Skocz do zawartości

PHD Drift Polar Alignment.


bamus

Rekomendowane odpowiedzi

Disable Guide output, oczywiście miałem wyłączony..... a jeśli chodzi o deklinacje to czy nie wystarczy wcisnać off przy dec guide mode ? Trzeba koniecznie wyciągać kabelek?

 

Frugoslaw

 

nie wystarczy wcisnąć off przy guide mode jak chcemy oglądać wykres w RA/DEC, bo wtedy linia deklinacji nie będzie kreślona.

 

kabelka nie trzeba wyciągać, zapomniałem napisać "albo" (już edytuje). wybieramy albo "a" albo "b"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to pomęczyłem temat w terenie raz jeszcze (oj jak ja lubię obserwować i analizować wykresiki :) )

 

rozwiałem wszystkie moje wątpliwosci i mam ostateczną wersję, która powinna już chyba wszystkich zadowolić (no ale z tym to nigdy nie wiadomo :) :

 

1. Ustawiamy montaż na południowy nieboskłon, blisko równika niebieskiego i przeprowadzamy kalibrację zarówno w RA jak i w DEC (dajemy szansę PHD nauczyć się stron świata)

2. Po ukończonej kalibracji, wciskamy STOP, wchodzimy do ikonki z mózgiem, odznaczmy force calibration oraz zaznaczamy disable guide output

3. włączamy ponownie nagrywanie kamerki, wybieramy gwiazdę i wciskamy przycisk guide

4. obserwujemy wykres RA/DEC. niebieska linie reprezentująca RA nas nie interesuje. Patrzymy jak zachowuje się czerwona linia reprezentująca DEC.

5. Gdy widzimy czerwoną linię dryfującą na północ lub południe, robimy odpowiednie korekty w azymucie. Przy każdej poprawce gwiazda zazwyczaj ucieka nam z zielonego kwadracika, więc musimy wcisnąć STOP, zastartowac ponownie nagrywanie i guide oraz wcisnąć clear na wykresie by wyczyścić wykres

6. W poniższym przykładzie gwiazda dryfowała w górę. Kręcąc zachodnim pokrętłem azymutu niwelowałem dryf (używałem refraktora, nie jestem pewien czy tak samo będzie z newtonem)

a1.jpg

a2.jpg

a3.jpg

 

7. Powtarzamy procedurę dla gwiazdy zachodniej lub wschodniej (pamiętajmy, żeby wcisnąć force calibration by PHD jeszcze raz przeprowadził kalibrację, po skończonej kalibracji odznaczamy force calibration).

 

Poprawka - jesli używamy gwiazdy wsch lub zach po tej samej stronie południka niebieskiego co gwiazda południowa, nie musimy ponownie kalibrować. pozwoli na to zaoszczędzić do 5 minut (w zależnosci od montażu).

 

Poniżej dzisiejsza próba na wschodniej gwieździe. na początku gwiazda dryfowała na górę wykresu, po poprawce zrobionej południowym pokrętłem, dryf powoli zaczął isć na dół wykresu, więc drobna poprawka północnym pokrętłem i wykres DEC stał się prawie płaski):

b1.jpg

b2.jpg

b3.jpg

Edytowane przez bamus
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@anva-dokladnie tak jak piszesz. Stosujemy takie same zasady jak w klasycznej metodzie dryfu

@furgoslaw-poza zmiana wykresu z dx\dy na RA\DEC zmiany nie sa az takie wielkie. Zaleta uzywania wykresu RA\DEC jest taka, ze niezalezny jest on od kata ustawienia kamerki w wyciagu (tak jak pisalem pare postow wyzej). Ogolnie mam wrazenie, ze ludzie ,ktorzy opisali ta metode na swoich stronach, nie zastosowli jej w praktyce, gdyz wykres dx\dy moze byc tylko uzywany gdy kamera bedzie ustawiona w wyciagu pod konkretnym katem, a nikt o tym nie wspomina.

Odpowiadajac jeszcze na twoje pytanie. Dx\dy jest tak jakby pokazaniem pozycji gwiazdy w systemie azymutalnym, gdzie obserwatora intefesuje pozycja gwiazdy na ekranie wzgledem osi dx (prawo lewo) i dy(gora dol) i tylko w jednym szczegolnym przypadku bedzie mogl ten wykres byc stosowany do naszych celow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj próbowałem tej metody i powiem że wyszło całkiem całkiem.

