Skocz do zawartości
wimmer

Szkice astronomiczne

Promowane odpowiedzi

wimmer    3258

Dla osób zainteresowanych ową teorią, jakoby malunki z Lascaux były szkicami, mapą nieba, tutaj jest filmik:

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
krigore    101

Dobry tekst. Nawiązując do wstępu - tej interpretacji malowideł nie znałem, a brzmi bardzo prawdopodobnie. Co do reszty - jak już mówiłem, przemawia do mnie argumentacja w postaci notatek z obserwacji i rzeczywiście, szkice są niezastąpione, jeśli chodzi o porównanie możliwości teleskopów. W obydwu przypadkach konieczna jest jednak precyzja i talent rysującego, o czym chyba jednak nie wspominasz. A może się mylę?

Hmmm... Czy sam spróbuję? Nie wiem, może. Powoli zaczynam się przekonywać. Poprzeglądałem trochę galerii i niektóre są naprawdę sensowne :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
wimmer    3258

...W obydwu przypadkach konieczna jest jednak precyzja i talent rysującego, o czym chyba jednak nie wspominasz. A może się mylę?

Wierz mi, nie jest potrzebny jakiś większy talent. Do naszkicowania jakiejś gromady gwiazd, albo łatwiejszej mgławicy, np. M57 nie potrzeba szczególnego talentu.

Czasem sobie żartuję, że jeżeli jesteś w stanie narysować "ludzika" składającego się z okrągłej główki i pięciu patyczków, to jesteś w stanie wykonywać szkice :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
krigore    101

Dla osób zainteresowanych ową teorią, jakoby malunki z Lascaux były szkicami, mapą nieba, tutaj jest filmik:

Dzięki, obejrzałem cały. Trochę smutne, że babka ma problemy z ukończeniem badań - nawet jak szanowne gremium się nie zgadza, powinni nie robić problemów, choćby przez szacunek do włożonej w to pracy... Zresztą - nawet jak zapędza się zbyt daleko w ogólnych wnioskach, szczątkowo może mieć wiele racji. W każdym razie - mnie przekonała.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
sawes1    656

Olek wraca. :Beer:

Krigore, od siebie dodam, że szkicowanie gromad otwartych wspaniale ćwiczy określanie odległości pomiędzy gwiazdami. Mam niesamowitą radochę, gdy porównuje szkic z mapą nieba i nie widzę istotnych różnic w położeniu gwiazd. Oczywiście tych w zasięgu sprzętu. Co do spróbowania to nie kombinuj, tylko weź jakąś sztywną podkładkę, kartkę i ołówek. Może się okazać, że masz talent do szkicowania i przybędzie kolejny "rebeliant". :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Adam_Jesion    9326

W nowej wersji forum będzie automatyczny system wybijania i oznaczania takich "hot" wątków. Trzeba je promować. Dzięki Olo za świetny art.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Kuba_BP    1

Chylę czoła :notworthy: . Uwielbiam szkice, a te astronomiczne są po prostu świetne i trzeba doceniać ich twórców za zaangażowanie. Jestem nowy i dopiero decyduję się na jakiś poważniejszy sprzęt i takie szkice są dla mnie bardzo pomocne (wiem czego mogę się spodziewać gdy spojrzę w okular). Po zakupie postaram się również zacząć szkicowanie tego co zobaczę, chociażby dla własnej satysfakcji.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
_Spirit_    2271

taki teks budzi chęć aby pójść do "plastyka" po ołówek i papier

dzięki Wimmer - mam ochotę się z tym zmierzyć

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta