Skocz do zawartości

Refraktor TS APO 65 Q (kwadruplet)


Iluvatar

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe, u mnie jest dobrze praktycznie na całej skali pracy wyciągu. (Na tą chwile ostrzę z Canonem na ok. 37mm wysunięcia). Spróbujcie może go wyregulować, to standardowe bebechy i robi sie to dosyć intuicyjnie.

 

Pozdrawiam.

W moi przypadku, żeby wyostrzyć komin odległy o kilkanaście kilometrów musiałem mieć wysunięty wyciąg na 62 mm, czyli 1 mm przed końcem podziałki. Tam już chyba nie specjalnie miało co trzymać ciężką lustrzankę.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie,nie w Astromarkecie. Oczywiście możliwe jest że z moim egzemplażem jest coś nie tak , ale z drugiej strony jak mocno wszysko skreciłem to przez chwilę gwiazdy były w miarę okrągłe, zanim doszło do obluzowania sie tulei wyciągu. Ugięcie wydaje sie niewielkie - jakieś 0,5mm może, a juz wpływ na wygląd gwiazd jest znaczny.

Zreszta widać to także na twojej fotce:

grop1.jpg

 

crop2Butterfly-001.jpg

 

U mnie jest podobnie:

1. bez ugiecia - gwiazdy w miare okrągłe :

crop3.jpg

2. ugięło sie

crop4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuu... nie jest dobrze. To też nie jest efekt ugięcia wyciągu. Wg mnie, coś jest nie tak z obiektywem (naprężenia w celi). My staramy się swoje egzemplarze sprawdzać, tak samo uczulamy na to producenta (każdy przed wysyłką do nas jest kolimowany i sprawdzany na ławie optycznej).

 

Była na pewno seria TSAPO 65, która cierpiała na poważny astygmatyzm, trudno oszacować, ile ich trafiło na rynek, ale przestrzegam kupować ten refraktor z rynku wtórnego, a jeżeli już - to sprawdzajcie to dokładnie.

 

Sugeruję Ci, żebyś wrócił z nim do sklepu i go wymienił możliwie szybko.

 

Dodam tylko, że żaden z TS APO, którego miałem w swoich rękach nie dawał takich objawów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, mozliwe że to to, chociaż zmienność wyglądu gwiazd w róznych sesjach raczej temu przeczy. Dla porzadku przypominam tylko że dwa górne cropy to fragmenty twojego zdjęcia, Adamie. A przypatrując się gwiazdom z centrum kadru twojej fotki także widać że nie są okrągłe.

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Anglii było parę przypadków gdy robiły problemy czy to z optyką, czy z wykonaniem (jakiś zalany był chyba jeden ;)), ale z tego co widziałem po forach - były wymieniane na nowe sprawne.

 

http://ukastroimaging.co.uk/forums/index.php?topic=51497.msg448908#msg448908 -- a tutaj przypadki zimowe nawet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ale nie ze środka, do tego przy APS-c. No i jeszcze dochodzi kwestia trackingu. Rozumiem, że u ciebie ten problem nie jest związany z czasem ekspozycji? Na krótkich klatkach masz to samo?

 

Tu masz 10 min klatkę z piksela 5,4 mikrona:

http://astropolis.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=65375

Gwiazdki nie są idealne, bo trochę AT je pociągnął, ale to kwestia trackingu, nie optyki.

 

Tu zaś jest cały stack i jak widać, gwiazdki są naprawdę OK (crop 1:1):

http://astropolis.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=66733

 

http://astropolis.pl/topic/36433-astrotrac-tsapo65q-qhy8l/

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób przy najbliższej okazji zdjęcie lekko rozogniskowane i drugie trochę bardziej (tak, żeby gwiazda miała okrąg ze 20-30 pikseli). Wtedy wszystko będzie jasne. Pamiętaj jednak, żeby go wychłodzić, bo triplety (to jest triplet + 1) kiedy nie są ustabilizowane termicznie mogą dawać objawy bardzo podobne do astygmatyzmu.

 

To zdjęcie które wrzuciłeś już nie wygląda na problematyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj otrzymałem to "maleństwo". Jeżeli chodzi o wyciąg nie ma się do czego przyczepić. W środku tubusa od strony wyciągu są dwie śrubki (chyba mocują wyciąg), wystają na około 2mm i światło się od nich odbija. Mam nadzieję, że nie będzie to mieć wpływu na obserwację, jeżeli tak to "mus" pomalować. Jeżeli chodzi o dawane obrazy to sprawdzę jak najszybciej - oczywiście jak pogoda pozwoli.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazki gwiazdy - jako test. (dodam, że wszystkie redukcje i nosek kamery były prawie całkiem wyciągnięte, ledwo co się trzymały w wyciągu :szczerbaty: ).

 

Mam taki problem, że nie mogę ustawić ostrości. To tak jakby wyciąg był za krótki.

kk.jpg

kkk.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o tym obrazku z mojego refraktorka ?

test na gwiazdach.jpg

Muszę o to zapytać - czy na pewno ten teleskop w czasie testów był "wychłodzony"? Na 100% nie masz żadnych ucisków w celi, bo one byłyby bardzo dobrze widoczne na rozfokusowanej gwieździe, a ta im dalej od ogniska, tym wygląda bardziej prawidłowo. Opowiedz procedurę testową. Ile czasu teleskop pył na zewnątrz i czy wcześniej był rozgrzany?

