Jump to content

Szkice astronomiczne


Recommended Posts

Dobry tekst. Nawiązując do wstępu - tej interpretacji malowideł nie znałem, a brzmi bardzo prawdopodobnie. Co do reszty - jak już mówiłem, przemawia do mnie argumentacja w postaci notatek z obserwacji i rzeczywiście, szkice są niezastąpione, jeśli chodzi o porównanie możliwości teleskopów. W obydwu przypadkach konieczna jest jednak precyzja i talent rysującego, o czym chyba jednak nie wspominasz. A może się mylę?

 

Hmmm... Czy sam spróbuję? Nie wiem, może. Powoli zaczynam się przekonywać. Poprzeglądałem trochę galerii i niektóre są naprawdę sensowne :)

Link to post
Share on other sites

...W obydwu przypadkach konieczna jest jednak precyzja i talent rysującego, o czym chyba jednak nie wspominasz. A może się mylę?

 

Wierz mi, nie jest potrzebny jakiś większy talent. Do naszkicowania jakiejś gromady gwiazd, albo łatwiejszej mgławicy, np. M57 nie potrzeba szczególnego talentu.

Czasem sobie żartuję, że jeżeli jesteś w stanie narysować "ludzika" składającego się z okrągłej główki i pięciu patyczków, to jesteś w stanie wykonywać szkice :D

Link to post
Share on other sites

Dla osób zainteresowanych ową teorią, jakoby malunki z Lascaux były szkicami, mapą nieba, tutaj jest filmik:

 

Dzięki, obejrzałem cały. Trochę smutne, że babka ma problemy z ukończeniem badań - nawet jak szanowne gremium się nie zgadza, powinni nie robić problemów, choćby przez szacunek do włożonej w to pracy... Zresztą - nawet jak zapędza się zbyt daleko w ogólnych wnioskach, szczątkowo może mieć wiele racji. W każdym razie - mnie przekonała.

Link to post
Share on other sites

Olek wraca. :Beer:

Krigore, od siebie dodam, że szkicowanie gromad otwartych wspaniale ćwiczy określanie odległości pomiędzy gwiazdami. Mam niesamowitą radochę, gdy porównuje szkic z mapą nieba i nie widzę istotnych różnic w położeniu gwiazd. Oczywiście tych w zasięgu sprzętu. Co do spróbowania to nie kombinuj, tylko weź jakąś sztywną podkładkę, kartkę i ołówek. Może się okazać, że masz talent do szkicowania i przybędzie kolejny "rebeliant". :D

Link to post
Share on other sites
 • 2 months later...

Chylę czoła :notworthy: . Uwielbiam szkice, a te astronomiczne są po prostu świetne i trzeba doceniać ich twórców za zaangażowanie. Jestem nowy i dopiero decyduję się na jakiś poważniejszy sprzęt i takie szkice są dla mnie bardzo pomocne (wiem czego mogę się spodziewać gdy spojrzę w okular). Po zakupie postaram się również zacząć szkicowanie tego co zobaczę, chociażby dla własnej satysfakcji.

Pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites
 • 9 years later...

Bettina Forget, artystka i badaczka z Uniwersytetu Concordia w Montrealu od lat rysuje księżycowe kratery.
Chce spopularyzować kratery na Księżycu nazwane na cześć kobiet aby podkreślić cenny wkład kobiet w naukę.
Była zaskoczona gdy dowiedziała się, że spośród 1578 kraterów księżycowych, które zostały nazwane, tylko 33 uhonorowało kobiety.

 

https://www.nytimes.com/2021/04/27/science/moon-craters-women.html


Siema
p.s.
Dla chętnych z translatora:
'Ile kraterów księżycowych nazwano dla kobiet? Mniej niż byś się spodziewał.
Rysując niewielką liczbę księżycowych kraterów nazwanych imionami kobiet, artysta ma nadzieję podkreślić wkład kobiet w naukę.

Powierzchnia księżyca jest usiana kraterami, pozostałością po gwałtownych zderzeniach w czasie kosmicznym. Kilka największych jest widocznych gołym okiem, a teleskop przydomowy ujawnia setki innych. Ale włącz obserwatoria astronomiczne lub nawet sondę kosmiczną na naszego najbliższego niebiańskiego sąsiada i nagle pojawiają się miliony.

Bettina Forget, artystka i badaczka z Uniwersytetu Concordia w Montrealu, od lat rysuje księżycowe kratery. Pani Forget jest astronomem amatorem, a praktyka łączy jej zainteresowania sztuką i nauką. „Pochodzę z rodziny artystów” - powiedziała. „Musiałem walczyć o zestaw do chemii”.

Kratery na Księżycu są nazwane, zgodnie z konwencją, imieniem naukowców, inżynierów i odkrywców. Niektóre, które rysuje pani Forget, mają znane imiona: Newton, Copernicus, Einstein. Ale wielu tego nie robi. Rysowanie kraterów o nieznanych imionach skłoniło panią do zastanowienia się: kim byli ci ludzie? A ile było kobiet?

„Kiedy to pytanie zapadnie ci w pamięć, musisz wiedzieć,” powiedziała.

Pani Zapomnijcie o przeglądaniu zapisów Międzynarodowej Unii Astronomicznej, organizacji odpowiedzialnej za nadawanie oficjalnych nazw kraterom księżyca i innym obiektom na światach wokół Układu Słonecznego. Zaczęła podkreślać kratery nazwane imionami kobiet.

„Nie było wiele do podkreślenia” - powiedziała pani Forget.

Spośród 1578 kraterów księżycowych, które zostały nazwane w tamtym czasie, tylko 32 uhonorowane kobiety (33. nazwano w lutym).

„Nie spodziewałem się 50 procent. Nie jestem aż tak optymistyczna - powiedziała. „Ale 2 procent? Byłem naprawdę zszokowany ”.

Mając tak niewiele kraterów księżycowych nazwanych imionami kobiet, stanowi potężne stwierdzenie, powiedziała. „Tworzy atmosferę, w której Twoim zdaniem kobiety nie wnoszą wkładu”.'

 

arko.jpg

Edited by ekolog
 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.