda. Guiding wywalał się po kilku minutach. Kilka dni temu ustawiłem montaż metoda dryfu opisaną na samym początku tego watku. (wielkie dzięki!) Nauka i ustawianie zajęło mi ok. jednej godziny.

Polecam tę metodę wszystkim. Teraz śledzenie gwiazdek idzie bez problemu.

Frugoslaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim Celestronie Advanced GT (zawsze brzmi lepiej i dumniej niż CG5 GT :szczerbaty: )

ustawiam jedynie lunetką biegunową - potem standardowe polar alignment - to są 2 gwiazdki

jeśli dodam do tego ze 2 -3 dodatkowe (add calib stars)

montaż już wie o ile się rozjeżdża tuba optyczna z osią montazu itp (tak twierdzi producent )

i jeszcze mnie to nie zawiodło

jeśli przy alignmencie gwiazdki mocno są poza szukaczem/okularem

wtedy od wielkiego dzwona robię AllStarPolar Alignment

przy czym - moim zdaniem na to jak bardzo musimy ustawić montaż dokładnie

ma wpływ przede wszystkim ogniskowa układu którym focimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może poproszę żeby ktoś mnie łaskawie na zlocie na moim złomku pokazał łopatologią jak to się robi. Generalnie rozumiem mniej lub bardziej jak to się robi ale nie ma to jak ktoś to pokaże na żywym organizmie.

 

Hans jak będziesz na locie to masz pecha bo znajdę cię i będę męczył jak zwykle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim Celestronie Advanced GT (zawsze brzmi lepiej i dumniej niż CG5 GT :szczerbaty: )

ustawiam jedynie lunetką biegunową - potem standardowe polar alignment - to są 2 gwiazdki

jeśli dodam do tego ze 2 -3 dodatkowe (add calib stars)

montaż już wie o ile się rozjeżdża tuba optyczna z osią montazu itp (tak twierdzi producent )

i jeszcze mnie to nie zawiodło

jeśli przy alignmencie gwiazdki mocno są poza szukaczem/okularem

wtedy od wielkiego dzwona robię AllStarPolar Alignment

przy czym - moim zdaniem na to jak bardzo musimy ustawić montaż dokładnie

ma wpływ przede wszystkim ogniskowa układu którym focimy

 

Taka procedura starcza do dobrego prowadzenia teleskopu z brakiem rotacji pola pod warunkiem bardzo dobrze wyjustowanej lunetki biegunowej.

Oczywiście wymagana dokładność zależy od ogniskowej, pola widzenia i czasu ekspozycji poszczególnej klatki. Dobrze zjustowana lunetka załatwia sprawę w 90%, a te dodatkowe 10% można sobie szybko dokorygować dryfem np w PHD - mi to zajmowało jakieś 15 min ( teraz mam obserwatorium :) )

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka procedura starcza do dobrego prowadzenia teleskopu z brakiem rotacji pola pod warunkiem bardzo dobrze wyjustowanej lunetki biegunowej.

Oczywiście wymagana dokładność zależy od ogniskowej, pola widzenia i czasu ekspozycji poszczególnej klatki. Dobrze zjustowana lunetka załatwia sprawę w 90%, a te dodatkowe 10% można sobie szybko dokorygować dryfem np w PHD - mi to zajmowało jakieś 15 min ( teraz mam obserwatorium :) )

 

 

 

no właśnie - własny AstroKurnik to jest to

ustawiasz i poświęcasz czas nawet parę nocek na dokładne ustawienie montażu i po zawodach

ja na razie jestem mobilny - ale - chcciałbym taką małą budkę żeby choć zasłonić się od świateł na osiedlu

...

 

AstroPozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie - własny AstroKurnik to jest to

ustawiasz i poświęcasz czas nawet parę nocek na dokładne ustawienie montażu i po zawodach

ja na razie jestem mobilny - ale - chcciałbym taką małą budkę żeby choć zasłonić się od świateł na osiedlu

...

 

AstroPozdro

ja się zastanawiałem nad poważną rozmową z administracją żeby mieć wstęp na dach

może już ktoś próbował takich rozmów? offtop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.