 

A teleskopy.pl Ci coś w ogóle odpowiedzili w temacie reklamacji, czy olewka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazki gwiazdy - jako test. (dodam, że wszystkie redukcje i nosek kamery były prawie całkiem wyciągnięte, ledwo co się trzymały w wyciągu :szczerbaty: ).

 

Mam taki problem, że nie mogę ustawić ostrości. To tak jakby wyciąg był za krótki.

Krążki dyfrakcyjne są OK. Brak "wyciągu" to standardowa cecha refraktorów ;) Choć akurat w przypadku TS APO 65Q nie jest z tym źle, bo to teleskop zaprojektowany do fotografii, więc nie trzeba kilometra przejściówek. Mi osobiście starcza wyciągu do każdej konfiguracji.

 

Może być za to problem z ostrzeniem niektórych okularów przez dużą kątówkę. Ognisko wypada w środku, a wyciągu nie uda się wsunąć bardziej. Coś za coś. W końcu nie jest to teleskop stricte wizualny (choć z większością okularów jest ok).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę o to zapytać - czy na pewno ten teleskop w czasie testów był "wychłodzony"? Na 100% nie masz żadnych ucisków w celi, bo one byłyby bardzo dobrze widoczne na rozfokusowanej gwieździe, a ta im dalej od ogniska, tym wygląda bardziej prawidłowo. Opowiedz procedurę testową. Ile czasu teleskop pył na zewnątrz i czy wcześniej był rozgrzany?

 

A teleskopy.pl Ci coś w ogóle odpowiedzili w temacie reklamacji, czy olewka?

 

Mój teleskop stoi na zewnątrz cały czas, bo jest w obserwatorium . Mam co prawda na obiektywie grzałkę, która go cały czas podczas sesji podgrzewa - nie wiem czy ma to znaczenie dla obrazu gwiazd. W teleskopy.pl powiedzieli, że mam przysłać im materiał dowodowy czyli zdjęcia , a oni skontaktują sie z TS.

Ale po wykonaniu tych testowych zdjęć po dokładnym przypatrzeniu sie złączkom odkryłem że nadal nie wszystko siedzi jak należy i występuje niewielkie ugięcie na clamipng ringu wyciągu. Po poprawce gwiazdy wyglądają tak :

test HA 1200sek.jpg

 

Crop na centrum kadru

 

test crop.jpg

 

Jest to pojedyncza klatka 1200 sek w HAlfa - także może byc nieznacznie pojechana przy mojej klasie montażu, zwłaszcza że dosyć wtedy wiało .

A więc jest znacznie lepiej i myślę że całość jest niesamowicie wrażliwa na prostopadłośc położenia matrycy w stosunku do osi optycznej teleskopu.

Czekam z niecierpliwościa na adapter z gwintem ( juz zakupiony w AM), wtedy okaże sie tak naprawde, czy mam problem z optyką, czy tez nie, i wtedy zaczne dalej działać w temacie ewentualnej reklamacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dobrze, że powoli sytuacja się stabilizuje. Co do grzałki - uważaj, jeżeli będzie dawać za dużo energii, to jak najbardziej może być to powód. Grzałka ma podnieść temp. tylko minimalnie (o 1 stopień powyżej pkt. rosy), jak da ognia mocniej, to efekty będą dokładnie takie same, jak niewychłodzony teleskop. Zrób test bez grzałek - tak dla swojego świętego spokoju. Przedstawione krążki dyfrakcyjne ewidentnie wskazują na istnienie turbulencji termicznych w torze optycznym.

 

PS. te gwiazdki z Halpha to już super ostre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Nie jestem żadnym specjalistą od astrofotografii lecz początkującym, więc mam kilka pytań. Zadaję je tutaj gdyż tutaj też zaglądają specjaliści, a niepotrzebne jest zakładanie nowe tematu.

1. Czy do astrofotografii lepszy jest apochromat czy dobry teleobiektyw do lustrzanki Nikona D90?

2. TS Optics to jest Chińska firma czy europejska?

3. Czy do astrofotografii wystarczający będzie TSAPO65Q? Czy ma dostatecznie dobrą korekcję pola i małą aberrację?

4. Jakie tuleje, adaptery będą potrzebne do połączenia tego refraktora apochromatycznego z Nikonem.

5. Jaki montaż jest minimum do tej lunety?

6. Czy do większości obiektów 420 mm ogniskowej razy 1.5 starczy czy mogłaby być większa? Ja się nie znam bo głównie obserwowałem mniejsze obiekty mgławicowe. Jaki kąt widziałbym w minutach tą luneta razem z moim aparatem?

7. Czy potrzebuję guidinga? Jeżeli tak to jaki do tego sprzęt?

8. Ile kosztował by taki cały zestaw z montażem cena w przybliżeniu do ok. 100zł.

9. Czy proponujecie jakiś inny sprzęt?

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.