Następnie spróbowałem dla sprawdzenia metody "CCD Drift Method". Było OK.

Ale jak doszło do kalibracji w PHD, to nie chciał mi montaż cg5gt skalibrować w DEC.

Sterowałem montażem w różne strony, goto chodziło bez problemu, rozłączałem kable, podłączałem na nowo, ustawienia Calibration step zwiększałem aż do 2600 i klapa znowu na każdej próbie z osią DEC. Podczas kasowania backlash dziwny cichy odgłos dochodził, dość regularny: próba silniczka i pstyk, próba silniczka i pstyk i tak w kółko.

Po 3,5 godzinach walki spakowałem zabawki i pojechałem do domu.

Czy to mój montaż się wali czy co? :no:

Czy mieliście takie przypadki ze swoimi montażami celestrona cg5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mago83-jak mozesz, to wrzuc zrzut ekranu pokazujacy ustawienia PHD, wieczorem porownam z moimi ustawieniami.

W przeszlosci mialem problemy z kalibracja w deklinacji, ale wynikalo to ze zlego wywazenia+za duzej wagi zestawu w stosunku do mozliwosci montazu.

Co do odglosow podczas usuwania backlashu to sie nie martw, mam tak samo

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są ostatnie ustawienia z wczoraj na jakich skończyłem z wyłączoną opcją guidingu na DEC.

printscr.JPG

 

Nie wiem jak sobie mam tłumaczyć zaistniałą sytuację. Poustawiałem montaż obiema metodami

image007.jpg image008.jpg

chciałem sesją walnąć nocke, i nic.

Zrzutów ekranowych z wykresem z PHD nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mango...nie rozumiem.... :Salut: pisałeś że: "Wczoraj próbowałem tej metody i powiem że wyszło całkiem całkiem. "

A dalej ,że nie mogłeś przeprowadzić kalibracji. No więc jak to było? Ze zdjęć widzę, że gwiazdki wyszły pojechane.

Frugoslaw

Mała pomyłka powinno być "mago", to nic :lol:

Chodziło mi o samą metodę ustawiania dryftu za pomocą programu PHD, a nastepnie sprawdzeniem metodą ccd drift.

To miało właśnie być "zaczęło się całkiem, całkiem" a potem to już klapa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała pomyłka powinno być "mago", to nic :lol:

Chodziło mi o samą metodę ustawiania dryftu za pomocą programu PHD, a nastepnie sprawdzeniem metodą ccd drift.

To miało właśnie być "zaczęło się całkiem, całkiem" a potem to już klapa.

Mago83 - przepraszam, czasem robię błędy. :sorry: Teraz już rozumiem w czym rzecz.

Frugoslaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracając do problemu mago z likwidowaniem backlashu. porównałem ustawienia do moich i jedyną różnicą jest max dec duration - u mnie jest tylko 400, a robie guide na obiektywie 135mm, spróbuj zmniejszyć to ustawienie u ciebie.

druga możliwoscią (bardziej prawdopodobną jak dla mnie) jest złe wyważenie w deklinacji. czy twój SW80/400 jest podczepiony na barana, czy równolegle do głównego teleskopu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chodziło mi o samą metodę ustawiania dryftu za pomocą programu PHD, a nastepnie sprawdzeniem metodą ccd drift.

To miało właśnie być "zaczęło się całkiem, całkiem" a potem to już klapa.

 

ale jak miałeś dobrze ustawiony montaż na biegun, to spokojnie mogłeś ciągnąć sesję z guide tylko RA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mago83 - przepraszam, czasem robię błędy. :sorry: Teraz już rozumiem w czym rzecz.

Frugoslaw

Spoko, też czasem mi się zdarzy :)

 

wracając do problemu mago z likwidowaniem backlashu. porównałem ustawienia do moich i jedyną różnicą jest max dec duration - u mnie jest tylko 400, a robie guide na obiektywie 135mm, spróbuj zmniejszyć to ustawienie u ciebie.

druga możliwoscią (bardziej prawdopodobną jak dla mnie) jest złe wyważenie w deklinacji. czy twój SW80/400 jest podczepiony na barana, czy równolegle do głównego teleskopu?

Wyważenie starałem się dobrze zrobić. Nie wiem z jakim skutkiem. Oczywiście optyka guidera mam na barana i zdaję sobie sprawę że środek ciężkości jest przesunięty dalej od osi RA.

