Skocz do zawartości

Teleskop dla początkującego


TheDanceApeal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! W najbliższym czasie planuje kupić sobie teleskop ale niebardzo się na tym znam ;/ Mieszkam na obrzeżach małego miasteczka. Miejscem obserwacji była by łąka.

Chciałbym aby teleskop był uniwersalny(do obserwacji różnego typu obiektów), jednak mogę na niego przeznaczyć max. 400zł . Zastanawiałem się nad kupnem takiego teleskopu: http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-n-114-500-eq-1-sklep-warszawa-i1704260578.html Jednak nie wiem czy jest on dobry. Prosiłbym abyście wysyłali linki do teleskopów wartych uwagi. Czekam na odpowiedzi :)

PS. Co oznacza termin Synta 8" lub Synta 10" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8" znaczy osiem cali - czyli średnica lustra głównego. Na nasze to jakieś 203mm. A 10" to 254mm. Im większe lustro, tym większe możliwości ma teleskop, zbiera więcej światła - tak potocznie mówiąc.

Rozejrzyj się po dziale "mój pierwszy teleskop". Ostatnio powstało chyba z 5 nowych wątków na podobny temat. Z pewnością znajdziesz tam odpowiedzi na Twoje pierwsze pytania, jak i porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje.Niestety nic ciekawego nie znalazłem. Czekam na dalsze propozycje :)

Mało o Tobie wiemy i trudno doradzać. Ja po swojemu - przygodę z astronomią najlepiej zacząć z lornetką. Przy Twoim budżecie rozsądnego teleskopu nie kupisz a lornetkę i owszem, np Nikon 10x50. Najpierw znajomość nieba, obiekty dostępne przez lornetkę (jest ich znacznie więcej, niż ludzie nyślą), potem dalsze decyzje. I bez pośpiechu, wdepnąć w barachło jest łatwo a pozbyć się niemal niemożliwe.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Może sugestia podobnie ledwie startującego trochę pomoże; moje pierwsze podejście kilka tygodni temu było proste - teleskop uniwersalny (za rozsądne pieniądze?), oglądanie wszystkiego, robienie foto; przeglądałem strony, oferty sklepów, miotałem się pomiędzy refraktorami i lustrami, kobyłami i "przenośnymi", tymi za 500 i za 3000-4000 zł, aż wreszcie ktoś rozsądny, kiedy trafiłem na jego stronę i zadałem pytanie co warto, poradził mi, abym się dobrze zastanowił. I najlepiej zaczął od w miarę dobrej lornetki. Miałem wątpliwości, ale posłuchałem. Zainwestowałem w Nikona 10x50 i ze zdziwieniem stwierdziłem ile ciekawych rzeczy widać na nocnym niebie. Zdobyłem porządny atlas, zacząłem systematycznie oglądać różne obiekty. Trafiłem na to forum, przeczytałem mnóstwo postów i chyba rozumiem trochę więcej, a na pewno wiem jak mało wiem w porównaniu ze starymi wyjadaczami i nawet tymi, którzy mają choć trochę, ale prawdziwego doświadczenia. Widzę na niebie coraz więcej i chociaż mam swój pomysł na typ teleskopu, to wstrzymuję się z zakupem, choć korci mnie, aby już coś mieć. Ale wciąż nawet w lornetce przez 2-3 godziny letniej nocy mam tyle do oglądania, porównywania, że nie jestem pewien, czy dojrzałem już do czegoś więcej. I wiem już, że żaden wybór nie będzie uniwersalny, a nawet trudno o optymalny.

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.