 

ale jak miałeś dobrze ustawiony montaż na biegun, to spokojnie mogłeś ciągnąć sesję z guide tylko RA

No widzisz, w nerwach to się pogubiłem z tego wszystkiego. EDIT: hehe, faktycznie :)

 

No to co, prawdopodobne przeciążenie montażu?? A wcześniejsze sesje?, jakoś szło.

Edytowane przez mago83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, ciężko problem zdiagnozować na odległosć :uhm:

jak wcześniej działało i nie zmieniałeś ustawień PHD to raczej montaż nie był przeciążony . stawiam jednak na za mało dokładne wyważenie w deklinacji. inną przyczyną jest możliwość poluzowania jakieś śrubki od silnika DEC. rozkręć obudowę i sprawdź jak to tam wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próby usuwania dryfu wykonałem wczoraj dokładnie w/g ostatniej instrukcji kolegi bambusa. I wszystko chodzi! Po usunięciu dryfu kalibracja odbyła się bezproblemowo. Regulacje trwały godzinkę, zakończyłem kiedy czerwona linia szła prosto przez 10 minut (południe i wschód) Po 20, 30 minutach linia czerwona odsuwała sie , ale moje fotograficzne ekspozycje nie przekraczaja 2 minut, a więc nie powinno to przeszkadzać. Zauważyłem przy okazji że śruby regulacyjne w moim CG5GT nie są zbyt precyzyjne. Maleńki obrót, potem docisk z drugiej strony i juz bywało za dużo.

pozdrawiam

Frugoslaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, ciężko problem zdiagnozować na odległosć :uhm:

jak wcześniej działało i nie zmieniałeś ustawień PHD to raczej montaż nie był przeciążony . stawiam jednak na za mało dokładne wyważenie w deklinacji. inną przyczyną jest możliwość poluzowania jakieś śrubki od silnika DEC. rozkręć obudowę i sprawdź jak to tam wygląda.

Chyba doszedłem do sedna problemu.

Montaż ze statywem wożę cały czas w samochodzie. Prawdopodobnie wtyczka wewnątrz obudowy w osi DEC się poluzowała i dawała mi takie efekty w postaci braku kalibracji PHD. Do tego pewnie wilgoć jeszcze swoje 5groszy wcisnęła i pozamiatane było.

EDIT: Podczas próby kalibracji PHD w terenie, poprostu "pewnymi ruchami" poruszałem plastykową obudową montażu w deklinacji

Póki co na razie działa.

POZDRAWIAM i dziękuję za zainteresowanie.

Edytowane przez mago83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Chyba doszedłem do sedna problemu.

Montaż ze statywem wożę cały czas w samochodzie. Prawdopodobnie wtyczka wewnątrz obudowy w osi DEC się poluzowała i dawała mi takie efekty w postaci braku kalibracji PHD. Do tego pewnie wilgoć jeszcze swoje 5groszy wcisnęła i pozamiatane było.

EDIT: Podczas próby kalibracji PHD w terenie, poprostu "pewnymi ruchami" poruszałem plastykową obudową montażu w deklinacji

Póki co na razie działa.

POZDRAWIAM i dziękuję za zainteresowanie.

 

Poprawiłem punkt nr 7:

 

7. Powtarzamy procedurę dla gwiazdy zachodniej lub wschodniej (pamiętajmy, żeby wcisnąć force calibration by PHD jeszcze raz przeprowadził kalibrację, po skończonej kalibracji odznaczamy force calibration).

 

Poprawka - jesli używamy gwiazdy wsch lub zach po tej samej stronie południka niebieskiego co gwiazda południowa, nie musimy ponownie kalibrować. pozwoli na to zaoszczędzić do 5 minut (w zależnosci od montażu).

 

oraz wrzuciłem linka do pełnej procedury na początku tematu. Jak kto

s będzie szukał to szybko znajdzie ostateczną wersję:

 

http://astropolis.pl/topic/36306-phd-drift-polar-alignment/page__view__findpost__p__435302

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dodam swoje trzy grosze. Zacytuje sam siebie:

"Zauważyłem przy okazji że śruby regulacyjne w moim CG5GT nie są zbyt precyzyjne. Maleńki obrót, potem docisk z drugiej strony i juz bywało za dużo."

Teraz wiem, że wina leży po stronie zbyt dużego luzu który występuje między gniazdem statywu a montażem. Dokręcając śrubę mocującą montaż (od dołu) po skończonej regulacji dryfu bardzo łatwo wszystko zepsuć właśnie przez ten luz!

Frugoslaw

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.